بیماری های پنهان دنیای امروزی را جدی بگیریم!-۲

۱۱

جلیلی گفت: اگر افرادی که دست به خودکشی می زنند، در رسانه قهرمان جلوه گر شوند یا خودکشی عملی غیر اخلاقی معرفی شود، هر کدام ممکن است تبعات منفی داشته باشد بنابراین باید ضوابطی برای انتشار اخبار مربوط به خودکشی تدوین شود و لازم است کارگاه هایی برای آموزش اصحاب رسانه در این زمینه برگزار شود.
میر طاهر موسوی، استاد جامعه شناسی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی نیز معتقد است: نباید از رسانه ها انتظار داشته باشیم
آسیب های اجتماعی را کتمان کنند، این مسائل باید در جامعه مطرح شود تا مسئولان به فکر راه حل بیفتند.
وی افزود: وزارت بهداشت قطعا یکی از متولیان سلامت اجتماعی است و باید در این زمینه برنامه داشته باشد.
موسوی گفت: در جامعه ما به علت اینکه دسترسی به امکانات زندگی سخت شده است، آسیب های اجتماعی نیز در سال های اخیر تشدید شده است و پدیده هایی مانند فقر و افزایش شهرنشینی به این پدیده دامن زده است.
وی افزود: در کمتر از ۵۰ سال پیش ۳۰ درصد مردم کشور شهرنشین و ۷۰ درصد روستایی و مولد بودند اما حالا ۲۸ درصد روستایی غیر مولد و ۷۰ درصد شهرنشین آن هم اکثرا غیر مولد داریم.
این جامعه شناس گفت: ارزش های اخلاقی نیز در جامعه تغییر کرده است، راستی و صداقت دیگر ارزش محسوب نمی شود چرا که فرزندان می بینند پدرشان سال ها با صداقت کار کرده است اما حالا در سن پیری با نداری زندگی می کند.
وی افزود: نظام رانت و فساد در کشور سیستمی شده است، جامعه بین فقیر و غنی دو قطبی شده است، لشکر تهی‌دستان افزایش یافته است و باید مسئله فرادستان و فرودستان را در تحلیل خودکشی لحاظ کنیم.
موسوی گفت: جامعه ما با اکثریت فقیر و اقلیت ثروتمند مواجه است، مهاجرت، اسکان غیر رسمی و نبود برنامه ریزی اجتماعی و فرهنگی در بروز موارد خودکشی موثر بوده است.
وی افزود: ۱۵ میلیون نفر حاشیه نشین در کشور داریم که سال ها مورد بی توجهی قرار داشته‌اند و به همین علت آسیب های اجتماعی و از جمله خودکشی در این مناطق بیشتر است.
موسوی گفت: اضطراب، استرس و افسردگی نیز افزایش یافته است و در بروز موارد خودکشی موثر است، انعکاس اخبار این مسائل موضوع ثانوی است، مسئله اصلی رسیدگی به این آسیب های اجتماعی و مردمانی است که با نیازهای زیادی مواجه هستند.
وی افزود: نمایش رژه ثروت جامعه را تهدید می‌کند و خودکشی را افزایش داده است،‌ افرادی که با خودروهای سه میلیاردی و خانه های ۵۰ میلیاردی در جامعه هستند، حسادت و افسردگی را در جامعه گسترش می دهند به همین علت ۷۰ تا ۸۰ درصد خودکشی ها در شهرهاست.
استاد جامعه شناسی دانشگاه علوم بهزستی و توانبخشی ادامه داد: حسادت نه به معنای عامیانه بلکه به معنای عقب ماندن در رقابت های اجتماعی به این مسئله دامن می زند، در حالی که کشورهای پیشرفته با ایجاد نظام حقوق شهروندی از گسترش این مسائل جلوگیری کردند.
وی گفت: طبقه نوکیسه که در بین مردم رژه ثروت برگزار می‌کنند، در کنار اقدامات صدا و سیما و سخنرانی هایی که الگوهایی وارداتی را ترویج می‌کنند همگی به افزایش آسیب های اجتماعی و خودکشی دامن زده است.
احمدعلی نوربالا، مشاور وزیر بهداشت در امور روانپزشکی نیز در این نشست گفت: منابع علمی نشان می دهد بین ۹۰ تا ۹۵ درصد علت خودکشی، افسردگی است و مسائل اجتماعی در رده دوم اهمیت قرار دارد.
وی گفت: خودکشی البته عوامل ژنتیک و بیولوژیک نیز دارد که باید در کنار عوامل روانشناختی مورد توجه قرار گیرد.
این روانپزشک ادامه داد: شاه بین عوامل خودکشی، درماندگی و ناامیدی است که باعث افزایش استرس های غیر قابل تحمل می شود و چگونگی کنارآمدن با این مسائل نیازمند آموزش همگانی است.
وی گفت: ‌۲۳٫۴۴ درصد مردم کشور نشانه های اختلالات روانپزشکی را دارند، اما همه آنها اختلال جدی ندارند و کسانی که دچار اختلال روانی جدی هستند کمتر از یک درصد جامعه هستند.
مشاور وزیر بهداشت ادامه داد: افرادی که دچار اختلال روانی هستند، افرادی مغفول، مظلوم و رنجور هستند که به عنوان بیماران خاموش باید مورد توجه قرار گیرند.
نوربالا گفت: این افراد باید به مشاور مراجعه کنند و همان طور که یک بیمار دیابتی یا قلبی به پزشک مراجعه می کنند، افراد دچار اختلال روانی هم باید به روانشناس و روانپزشک مراجعه کنند اما انگ بیماری روانی مانع این نوع مراجعات به روانپزشک است.
وی افزود: در کشور برای کاهش آسیب های اجتماعی نظام حمایت فرهنگی نداریم به همین خاطر افراد آخر خطی به صورت اقدام خودکشی خودنمایی می کنند.
مشاور روانپزشکی وزیر بهداشت ادامه داد: افرادی هم در فضای پساتحریم با برجسته کردن این نوع مسائل به دنبال اهداف سیاسی هستند.
نوربالا گفت: در آمارهای رسمی گفته شده که بیشترین افرادی که اقدام به خودکشی می کنند افراد ۱۵ تا ۲۴ سال هستند اما گروه سالمندان نیز باید مورد توجه قرار گیرند، سالمندانی که تنها زندگی
می کنند با توجه به افزایش سالمندی در کشور، در آینده نزدیک معضل مهمی در کشور خواهند بود.
به هر حال در برداشت کلی از مطالب بسیار مهم و قابل تامل فوق باید به این مسئله توجه کرد که تنها با بدست آوردن رفاه نمی توان خوشبخت و سعادتمند شد و افسرده بودن به دلیل مشکلات اقتصادی نمی تواند به طور محض انسان را از دنیا دلزده کند بلکه تغییر در نوع نگرش ها و رفتارها می تواند انسان را غنی و بی نیاز از ظواهر و مادیات سازد و این یعنی آغازی برای مقابله با افکاری که روان واعصاب را تحت تاثیر قرار داده و دچار بیماری می کند.
هرچقدر بتوانیم فضایل معنوی را به خوبی برای اقشار مختلف جامعه بخصوص جوانان بشناسانیم به همان میزان احتمال خطر را کم
کرده ایم. البته در این میان نه تنها رفتار افراد و خانواده ها می تواند موثر باشد بلکه اهتمام دستگاه های دولتی ومسئولان مرتبط با این امر در حوزه آموزش و فرهنگ و ورزش ضروری است.

الناز فخر مظلومی-کارشناس ارشد جامعه شناسی

همچنین ببینید

لباس محلی درآذربایجان شرقی،زیبا اما کم رونق

لباس های محلی مشخصه و نماد فرهنگ، تاریخ، هویت و شناسنامه هر منطقه است که …