کار انقلابی برای تحقق «نهضت ساخت داخل»

وزیر صنعت، معدن وتجارت اظهار کرد: باید برای تحقق «نهضت ساخت داخل» که محور اصلی فعالیت‌های وزارت صمت است کار انقلابی صورت گیرد.
صدا و سیما- رضا رحمانی در نشست روسای دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی، پژوهشی و فناوری گفت: انتخاب عنوان رونق تولید برای سال جاری از سوی مقام معظم رهبری فرصت جدید برای مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت فرآهم آورد تا بتواند بیش از پیش توان سایر بخش‌ها را برای حمایت از تولید با خود همراه سازد.
وی افزود: وزارت صمت در هفت محور اصلی شامل «توسعه تولید و تعمیق ساخت داخل»، «توسعه صادرات غیر نفتی»، «توسعه معادن و صنایع معدنی»، «توسعه فناوری و شرکت‌های دانش بنیان با تغییر رویکرد از مونتاژکاری به نوآوری»،
«مدیریت بازار و ساماندهی لجستیک تجاری»، «بهبود فضای کسب و کار مرتبط با بخش صنعت» و «تامین منابع مالی و توسعه سرمایه گذاری» و همچنین در ۳۵ عنوان از برنامه عملیاتی اهداف رونق تولید را دنبال می‌کند.
رحمانی با اشاره به برنامه عملیاتی «نهضت ساخت داخل» ، گفت: همانطور که مقام معظم رهبری در دیدار اخیرشان با روساء و اساتید مراکز علمی و دانشگاه‌ها تاکید فرمودند، امروز وزارت صمت برنامه‌ها خود را اعلام کرده و دانشگاهیان برای شروع همکاری‌های موثر وکارآمد باید پیشقدم شوند.
وی اضافه کرد: برای تحقق «نهضت ساخت داخل» باید کار انقلابی انجام دهیم و در این مسیر مراکز علمی، پژوهشی و فناوری دارای نقش بی بدیلی هستند.
وزیر صمت گفت: خودکفایی، فعالسازی ظرفیت‌های خالی واحدها، افزایش صادرات، مدیریت ارز، ایجاد اشتغال پایدار در کشورمان و در شرایط امروز منوط به عملیاتی شدن اهداف نهضت ساخت داخل است.
رحمانی افزود: همه واحد‌های بزرگ صنعتی مستقلا و همه واحد‌های کوچک و متوسط در قالب انجمن‌ها و تشکل‌های صنفی خود مکلف به برگزاری نمایشگاه دایمی معرفی نیازمندی‌های خود در بخش تامین قطعات و تجهیزات هستند و در همین راستا شرکت‌های خودرو سازی و تولید فولاد در این موضوع به عنوان پیشگام عمل می‌کنند.
وی تاکید کرد: نمایشگاه‌هایی از این دست بهترین شرایط ممکن برای معرفی نیازمندی‌های بخش صنعت به همه دانشگاهیان و محققان کشور را داراست و این عزیزان می‌توانند در قالب شرکت‌های دانش بنیان و یا استارت آپ‌ها برای طراحی و ساخت این اقلام وارد کار شوند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: داخلی سازی نیازمندی‌های صنعتی و معدنی کشور محدود به زمان نیست و باید تا تحقق خودکفایی کامل در بسیاری از صنایع این برنامه را با جدیت دنبال کنیم.
وی تاکید کرد: بدون هیچ تردیدی حتی اگر شرایط تحریمی هم به ما تحمیل نشده بود، باید برای قطع برخی وابستگی‌ها و پایداری اقتصادمان ضرورت دارد که ساخت داخلی را جدی بگیریم.

همچنین ببینید

واردات لوازم خانگی ممنوع شد

مدیرکل صنایع برق و الکترونیک وزارت صمت گفت: در حوزه تولید ماشین لباس شویی ۵۸ …