فوتبال محلات و تاثیرات آن در فوتبال حرفه ای

فوتبال تبریز در سال‌های دور همواره معدن پرورش استعدادهای ناب فوتبالی بود که بیشتر این نفرات از دل مسابقات محلات و زمین‌های خاکی به فوتبال باشگاهی شناسایی و معرفی می‌شدند.
سرویس ورزشی مهدآزادی / توفیق ارضی / همیشه فوتبال محلات تبریز در ایران از نظر پشتوانه‌سازی برای تیم‌های باشگاهی سرآمد همه شهرها بود. اما رفته رفته با ورود پول به بدنه فوتبال و حرفه ای شدن شکل آن و همچنین قرار گرفتن مدیران و مربیان غیربومی در راس فوتبال تبریز که آشنایی خوبی با فوتبال محلات تبریز نداشتند و داشتن انگیزه‌های تجاری و نتیجه‌گرایی باعث شد که فوتبال محلات کم‌کم به شکلی جدا از باشگاه‌های تبریزی اداره شده و منزوی گردد.
در این ۲۰ سال اخیر بیشتر زمین خاکی‌های تبریز ، تغییر کاربری داده و یا تبدیل به منازل مسکونی و مکان‌های تجاری شده‌اند و یا با احداث سالن‌های ورزشی غیراستاندارد فوتسال که بیشترین هدفشان کسب درآمدهای شخصی بوده که هیچ دستاوردی به غیر از تنبلی و بدعادت کردن جوانان ندارند و چون اکثرا برای گذران وقت به این سالن‌ها روی می‌آورند و هدفی از این نوع ورزش ندارند بیشترشان دچار اضافه وزن و مشکلات اندامی از قبیل کمر درد و زانو درد می‌شوند.
در دهه های ۶۰ و۷۰ در میادین خاکی تبریز از جمله میدان خاکی طالقانی(قصاب عصرجدید) که از مهمترین زمینهای خاکی فعال تبریز بود ، بیش از ۲۰ تیم بزرگ از جمله تیمهای شهید رضوی – شهید مدنی – پیام – تابان – درخشش – آزادی – حقیقت – عقاب – پیروزی – پیکان و غیره فعالیت داشتند، که پرورش دهنده بازیکنان نامداری همچون مرحوم رضا حسن زاده ، ولی حاتمی، تقی و اصغر تخت کیانی ، غلامرضا سوادی ، مهدی و بابک حاتمی ، کاظم نور محمدی ، علیرضا امن زاده ، فرهاد علیاری ، داود محمد زاده – بهمن کامل – غلام داود وندی و خیلی های دیگر بودند که به تیمهای مختلف از جمله ماشین سازی ، تراکتورسازی و شهرداری و حتی تیم های ملی جوانان و بزرگسالان و سایر باشگاه های کشور کشور معرفی شدند.
در سایر زمینهای خاکی تبریز نیز بازیکنان بزرگی چون برادران دین محمدی ، خطیبی ، اکبرپور، باقری ، محمودی ، وغیره به فوتبال کشور معرفی شده اند که در این نوشته سعی شده است که بیشتر به کمبودهای منطقه طالقانی پرداخته شود.
فعالیت و شور و شوق جوانان این تیمها به نوعی بود که با برنامه ریزی منظم مدیران و اداره کنندگان این میادین در ایام وسط هفته هر تیم برای تمرین در نصف میدان خاکی حدود ۲۰ نفر بازیکن جوان داشت و بصورت تعیین شده هر تیم در روز مشخص تمرین خود را انجام می داد. مسابقات دوره ای مختلف و محلات نیز با نظارت هیئت فوتبال و با اداره مسولان همان زمین خاکی انجام می گرفت و تیمهای قهرمان به سطح بالاتری از فوتبال محلات تبریز صعود و معرفی می شدند.
هر از گاهی مربیان بزرگی مانند مرحوم استاد حسین فکری ، واسیلی قوجا ، مرحوم حجازی ، حسن روشن ، غلام کریم پور، باغ آبادی و غیره برای یافتن و کشف استعدادهای جوان به زمین های خاکی تبریز از جمله همین زمین خاکی طالقانی سرک می کشیدند.
مدیریت و فعالیت زمین خاکی طالقانی در سالهای اشاره شده به گونه ای بود که از مناطق دیگر تبریز به علت داشتن سطح بالای فوتبال در این زمین وبرگزاری منظم مسابقات ، تیمهای بزرگی چون سانتوز لاله – استقلال مارالان – سرلک – بهمن تبریز( با بازیکنان نامداری از جمله مرحوم نیک مهر – شیخ لاری – حسن دخت – علیشیری و …) توحید عباسی و غیره در مسابقات مختلف این زمین حضور می یافتند که کیفیت سطح مسابقات را ارتقا می داد.
تغییر الگوهای رفتاری و ورود بعضی عوامل و ناهنجاری‌ها، همچنین رشد منفی جمعیت در پایین آمدن تعداد تیمها و نزول فعالیت اکثر تیمهای نامبرده شده بی‌تاثیر نبوده است و هم اکنون از این همه تیم زمین طالقانی فقط تیم فوتبال شهید مدنی فعال می باشد که آن تیم نیز به علت از بین رفتن زمین خاکی طالقانی در زمین ابوذر در خیابان ابوریحان فعالیت می کند.
در شرایط کنونی و با پیوستن تیم فوتبال ماشین‌سازی به لیگ برتر و کسب این موفقیت بزرگ برای شهرمان باید چالش‌های این پدیده را نیز در نظر گرفت. چون با این وضعیت باشگاه‌داری و عدم توجه به فوتبال پایه و بومی‌سازی و همچنین حضور بی‌فروغ تیم‌ها در لیگ استان و رشد بی رویه قارچ گونه و بی‌شمار مدارس فوتبال با نامها و تبلیغات مختلف در سطح شهر که کمتر به بازدهی و استعدادیابی و مسایل فنی توجه می‌شود و اکثر فعالیت این نوع مدارس کسب درآمد و پر کردن اوقات تعطیلات تابستانی نوجوانان می باشد، توجه جدی به فوتبال محلات می‌تواند این ورزش را در شکوفایی و استعدادیابی کمک کرده و بهره‌مند سازد. تا از ورودی بی‌رویه بازیکنان غیربومی بی‌کیفیت و غالبا مسن و بازنشسته که عمر مفید فوتبالشان را برای شهرهای دیگر گذاشته‌اند جلوگیری شود.
انجام کارهایی که بتواند مثل سابق میانبری برای تیم‌های تبریزی باشد مستلزم عزم بلند مسئولان رده بالای هیئت فوتبال و سایر فعالان این عرصه می‌باشد چراکه در صحبتهایی که از سوی مسول جدید و کاربلد کمیته محلات شنیده شده می شود لازم است با رعایت موارد ذیل در شکوفایی فوتبال استان تاثیرگذار شد.
الف – برگزاری کلاس‌های فنی و تئوری با استفاده از اساتید مجرب کشور برای مربیان محلات و ارائه مدرک مربیگری در سطح محلات
ب- رسیدگی به زیرساخت‌ها و امکانات ورزشگاه‌ها و تقسیم عادلانه زمین به تیمهای مختلف
ج- برگزاری لیگ‌های منظم در میادین محلات در طول سال و معرفی تیم‌های برتر رده‌های بالای محلات و لیگ استان (البته این عمل به نوعی فقط در لیگ برتر محلات اتفاق می‌افتد)
د- معرفی میادین و تیم‌های محلات و ارائه گزارش کامل از چگونگی برگزاری مسابقات در رسانه ها و بویژه تلویزیون
ح- بررسی و رصد کلیه مسابقات محلات از طرف نمایندگان سرمربیان تیم‌های لیگ برتری و کشف استعدادهای برتر (همان کاری که در اهواز توسط مربیان بومی خودشان انجام می‌گیرد)
خ – تشویق و الزام تیم‌ها جهت تشکیل تیم‌های پایه و جوانان
ه – درخواست از مربیان لیگ برتری جهت استفاده از نفرات شایسته بومی و جوان در ترکیب تیم
و- دعوت از حضور مربیان بزرگ در بازی‌های حساس مسابقات جهت ایجاد انگیزه در بین تیم‌ها و بازیکنان
ز- مهیا کردن شرایط حضور مربیان محلات در تمرین‌های تیم‌های باشگاهی
البته رعایت موارد ذکر شده نیازمند تلاش و همت مربیان و بازیکنان محلات نیز هست تا با تلاش و هدفگذاری بتوانند در این موارد موثر واقع شوند ضمن اینکه بعضی از موارد فوق‌الذکر کم و بیش در تیم‌های محلات اجرا می‌شود.
امید داریم با فعالیت و تغییر نگرش به فوتبال محلات این فعالیتهای خود جوش محله ای ، از رکود چندین ساله خارج شده و دوباره بتواند تاثیرات مثبت و رو به رشد خود را در فوتبال استان و بویژه تبریز بگذارد.

همچنین ببینید

تیم ملی فوتبال ایران گام اول را محکم برمی دارد

پس از مدت ها بالاخره تیم ملی ایران و تیم ملی قطر امروز در ورزشگاه آزادی …

یک دیدگاه

  1. سلام اقای ارضی.یادش بخیر محلات .الان زمینهای خاکی تبریزساختمانهای مسکونی شده مسولین به فکر نوجوانان وجوانان تبریزباشند باتشکر از مسولین مهد ازادی بخوصوص نویسنده این مطلب