کیفیت؛ لازمه تحقق حمایت از کالای ایرانی است

استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: دولت در سال گذشته ۴۴۰ میلیارد تومان تسهیلات برای بازسازی و نوسازی صنایع در استان ارائه کرده است.
فارس- مجید خدابخش اظهار کرد: استان در سال گذشته دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار صادرات غیرنفتی داشته که نشان از تبحر، کیفیت و رونق تولید در استان دارد، اما در کنار آن واحدهایی بودند که به دلیل تکنولوژی ضعیف دچار رکود شدند که برای حل این معضل دولت در سال گذشته
۴۴۰ میلیارد تومان تسهیلات برای بازسازی و نوسازی صنایع در استان ارائه کرد.
وی افزود: اگر توجه کنیم که چند سال است نامگذاری سال توسط مقام معظم رهبری حول مسائل اقتصادی، اشتغال و تولید ملی است که جمع این‌ها در حمایت از کالای ایرانی خلاصه می‌شود، در واقع حمایت از کالای ایرانی یعنی افزایش کیفیت تولید، ایجاد اشتغال و رونق و توسعه اقتصادی.
خدابخش اذعان داشت: اصلی‌ترین مخاطب شعار سال خود مردم هستند و اگر مردم به منافع ملی توجه کنند، به خرید و مصرف کالای داخلی اولویت قائل شوند و عرق و اراده‌ای به نفع کالای ملی داشته باشند، موتوری برای به حرکت درآوردن چرخ‌های تولید و صنعت خواهند بود.
استاندار آذربایجان‌شرقی در عین حال خاطرنشان کرد: اگر مصرف کالای ایرانی افزایش یابد، سرمایه‌گذار برای سرمایه‌گذاری بیشتر توجیه می‌شود و به کیفیت تولیدات خود توجه خواهد داشت، در مقابل وقتی کالای خارجی بیشتر فروش می‌رود و کالای داخلی فروش ندارد، تولیدکننده نمی‌تواند هزینه‌های ارتقاء کیفیت را تأمین کند.
این مسئول تاکید کرد: از طرف دیگر دولت و تولیدکننده هم باید به غیرت و انتخاب مردم احترام بگذارند تا مردم نسبت به مصرف کالای ایرانی و کیفیت آن ناامید نشوند.
خدابخش توجه به دو موضوع کیفیت و برند را در تحقق حمایت از کالای ایرانی بسیار موثر دانست و افزود: در شرایط برابر و با وجود کالای مشابه خارجی، لازم است مصرف‌کنندگان کشور، کالای داخلی را انتخاب کنند اما کالاهای خاصی وجود دارند که مشابه داخلی ندارد، مثل برخی از صنایع‌‌های‌ تک که هر چند سال یک بار تکنولوژی خود را تغییر می‌دهند و مراکز تحقیق و توسعه قدرتمندی دارند.
وی در عین حال خاطرنشان کرد: اگر تولیدکننده به ترجیح مشتری توجه کند و خود را در قبال کالای تولیدی متعهد بداند، قطعا خواهد توانست مصرف‌کنندگان را به سوی خود جذب کند.
استاندار آذربایجان‌شرقی در ادامه صحبت‌های خود گفت: در این هفت ماه حضورم در استان از ۱۵۰ واحد تولیدی بازدید کردم و به این نتیجه رسیدم که اگر در عرصه‌های نفت‌و گاز و حمل و نقل ورود مناسبی داشته باشیم، شاید بتوانیم به میزان سه میلیارد دلار در استان سرمایه‌گذاری جلب کنیم.
این مسئول با بیان اینکه در صنعت نفت و گاز استان تعداد ۳۳۵ شرکت فعال هستند، بیان داشت: امسال وزارت نفت اعلام کرده قصد دارد حدود شش میلیارد دلار تجهیزات نفت از شرکت‌های داخلی خریداری کند و پیشنهاد ما این است که ۱۰ درصد یعنی ۶۰۰ میلیون دلار از این رقم سهم استان ما باشد.
وی یادآور شد: در صنایع پالایشگاه و پتروشیمی استان میزان دو میلیارد دلار سرمایه‌گذاری صورت گرفته است.

همچنین ببینید

احداث بزرگراه تبریز – اهر – باکو به همت مسئولان نیاز دارد

نماینده اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی از افزایش اعتبار بزرگراه اهر – تبریز …