چرا به ظواهر افراد بیش از اخلاقیات آنها توجه می‌شود؟

۱۱

با توجه به ترویج و تبلیغ همه جانبه فرهنگ مصرف گرایی و به تبع آن استقبال قابل ملاحظه در قشر جوان و احساسی جامعه شاهد ورود و ابداع انواع و اقسام خدمات و کالا در کشورمان هستیم.
یکی از این موارد متاسفانه تغییرات ظاهری و غیر ضروری و در بسیاری از موارد مهلک و خطرناک در جامعه، عمل‌های زیبایی در شکل و صورت است.
امروزه تبلیغات فراوانی در خصوص عمل‌های زیبایی انجام می‌گیرد. از توزیع بروشور در جلوی در منازل و خیابان‌ها گرفته تا درج آگهی در مطبوعات و پیامک‌های روزانه در فضای‌های مجازی و تلفن‌های همراه. گاهی با نرخ‌های ارزان و اقساطی با سرویس‌های رایگان و گاهی با تعیین وقت قبلی و نرخ‌های نجومی .
حتی رسانه‌های ملی هم بعضا وارد این بازی در برنامه‌ها و بخش آگهی‌ها می‌شوند. و یا آرایشگاه‌ها و خیاطی‌ها که از نظر حرفه شغلی مشخص هستند به نوعی در این تجارت پرسود وارد می‌شوند.
اما دلیل این همه استقبال و مراجعه با توجه به هشدارها بخصوص در قشر جوان چیست؟
با وجود اینکه همه ما می‌دانیم زیبایی نسبی است و در ادوار گوناگون به شکل‌های مختلفی تعریف شده ولی باز هم اگر بینی بزرگی داشته باشیم مایلیم آن را به تیغ جراحی بسپاریم، شاید بگویید چه اهمیتی دارد که مثلا کلئوپاترا در آن دوران بینی بزرگی داشته و مظهر زیبایی بوده است، استانداردهای زیبایی دوران ما متفاوت است .
در حال حاضر افزایش جراحی‌های زیبایی در کشورمان به یک آسیب و ناهنجاری تبدیل شده و از آن با عنوان مد تلقی می‌شود. این مساله به ویژه در دختران و زنان بیشتر به چشم می‌خورد.
متاسفانه تب جراحی زیبایی بینی در پسران ۲۰ درصد افزایش یافته است و ۱۰ درصد متقاضیان جراحی بینی، به دنبال طرح‌های‌هالیوودی هستند(!) و برای این جراحی گاه تا ۲۰ میلیون تومان نیز پرداخت می‌کنند تا بینی آنها شبیه فلان هنرپیشه شود!
در سایر کشورها بیشتر آمار جراحی‌های پلاستیک به درمان مربوط می‌شود و در موارد ضروری پزشکان دست به این اقدام می‌زنند در حالی که در جامعه ما مشاهده می‌شود حتی کسانی که نیاز به جراحی پلاستیک ندارند، هزینه و وقت فراوانی صرف کرده و با هدف زیباتر شدن حاضرند زیر تیغ جراحی ‌بروند.
در این خصوص دکتر امان ا… قرائی مقدم معتقد است: سبک زندگی غربی باعث شده روند زندگی جوانان ایرانی تغییر کند. از تاخیر در ازدواج گرفته تا خود را به شکل و شمایل هنرپیشگان غربی درآوردن. اما متاسفانه جوانان از زندگی واقعی یک غربی الگو نمی گیرند بلکه سبک زندگی هنرپیشگان غربی الگوی آنها شده است.
این آسیب شناس اجتماعی علت عمده گرایش جوانان به جراحی‌های زیبایی را تبلیغات ماهواره‌ای می‌داند و می‌گوید: این شبکه‌ها با تبلیغات دروغین و ظاهرسازی‌های زیبا، جوانان ناآگاه را وارد این میدان می‌کنند و متاسفانه برخی از آنان به یک یا دو عمل زیبایی نیز راضی نمی شوند و گاهی شاهد هستیم که چهره واقعی یک جوان با آنچه که توسط کلینیک‌ها درست شده است بسیار متفاوت است.
وی همچنین تاکید کرد: کاهش سن گرایش به جراحی‌های زیبایی، در سال‌‌های اخیر تشدید شده و به موضوعی نگران کننده تبدیل شده است. افزایش تعداد این جراحی‌ها و کاهش سن آنها نشان می‌دهد که در حال حاضر اکثریت جوانان ایرانی دچار بحران هویت شده اند و مادی گرایی را به رشد اندیشه و پی بردن به هویت واقعی خود ترجیح می‌دهند.

 با تبلیغات دروغین و ظاهرسازی‌های زیبا، جوانان ناآگاه را وارد میدان می‌کنند و متاسفانه برخی از آنان به یک یا دو عمل زیبایی نیز راضی نمی شوند و گاهی شاهد هستیم که چهره واقعی یک جوان با آنچه که توسط کلینیک‌ها درست شده است بسیار متفاوت است

قرائی مقدم با انتقاد از عملکرد مسئولین آموزشی و اجتماعی کشور نیز گفت: متاسفانه آموزش و پرورش در این باره کم کاری بسیاری انجام داده است. شناخت هویت و اصالت اجتماعی یک فرد باید از کودکی و از دوره ابتدایی آغاز شود. بهترین راه مقابله با این ناهنجاری اجتماعی، آموزش مهارت‌های صحیح زندگی به جوانان و نوجوانان در مدارس ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان است.
گسترده شدن عوارض جانبی جراحی‌های زیبایی و استفاده از روش‌های مختلف برای زیبایی بخش‌های مختلف بدن در ایران باعث شده نگرانی‌ها نسبت به حوادثی که افراد را تهدید می‌کند بالا برود و پزشکان و نهادهای درمانی کشور هشدارهایی در این ارتباط بدهند. مهم‌ترین این هشدارها مربوط به مراکزی می‌شود که به‌صورت غیرقانونی و بدون داشتن متخصصان اقدام به انجام جراحی زیبایی در بخش‌های مختلف بدن به ویژه صورت و اندام‌هایی مانند شکم می‌کنند.
متاسفانه در کنار عوارض جانبی که جراحی‌های زیبایی به بار می‌آورد، گاهی جان متقاضی این جراحی‌ها به خطر می‌افتد. داستان‌های تلخی که در اثر تن دادن به جراحی‌های زیبایی اتفاق افتاده است را بارها شنیده ایم اما تازه ترین اتفاق تلخ برای «آرمیتا» افتاده است. این دختر ۲۱ ساله چندی قبل به خانواده اش گفته بود می‌خواهد بینی اش را عمل کند. دکتر جراح او همان دکتری بوده که بینی مادرش را ۹ سال پیش عمل کرده بود و جراحی زیبایی رضایت بخشی داشته است! اما چند روز پیش آرمیتا زیر تیغ جراحی نفس‌های آخرش را می‌کشد و از دنیا می‌رود.
زیبایی بینی تاثیری انکارناپذیر در زیبایی چهره دارد چرا که یکی از اصول اولیه زیبایی تناسب و هماهنگی اجزای صورت است، و زیبایی چهره موجب افزایش اعتماد به نفس و پذیرش بیشتر فرد در جامعه خواهد بود، شاید از نظر بسیاری از افراد جراحی زیبایی کار درستی نباشد اما همه چیز به تصمیم شما بستگی دارد، ببینید واقعا چرا می‌خواهید این کار را انجام دهید، از خودتان بپرسید که نیت واقعی شما چیست؟ و صادقانه پاسخ این پرسش را پیدا کنید .
به شما توصیه می‌کنیم زمانی که در وضعیت ناپایدار روحی هستید این تصمیم را نگیرید و عجولانه عمل نکنید، گاهی این کار صرفا راهی برای فرار شما از موقعیت و خودتان است، برخی افراد بینی مناسب چهره خود دارند اما صرفا به دلیل تصویر ذهنی نادرست از ظاهر خود، مد، و یا حتی عدم اعتماد به نفس دست به عمل جراحی می‌زنند .
به اعتقاد کارشناسان درآمد بالای جراحی زیبایی باعث شده است گروه زیادی از افراد با دادن آگهی اقدام به انجام عمل‌های زیبایی کنند. درحالی که طبق آمارها تعداد جراحان پلاستیک کشور کمتر از ۲۰۰ نفر است اما کسانی که روزانه اقدام به انجام جراحی می‌کنند، خیلی بیشتر از این افراد هستند.
رفتن به سمت تجمل گرایی و ظاهرسازی نشانگر بسیاری از مسائل روحی، روانی، فکری و رفتاری فرد، خانواده و محیطی است که در آن رشد یافته است. شاید بهتر است به جای اینکه نوجوانان و جوانان(که در سنین غلبه احساس بر تفکر قرار دارند) را مورد تذکر قرار دهیم و خواهان اجتناب آنها از موضوعات پوچ و ناهنجار شویم، از زمان کودکی بر نحوه رفتار، معاشرت، علایق و خواسته‌های آنها توجه نماییم.
صریح و صادقانه بگوییم، خانواده‌ها چقدر در تصمیمات فرزندان خود دخیل هستند؟
آیا خود والدین اخلاقیات را مقدم بر سایر ویژگی‌های افراد جامعه می‌دانند؟ یا اینکه نسبت به تصمیمات نادرست فرزند خود بی تفاوت بوده و حتی با او همراه می‌شوند؟

الناز فخر مظلومی -کارشناس ارشد جامعه شناسی

همچنین ببینید

لباس محلی درآذربایجان شرقی،زیبا اما کم رونق

لباس های محلی مشخصه و نماد فرهنگ، تاریخ، هویت و شناسنامه هر منطقه است که …