۱۲/۵ میلیون جوان مجرد!

معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در همایش آموزشی «ازدواج سالم و نیازسنجی سلامت جامعه» در مشهد با ذکر این مطلب که ۱۲/۵ میلیون جوان مجرد در کشور در سن ازدواج هستند و ازدواج خود را به دلایل مختلف به تاخیر می‌اندازند خاطرنشان کرده که اگر این جمعیت بدانند که ازدواج آنان باعث بهبود شاخص سلامتشان می‌شود قطعا ازدواج می‌کنند!
بنظر می‌رسد این اظهارنظر نتیجه بررسی همه‌جانبه در مورد مسئله تجرد جوانان نبوده و ای کاش با همین استدلال جوانان متقاعد می‌شدند و تن به ازدواج می‌دادند!…
متاسفانه امروزه با مشکلات فراوانی که به خانواده، دولت، جامعه و خود فرد ارتباط پیدا می‌کند، ازدواج از حالت طبیعی خود که یک مرحله طبیعی از زندگی فرد است به یک معضل و چالش تبدل شده است.
روزهای زیادی را از دست داده‌ایم، روزهایی که تغییرات را دیدیم ولی اقدامی نکردیم و امروز باید به فکر افرادی باشیم که به سنی رسیده‌اند که مجرد ماندنشان قطعی شده و برای جلوگیری از مشکلات روانی و عاطفی آنان که طیف وسیعی از مشکلات اخلاقی تا بیماری‌های روانی را شامل می‌شود برنامه‌ریزی کنیم.
وقتی دختر معصوم خانواده کتک خوردن مادرش را تماشا کرد و حسی درونی او را تشویق به استقلال و اقتدار کرد و نفرتی خزنده او را از تمام مردهای عالم متنفر کرد، خانواده تنها ناظر بود.
وقتی پسر خانواده به دانشگاه رفت و مدرک پرطمطراقش مانع از قبول شغل‌های سطح پایین شد و شغلی شایسته پیدا نکرد و سرخورده از سال‌ها تحصیل بی‌نتیجه وبال گردن خانواده شد، دولت فقط ناظر بود.
وقتی خانواده این بازگشت به عقب را به عنوان یک واقعیت و همدردی قبول کرد و مسئولیت‌پذیری را از پسر خود گرفت، جامعه و جامعه‌شناس فقط ناظر بودند.
در نهایت وقتی امروزه در جمع‌های خانوادگی، جوان‌ها مزایای مجرد بودن را به شکلی جاهلانه با آب و تاب تعریف می‌کنند، دیگر کاری از دست کسی برنمی‌آید جز لبخند تلخ والدین و افسردگی پنهانی جوانان که اثراتش را در جلوه‌گری‌های تخیلی در شبکه‌های اجتماعی و تلاش برای بازسازی شخصیت و اعتماد به نفس تخریب شده‌شان شاهدیم.
مشکلات فرهنگی و اقتصادی تجرد جوانان در برابر موضوعی که معاون محترم دفتر سلامت وزارت بهداشت می‌فرماید چون کوهی در برابر یک تکه سنگ است و بایستی به فکر این ۱۲/۵ میلیون نفری باشیم که شاید بزرگترین دردشان کنایه‌های دردآوری است که از جامعه در قالب نگاه سنگین اطرافیان، برچسب‌های پیردختر یا پیرپسر، سخت‌گیری‌های غیرضروری و افراطی، القای حس شکست و مقایسه‌های نادرست که آنان را به دوری از جمع‌های خانوادگی و رفتن به سمت شبکه‌های مجازی و جمع‌های ناسالم سوق می‌دهد و به واقع این بحران، بزرگترین بحران فرهنگی- اجتماعی حال حاضر کشور است.
منبع: ماهنامه دیده‌بان امنیت ملی

همچنین ببینید

زمانه بی‌تو یتیم شد!

سفر به خیر، می‌روی با باد ز دیده، اما نمی‌روی از یاد. عجیب نیست، اگر …