یک روز بدون دخانیات!

از سال ۱۹۸۷ کشورهای عضو سازمان بهداشت جهانی روز ۳۱ ماه مه را روز جهانی بدون دخانیات نامیدند.
هدف از این اقدام تشویق افراد سیگاری به ترک سیگار به مدت یک روز بود ، به این امید که این ۲۴ ساعت مقدمه ترک دایمی سیگار توسط این افراد باشد.
طبق آمار همه ساله بیش از ۶ میلیون نفر در سراسر جهان در اثر بیماری‌های ناشی از مصرف دخانیات جان خود را از دست می‌دهند. سوال این است که آیا کسانی که دخانیات مصرف می‌کنند از میزان خطر آن آگاه نیستند یا با وجود آگاهی، در مصرف آن پافشاری می‌کنند؟
به نظر می‌رسد اکثر مصرف‌کنندگان دخانیات از خطرات آن اطلاع دارند اما به بهانه‌های مختلف از ترک آن طفره می‌روند.
برخی از مصرف‌کنندگان نیز میل به ترک دخانیات دارند اما فقدان اراده کافی مانع از آن می‌شود.
عده‌ای نیز به خیال اینکه قلیان کم‌ خطرتر از سیگار است، سیگار را کنار گذاشته، به قلیان روی می‌آورند. غافل از اینکه در هر وعده استفاده از قلیان، دودی معادل دود ۸۰ الی ۱۰۰ نخ سیگار را استنشاق می‌کنند!
ضمن اینکه قلیان‌های میوه‌ای خطر سرطان‌زایی مضاعفی دارند.
باید دانست که دود حاصل از سیگار، قلیان و یا سایر مواد دخانی فقط به شخص مصرف‌کننده ضرر نمی‌رساند. اعضای خانوادۀ شخص و کسانی که در محل کار و زندگی در مجاورت او هستند، نیز در معرض بیماری‌های ناشی از دود دخانیات قرار می‌گیرند.
شاید وقوف به اینکه با دود سیگار خود فرزندانمان را با خطر مرگ مواجه می‌کنیم ما را به خود بیاورد تا برای ترک دخانیات تصمیم جدی بگیریم.
مایه تاسف است که گرایش به سیگار و قلیان در بین نوجوانان، جوانان و بانوان در حال افزایش است. و این نشان می دهد که نهادهای مسئول و خانواده‌ها موضوع را زیاد جدی نگرفته‌اند و به رسالت خود در این خصوص چنان که باید و شاید عمل نکرده‌اند.
انتظار می‌رود برای زندگی در جامعه سالم و پرنشاط و عاری از آلودگی‌ها از جمله دخانیات که متاسفانه قبح مصرفشان در بین آحاد مردم از بین رفته است همگی آستین‌ها را بالا بزنیم. مجلس در جایگاه وضع و تصویب قوانین موثر، دولت در جهت اجرای صحیح قوانین، رسانه‌ها در راستای فرهنگ‌سازی مناسب و در نهایت خانواده‌ها با انتخاب روش‌های تربیتی شایسته، ضامن اصلی موفقیت در این امر مهم می‌باشند .
به امید آن روز…

همچنین ببینید

زمانه بی‌تو یتیم شد!

سفر به خیر، می‌روی با باد ز دیده، اما نمی‌روی از یاد. عجیب نیست، اگر …