گزارش جامع از سقوط بهای ارز

اظهارنظر کارشناسان اقتصادی و سیاسی در مسایل ارزی
نماینده مرند در مجلس: دلار به نرخ دی ماه ۹۶ برمی‌گردد
عشرت شایق: مشکلات اقتصادی ربطی به آمریکا ندارد
یونس ژائله: اگر بانک مرکزی بخواهد بهای دلار به ۴۰۰۰ تومان می‌رسد
انهدام باند اخلال‌گر ارزی مستقر در تبریز و تهران
رئیس هیئت مدیره صنایع غذایی شیرین عسل در واکنش به کاهش ناگهانی قیمت دلار در بازارهای ایران گفت: به اعتقاد من هم افزایش بیخودی و هم کاهش قیمت دلار کار خود دولت و بانک مرکزی بود.
به گزارش خبرگزاری نصر، یونس ژائله تصریح کرد: فضای هیجانی یکی از بارزترین خاصیت های بازارهای مالی است و برای همین به راحتی می توان با سیاست های تعدیلی، نسبت به کنترل آن اقدام نمود.
این عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی تبریز دلیل افزایش ناگهانی قیمت دلار طی ماه های گذشته را کمبود ارز در بازار عنوان کرد و افزود: اتفاقات اخیر نشان می دهد حتی با اندکی فشار و تزریق چند میلیون دلار هم می توان قیمت ارز را ناگهان در داخل کاهش داد.
این کارشناس مسایل اقتصادی، در ادامه با اشاره به دیگر دلایل کاهش نرخ ارز در کشور افزود: افزایش قیمت نفت و نیز توافقات اخیر ایران و اروپا برای تعاملات تجاری با استقبال محافل اقتصادی در داخل روبرو شده است.
وی در پاسخ به اینکه پیش بینی او از روند کاهش نرخ ارز چیست گفت: اگر بانک مرکزی بخواهد، نرخ دلار تا چهار هزارتومان هم می تواند کاهش یابد.
ژائله که در کنفرانس بین المللی تجارت و سرمایه گذاری جهان اسلامی مالزی به عنوان یکی از ۱۰ نخبه برتر اقتصادی جهان اسلام معرفی شده است در پاسخ به سئوالی در مورد واکنش بخش خصوصی به کاهش قیمت دلار تاکید کرد: به طور حتم فعالان بخش خصوصی از کاهش نرخ ارز و افزایش ارزش پول ملی استقبال می کنند.
وی تصریح کرد: با افزایش توان برابری ریال در مقابل ارزهای خارجی، درآمد سرانه ملی افزایش یافته و توان رقابت در بازارهای جهانی تقویت می گردد.
این فعال اقتصادی بخش مهمی از شرایط بازار ارز در ایران را تابعی از سیاست های دولتی خواند و افزود: بانک مرکزی می تواند با مداخله موثر، ضمن کاهش قیمت ارز، بازار را به ثبات قابل قبول برساند.
همچنین به گزاش خبرگزاری مهر، دادستانی ترکیه از بازداشت ۴۱۷ نفر به اتهام انتقال ۲.۵ میلیارد لیره به حساب‎های خارجی که اعلام شده اغلب آنها به ایرانی‎های مقیم آمریکا تعلق دارد؛ خبر داد.
دادستانی ترکیه دستور بازداشت ۴۱۷ مظنون به پولشویی را صادر کرد. این اقدام در ادامه تحقیق پیرامون انتقال ۲.۵ میلیارد لیره ترکیه (معادل ۴۱۹ میلیون دلار) به حساب‌های بانکی خارجی انجام شد.
بر اساس این خبر حجم کلانی از این مبلغ به حساب شهروندان ایرانی مقیم آمریکا انتقال یافته است.
دادستانی، پلیس و دیگر مقامات هنوز اطلاعات کاملی در این خصوص ارائه نداده‌اند اما به گفته ریاست دادستانی شهر استانبول، این تحقیقات برای شناسایی آنهایی که امنیت مالی و اقتصادی ترکیه را هدف قرار داده‌اند؛ انجام می‌شود.
در بیانیه دادستانی استانبول می‌خوانیم: مظنونین متهم به پولشویی، تشکیل گروهی با هدف ارتکاب جرم و قانون‌شکنی در راستای ممانعت از سرمایه‌گذاری در حوزه توریسم هستند و این مبلغ را به حدود ۲۸ هزار و ۸۸ حساب در خارج از ترکیه منتقل کرده‌اند.
شبکه «هابرترک» ساعاتی پس از انتشار این خبر، اعلام کرد که این افراد با جمع‌آوری دلار از بازار ارز ایران و بردن آنها به ترکیه، نهایتا این نیم میلیارد دلار را به ۲۸,۰۸۸ حساب متعلق به یهودیان ایرانی در ایالات متحده انتقال داده‌اند.
گفته می‌شود که روند پولشویی از اول ماه میلادی ژانویه آغاز شده و انتقال پول نیز با مبلغ پایه ۵ هزار لیر یا بیشتر از شعب و دستگاه‌های خودپرداز مختلف انجام می‌شده است.
همچنین به گزارش خبرگزاری ایسنا، دادستان تبریز از دستگیری اخلال‌گر ارزی در فضای مجازی در آذربایجان شرقی خبر داد.
قاضی موسی خلیل‌اللهی در تشریح این خبر گفت: این فرد با فعالیت در این زمینه در فضای مجازی، ذهنیتی ایجاد می‌کرد که دلار در حال افزایش قیمت است، به طوری که امروز به یک قیمت می‌خرید و فردا به یک قیمت فروخته و منتفع می‌شد.
وی اضافه کرد: او با چند نفر در تهران در ارتباط بود و از این طریق شبانه برای دلار تعیین قیمت می‌کردند.
سرهنگ محسن محمودی، رئیس پلیس فتا آذربایجان شرقی نیز بیان کرد: بر اساس اقدامات انجام گرفته در این خصوص و پایش شبکه‌های اجتماعی به این مسئله پی بردیم و با هماهنگی با دستگاه قضایی، فرد اخلال‌گر دستگیر شد.
به گزارش خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان، عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی گفت: نوسانات ارزی، بیکاری و تورم افسارگسیخته ارتباطی با رابطه با آمریکا ندارد و ۸۰ درصد مشکلات ناشی از سوء مدیریت داخلی است.
عشرت شایق، با اشاره به وضعیت سخت اقتصادی و لزوم راهبرد اقتصادی برای حل این مشکلات معیشتی گفت: اجرای دقیق و سریع اقتصاد مقاومتی نسخه شفابخش اقتصاد کشور است.
نماینده ادوار مجلس با بیان اینکه مشکلات اقتصادی در داخل حل شدنی است، افزود: نوسانات ارزی، بیکاری و تورم افسارگسیخته ارتباطی با رابطه با آمریکا ندارد و ۸۰ درصد مشکلات ناشی از سوء مدیریت داخلی است.
پژوهشگر مسائل سیاسی گفت: برخی نمایندگان تربیون اردوگاه دشمن شده اند و در جامعه بذر ناامیدی می‌پاشند؛ و به این ترتیب به نظر می‌رسد مجلس در حال سقوط و افت شدیدی نسبت به رسالت قانونی اش است و نتوانسته نقش اساسی خود را ایفا کند.
شایق با نقد رویکرد مذاکره مجدد با آمریکا اظهار کرد: برخی افراد نگاه رعیتی به خود نسبت به کدخدا داشته و بیمارگونه این مسئله مذاکره را دنبال می‌کنند چرا که خودشان یا تحصیل کرده و وام دار ان‌ها هستند و برخی هم فرزندانشان آنجا ساکن بوده و کدخدا را همه چیز می‌دانند.
عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی با بیان اینکه مشکلات حل شدنی است افزود: مشکل را می‌توان با اجرای دقیق و سریع الگوی اقتصاد مقاومتی و تعیین تکلیف برجام اروپایی و معطل نکردن کشور به اروپا تا حد زیادی حل کرد؛ البته مسئولین لازم است ارتباط مردمی خود را زیاد کنند؛ دیپلماسی لبخند مشکل گشای مردم نیست و در اجرایی کردن این امر جای هیچ تاملی نیست.
شایق پیشنهاد کرد مثل برخورد سپاه پاسداران با تروریست ها؛ قوه قضاییه نیز به مفسدان شبیخون بزند و مجلس هم تکانی به خود دهد تا خاصیت در راس امور را داشته باشد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، کاهش قیمت در بازار ارز موجب شده تا این روزها جمع زیادی دارندگان ارزهای خارجی، در شهرهای مختلف کشور و به خصوص تهران راهی مراکز خرید و فروش ارز شوند.
در هیاهویی که بسیاری به دنبال فروش ارز خود هستند تا کمتر ضرر کنند عده ای هم راهی بازار ارز می شوند تا پس انداز خود را به دلار و سایر ارزها تبدیل کنند. در اصل اینکه اقدام به خرید ارز در این روزها به صلاح است یا خیر، کارشناسان اقتصادی هشدار داده اند که خرید در قیمت های هیجانی به صرفه نیست.
ولی نکته مهمی که این روزها در بازار ارز مشهود است، فروش دلارهای تقلبی به برخی افراد تازه وارد در بازار است؛ این روزها برخی از دلال ها با اعلام قیمت های کمتر از نرخ بازار، سعی در گمراه کردند گروهی از مردم دارند که سررشته ای در این بازار ندارند و فقط می خواهند دلار بخرند!
گفتنی است برخی از دلال ها هرچند قیمت فروش ارز شان کمتر از سایر دلال های خیابان فردوسی است ولی اندکی تأمل در دلارهای فروشی شان نشان می‌دهد که این افراد می خواهند با دلارهای تقلبی سر مردم ناآشنا به بازار ارز، کلاه بگذارند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، معتقد است: تا قیمت ارز به ثبات نرسد نمی توان پیش بینی درستی درباره تاثیر کاهش نرخ ارز بر سایر امور چون قیمت کالاها، خودرو، مسکن داشت.
محمد حسن نژاد گفت: وقتی قیمت کالاها به بهانه افزایش نرخ ارز، افزایش پیدا کرده مسلما باید با کاهش نرخ ارز هم قیمت ها کاهش پیدا کند؛ ولی واقعیت این است که چون نمی دانیم کاهش قیمت دلار چقدر پایداری دارد، نمی توانیم پیش بینی درستی داشته باشیم.
نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه نوسانات دلار هیچ پشتوانه علمی و اقتصادی ندارد، افزود: وقتی بازار در دست دولت است، دولت می تواند قیمت ارز را به ۵۰۰۰ توان یا بیشتر برساند.
وی بیان کرد: به اعتقاد من دولت مدتی بازار ارز را رها کرده بود اما دوباره درصدد جمع کردن بازار است و به اعتقاد من می خواهد نرخ ارز را به نرخ دی ماه برساند.
این نماینده مردم در مجلس دهم گفت: به اعتقاد من دولت می خواهد نرخ ارز را طبق سامانه نیما تثبیت کند.
یک توضیح و پوزش
“سقوط دلار از روز دوشنبه در تبریز و سایر شهرهای کشور آغاز شده و دلالان و صرافی‌ها از خرید دلار امتناع می‌کردند. یکی از دلارباختگان تبریزی در این رابطه گفته بود: آمده بودم تا دلارهایم را بفروشم ولی به قیمت های خیلی پایین خریدار وجود دارد. مثلا با اینکه صرافی ها نرخ دلار را ۹۵۰۰ تومان اعلام می کنند ولی این قیمت فروش است و خرید را به قیمت های خیلی پایین و حتی زیر ۸۵۰۰ تومان انجام می دهند”
مطلب بالا به نقل از خبرگزاری مهر منتشر شده بود که روزنامه مهدآزدی در شماره دیروز خود این خبر را با تیتر: “دلار حتی کمتر از ۸۵۰۰ تومان هم خریدار نداشت!” چاپ کرده بود که در متن خبر به علت تراکم مطالب این موضوع به روشنی بیان نشده بود که بدین‌وسیله از خوانندگان گرامی روزنامه پوزش می‌طلبیم.

همچنین ببینید

آخرین اخبار انتخابات مجلس شورای اسلامی

فرماندار تبریز با بیان اینکه شمارش آرا در تبریز به اتمام رسیده است، گفت: منتظر …