۵۷ درصد ظرفیت سدهای آذربایجان‌شرقی پر شده است

مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه ۱۴۶ سد با ظرفیت ۵۸۱ میلیون مترمکعب در این استان وجود دارد، گفت: در بارندگی های اخیر بیش از ۵۷ درصد ظرفیت پر و ۳۳۰ میلیون مترمکعب آب پشت سدهای استان ذخیره شده است.
ایرنا- یوسف غفارزاده اظهار داشت: ۸۳ درصد ظرفیت سد ارس در آذربایجان غربی پر شده و اکنون یک میلیارد و ۳۰ میلیون مترمکعب آب پشت این سد قرار دارد که آب منطقه ای آذربایجان‌شرقی بهره بردار آن است.
وی با بیان اینکه بیشترین تعداد سدهای کشور در آذربایجان‌شرقی ساخته شده است، افزود: به طور متوسط ۵۷درصد ۱۰ سد بزرگ آذربایجان‌شرقی مثل سد نهند تبریز، علویان مراغه، قلعه چای عجب شیر، سهند هشترود، آیدوغموش میانه، تاجیار سراب، ارسباران خداآفرین و کردکندی بستان آباد پر شده است، اما سدهایی که آب شرب از آنها تامین می شود کمتر از بارندگی های اخیر بهره مند شده اند.
غفارزاده ادامه داد: نگرانی از بابت تامین آب آشامیدنی شهرهایی که از سد نهند تبریز، علویان مراغه و ستارخان اهر تامین می شوند، هنوز وجود دارد چون سد نهند ۵/۳۷ درصد، علویان ۴۸ درصد و ستارخان ۲۷درصد پر شده است.
وی افزود: در واقع اکنون سه آب ورودی به این سدها نسبت به سال گذشته کاهش یافته است،
اما وضع پوشش برفی ارتفاعات استان مناسب و امیدوار کننده است.
مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان‌شرقی همچنین گفت: بر اساس پیش بینی های سازمان هواشناسی، بارش ها در شمال غرب کشور در اردیبهشت ماه امسال بیشتر از حد نرمال خواهد بود که به طور طبیعی تاثیر مناسبی در افزایش حجم آب دریاچه ارومیه و ذخایر سدهای آذربایجان‌شرقی خواهد داشت.
غفارزاده اظهار داشت: میزان بارش ها تا ۱۷ فروردین امسال نسبت به متوسط دراز مدت ۴۳ درصد و نسبت به پارسال ۲۰ درصد افزایش یافته است.

همچنین ببینید

صنعت آب و برق کشور با سیاست های اقتصاد مقاومتی همسو باشد

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی گفت: برنامه‌های صنعت آب و برق باید با …