کار انقلابی برای تحقق «نهضت ساخت داخل»

وزیر صنعت، معدن وتجارت اظهار کرد: باید برای تحقق «نهضت ساخت داخل» که محور اصلی فعالیت‌های وزارت صمت است کار انقلابی صورت گیرد.
صدا و سیما- رضا رحمانی در نشست روسای دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی، پژوهشی و فناوری گفت: انتخاب عنوان رونق تولید برای سال جاری از سوی مقام معظم رهبری فرصت جدید برای مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت فرآهم آورد تا بتواند بیش از پیش توان سایر بخش‌ها را برای حمایت از تولید با خود همراه سازد.
وی افزود: وزارت صمت در هفت محور اصلی شامل «توسعه تولید و تعمیق ساخت داخل»، «توسعه صادرات غیر نفتی»، «توسعه معادن و صنایع معدنی»، «توسعه فناوری و شرکت‌های دانش بنیان با تغییر رویکرد از مونتاژکاری به نوآوری»،
«مدیریت بازار و ساماندهی لجستیک تجاری»، «بهبود فضای کسب و کار مرتبط با بخش صنعت» و «تامین منابع مالی و توسعه سرمایه گذاری» و همچنین در ۳۵ عنوان از برنامه عملیاتی اهداف رونق تولید را دنبال می‌کند.
رحمانی با اشاره به برنامه عملیاتی «نهضت ساخت داخل» ، گفت: همانطور که مقام معظم رهبری در دیدار اخیرشان با روساء و اساتید مراکز علمی و دانشگاه‌ها تاکید فرمودند، امروز وزارت صمت برنامه‌ها خود را اعلام کرده و دانشگاهیان برای شروع همکاری‌های موثر وکارآمد باید پیشقدم شوند.
وی اضافه کرد: برای تحقق «نهضت ساخت داخل» باید کار انقلابی انجام دهیم و در این مسیر مراکز علمی، پژوهشی و فناوری دارای نقش بی بدیلی هستند.
وزیر صمت گفت: خودکفایی، فعالسازی ظرفیت‌های خالی واحدها، افزایش صادرات، مدیریت ارز، ایجاد اشتغال پایدار در کشورمان و در شرایط امروز منوط به عملیاتی شدن اهداف نهضت ساخت داخل است.
رحمانی افزود: همه واحد‌های بزرگ صنعتی مستقلا و همه واحد‌های کوچک و متوسط در قالب انجمن‌ها و تشکل‌های صنفی خود مکلف به برگزاری نمایشگاه دایمی معرفی نیازمندی‌های خود در بخش تامین قطعات و تجهیزات هستند و در همین راستا شرکت‌های خودرو سازی و تولید فولاد در این موضوع به عنوان پیشگام عمل می‌کنند.
وی تاکید کرد: نمایشگاه‌هایی از این دست بهترین شرایط ممکن برای معرفی نیازمندی‌های بخش صنعت به همه دانشگاهیان و محققان کشور را داراست و این عزیزان می‌توانند در قالب شرکت‌های دانش بنیان و یا استارت آپ‌ها برای طراحی و ساخت این اقلام وارد کار شوند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: داخلی سازی نیازمندی‌های صنعتی و معدنی کشور محدود به زمان نیست و باید تا تحقق خودکفایی کامل در بسیاری از صنایع این برنامه را با جدیت دنبال کنیم.
وی تاکید کرد: بدون هیچ تردیدی حتی اگر شرایط تحریمی هم به ما تحمیل نشده بود، باید برای قطع برخی وابستگی‌ها و پایداری اقتصادمان ضرورت دارد که ساخت داخلی را جدی بگیریم.

همچنین ببینید

شرایط فعلی بازار نیاز به نظارت جدی دارد

رئیس قوه قضائیه به رئیس سازمان بازرسی کل کشور دستور داد گزارش بررسی‌های خود در …