۱۶۰ قلم دارو از پوشش بیمه خارج شد

محمدحسین فرهنگی نماینده مردم تبریز:
وزارت بهداشت در انجام تعهدات بیمه‌ای ناموفق است
رئیس دانشگاه پزشکی تبریز:
خدمات بخش سلامت، متناسب با پرداخت اعتبارات ادامه خواهد یافت

عضو هیات رئیسه مجلس با اشاره به حذف ۱۶۰ قلم دارو از تحت پوششی بیمه گفت: در حال حاضر وزارت بهداشت و درمان با مدیریت ناصحیح خود با کمبود منابع و مالی مواجه شده است.
فارس- محمدحسین فرهنگی با اشاره به حذف ۱۶۰ قلم دارو از تحت پوشش قرارگیری بیمه اظهار داشت: ما باید در این موضوع ریشه مشکل را بشناسیم زیرا اصل مشکل این است که وزارت بهداشت و درمان مدیریت خوبی در این امر نداشته است.
وی با بیان اینکه وزارت بهداشت و درمان به‌جای اینکه منابع در دست خود را به موضوعات درمانی و دارو اختصاص دهد، به افزایش دستمزدها تخصیص داد،گفت: در حال حاضر وزارت بهداشت و درمان با مدیریت ناصحیح خود با کمبود منابع و مالی مواجه شده است و به‌تبع آن هزینه‌های بیمه را افزایش داده و متاسفانه نتوانسته تعهدات خود در قبال آنها را انجام دهد.
عضو هیات رئیسه مجلس خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت زمانی که در تنگنا قرار گرفت، اقدام به خارج کردن داروها از تحت پوشش بیمه و یا برخی اقدامات دیگر کرد که این موضوعات باعث می‌شود به مردم فشار وارد شود.
وی اضافه کرد: موضوعات طرح تحول سلامت یک موضوع اساسی و ریشه‌ای است و تنها راه‌حل آن نیز تغییر رویکرد در وزارت بهداشت و درمان است که روش خود را عوض کند.
در همین راستا رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به اینکه به هیچ‌وجه قصد تعطیلی مجتمع‌های سلامت را نداریم و با همان وضعیت به‌کارادامه می‌دهیم، گفت: امسال سازمان برنامه و بودجه حدود یک‌هزار میلیارد تومان از پرداختی پزشک خانواده را کم کرده است که از مهرماه تاکنون نتوانستیم مبلغ زیادی به کارکنان پرداخت کنیم.
محمدحسین صومی هم اظهار داشت: وضعیت رسیدگی به بخش‌های سلامت بسته به تصمیم نمایندگان مجلس دارد که در بودجه سال ۹۷ چه تصمیمی خواهند گرفت.
وی تصریح کرد: ما به همان وضعیتی که داریم، ادامه خواهیم داد ولی اگر اعتبارات کافی داده نشود شاید برخی از خدماتی که انجام می‌دهیم، کاهش داده شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به اینکه به هیچ‌وجه قصد تعطیلی مجتمع‌های سلامت نداریم و با همان وضعیت به‌کار ادامه می‌دهیم، افزود: وظایف متعددی بر عهده داریم که هرکدام قیمت خاص خودشان را دارد و این خدمات بستگی به اعتبارات تخصیص یافته دارد.
وی ادامه داد: پزشکی داریم که به‌ازای هر ۳ هزار و ۵۰۰ نفر فعالیت می‌کند و حال اگر اعتباری که در اختیار ما می‌گذارند کاهش یابد، شاید پزشک به‌ازای هر ۱۰ هزار نفر شود.
صومی خاطرنشان کرد: ما همچنان خدمات را ادامه می‌دهیم و منتظر هستیم تا ببینیم در قانون اعتبارات سال ۹۷ چقدر اعتبار در نظر گرفته می‌شود.
وی با بیان اینکه امسال سازمان برنامه و بودجه حدود یک‌هزار میلیارد تومان از پرداختی پزشک خانواده را کاهش داده است، افزود: این موضوع منجر شد که میزان پرداختی مقرر شده به نصف خود برسد و از این رو از مهرماه تا الان نتوانستیم مبلغ زیادی به کارکنان پرداخت کنیم.
رئیس علوم پزشکی دانشگاه تبریز اذعان داشت: در حال حاضر منتظر اعتبارات هستیم و به محض اینکه پول دستمان برسد بدهی‌ها پرداخت خواهد شد و بر این اساس هم اگر همه اعتبارات پرداخت شود، همه خدمات نیز ادامه خواهد یافت ولی در صورت کاهش اعتبارات براساس شرایط، برخی خدمات کاهش خواهد یافت.

همچنین ببینید

ارائه تسهیلات ویژه برای تولید محصولات گلخانه‌ای

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی با اعلام اینکه برای افزایش تولید محصولات گلخانه ای و مکانیزه …