۷۰ میلیارد تومان برای بیابان‌زدایی دریاچه ارومیه اختصاص یافت

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اعلام کرد: ۷۰۰ میلیارد ریال برای اجرای طرح های بیابان زدایی و مقابله با بادهای نمکی در حاشیه دریاچه ارومیه اختصاص یافته است.
ایرنا- خلیل آقایی در نشستی با مدیران منابع طبیعی آذربایجان‌شرقی در تبریز اظهار داشت: این اعتبار برای دو استان آذربایجان‌شرقی و غربی در قالب طرح نجات دریاچه ارومیه اختصاص یافته است.
وی از اختصاص ۲۰۰ میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی برای طرح های آبخیزداری استان آذربایجان‌شرقی خبر داد و افزود: در نشستی با استاندار آذربایجان‌شرقی نیز با تخصیص ۲۰۰ میلیارد ریال دیگر برای این منظور از منابع استانی موافقت شد.
وی با بیان اینکه افزایش دو برابری اعتبار سازمان جنگل ها نسبت به سال گذشته وظیفه ما را سنگین تر می کند، گفت: ما توان تولید ۱۷۰ میلیون اصله نهال را در سال داریم، در صورتی سال گذشته تنها ۲۶ میلیون اصله نهال تولید کردیم.
آقایی بر ضرورت آمارگیری از وضعیت نیاز و تولید بذر کشور تاکید کرد و گفت: با احیای بذرستان ها می توانیم نیاز داخلی را تامین کنیم.
وی با توجه به تهدیدهای دشمن علیه کشور مدیریت خاص منابع طبیعی را ضروری دانست و گفت: حفظ خاک وظیفه اصلی سازمان جنگل هاست.
آقایی با تاکید بر اینکه حافظ اصلی منابع طبیعی خود مردم هستند، گفت: صحبت از وجود دام مازاد در کشور بی اساس است زیرا در این صورت نیازی به واردات گوشت نداشتیم.
وی با اشاره به اینکه فعالیت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در تقابل با منافع عمومی است، گفت: در این شرایط نمی توانیم انتظار جلب مشارکت عمومی را داشته باشیم.
وی تخلف احتمالی روستائیان را ناشی از ضعف مدیریت و هدایت مسئولان و مروجان دانست و گفت: راهکار جلوگیری از تجاوز به اراضی ملی در حاشیه شهرها هم تعریف پارک جنگلی برای این مناطق است.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور از طرح مقابله و تثبیت گرد و غبار بخش «خاصه لو» در حاشیه دریاچه ارومیه دیدن کرد.
آقایی گفت: با توجه به وضعیت اقلیمی منطقه، شوری خاک و وجود بادهای نمکی تلاش انجام شده برای کاشت گونه های گیاهی همچون گز، قره داغ و…. فوق العاده و قابل تقدیر است.
وی با بیان اینکه این طرح در کنار لطف الهی و تلاش متخصصان سازمان با همراهی جامعه محلی به واسطه رعایت قرق و پرهیز از چرای دام به ثمر نشسته است، در عین حال گفت: نباید مغرور باشیم زیرا در کشور ما ۳۲ میلیون هکتار بیابان وجود دارد و نگران توسعه آن هستیم.
وی طرح بیابان زدایی «خاصه لو» در شهرستان آذرشهر را الگویی مناسب برای کشور دانست و اضافه کرد: با چنین طرح هایی می توانیم بیابان زایی را کنترل کنیم.

همچنین ببینید

نمایشگاه مطبوعات آذربایجان‌شرقی فرصتی برای تعامل مردم و رسانه ها

مدیرکل ‌فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌آذربایجان‌شرقی در جلسه هم‌اندیشی اصحاب رسانه و مسئولین ذیربط در …