گنجینه فرهنگ ایران به دنیا معرفی شود

جمعی از اهالی فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان با زیارت حرم مطهر حضرت معصومه(س) در شهر مقدس قم، آرامگاه پروین اعتصامی، شاعر بلند آوازه کشورمان، را گلباران کردند.
ایرنا- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی در این آیین با اشاره به برگزاری جشنواره بین المللی پروین اعتصامی در روزهای ٢۴ و ٢۵ اسفند جاری، گفت: قلمروی شعر و ادب آذربایجان و تبریز در طول زمان بسیار گسترده بوده و در حقیقت پروین اعتصامی محصول جریان گسترده و عمیق فرهنگی تبریز است.
محمد محمدپور با اشاره به ضرورت معرفی مفاخر و مشاهیر بزرگ حوزه فرهنگ و ادب بیان کرد: با وجود اینکه پروین اعتصامی عمر کوتاهی داشت، ولی در این مدت زمان کوتاه زندگی، مضامین تربیتی و اجتماعی تاثیرگذاری از خود به یادگار گذاشته است؛ آثار پروین اعتصامی و خدماتی که به نسل های متوالی ارایه شده باید به بهترین نحو معرفی شود.
وی با بیان اینکه پروین اعتصامی در حوزه فرهنگ ایران به «اختر چرخ ادب» معروف است، افزود: باید آثار ادبی که به عنوان گنجینه‌های فرهنگ و ادب ایران مطرح هستند بیش از گذشته به دنیا معرفی شود تا ارزش چنین آثار ادبی با مضامین عرفانی، تربیتی و انسانی مشخص شود.
همچنین به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی، دبیر علمی جشنواره بین المللی پروین اعتصامی گفت: ویژه برنامه‌های مختلفی در آستانه برگزاری این رویداد مهم فرهنگی و ادبی پیش‌بینی شده است.
ابوالفضل علیمحمدی اظهار داشت: حکمت و عرفان موجود در اشعار پروین اعتصامی به گونه ای است که تاکنون در تاریخ ادبیات ایران بانوی فرهیخته ای با این نبوغ فکری و شعری نداشته ایم.
وی با بیان این‌که بسیاری از شخصیت های بزرگ مانند علامه دهخدا، علامه قزوینی و ملک الشعرای بهار، پروین را جزو سرآمدهای ادبیات ایران دانسته اند، افزود: با وجود شهرت و محبوبیت پروین در جامعه، هنوز برخی از اشعار پروین وارد بطن جامعه نشده به طوری که حتی جامعه تحصیل کرده نیز آنچنان که باید با اشعار پروین آشنا نیستند.
دبیر علمی جشنواره بین المللی پروین اعتصامی با بیان این که تاکنون در زادگاه این شاعر بلند آوازه کشور همایش و کنگره ای در شأن پروین برگزار نشده بود، افزود: البته در تبریز و سایر شهرها همایش ها و گردهمایی هایی برگزار شده بود، ولی جشنواره امسال در تبریز که در گستره بین المللی برگزار می‌شود، از اهمیت بسیاری برخوردار است.
علیمحمدی با بیان این‌که ویژه برنامه‌های مختلفی در آستانه برگزاری این رویداد مهم فرهنگی و ادبی پیش‌بینی شده است، تصریح کرد: دیدار با استاندار آذربایجان‌شرقی و ارائه گزارش در زمینه اقدام هایی که به منظور برگزاری جشنواره انجام شده از جمله برنامه هایی است که پیش از این اجرایی شد.
رئیس انجمن ادبی تبریز با اشاره به نواخته شدن زنگ پروین اعتصامی در پانزدهم اسفند همزمان در سطح مدارس استان گفت: تلاش می کنیم با حضور در مدارس به تبیین شخصیت و مجموعه اشعار پروین اعتصامی بپردازیم؛ ضمن این‌که نشست های ادبی با محوریت شناساندن آثار پروین در دستور قرار گرفته است،
گفتنی است، جشنواره بین المللی پروین اعتصامی به همت انجمن ادبی تبریز و با حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و با همکاری استانداری آذربایجان‌شرقی، بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان، بنیاد پژوهشی شهریار، اداره کل آموزش و پرورش استان، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سازمان فرهنگی، هنری شهرداری تبریز، صدا و سیمای مرکز استان و دانشگاه تبریز طی روزهای ٢۴ و ٢۵ اسفند در تبریز برگزار خواهد شد.

همچنین ببینید

حضور پرشور مردم قهرمان برگی بر انتخابات انقلاب افزود

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی و امام جمعه تبریز در پیامی از حماسه حضور مردم …