«زاپاس» روی پرده سینماها

زاپاس فیلمی به کارگردانی و نویسندگی برزو نیک‌نژاد و تهیه‌کنندگی سید امیر پروین حسینی محصول سال ۱۳۹۴ است.
این فیلم برای نمایش در بخش سودای سیمرغ سی و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر پذیرفته شده است. فیلم زاپاس در دوم تیر ۱۳۹۵ در سینماهای ایران اکران شده است.
این فیلم یک درام اجتماعی است که در راستای حفظ و صیانت از ارزش های خانواده تهیه می شود و روایتی شیرین دارد.
در واقع«زاپاس» یک کمدی اجتماعی است که داستان یک تیم فوتبال دسته سومی را روایت می‌کند.
داستان فیلم اینگونه است که یک تیم فوتبال که در دسته سوم کشور فعالیت می کرده است به دسته دوم صعود می کند، سعید با بازی «جواد عزتی» در نقش اصلی در این راه در آخرین لحظات بازی آخر دچار مصدومیت تاندون پا می شود و سلامتی اش به خطر
می افتد و خط سیر فیلم در ادامه اینگونه شکل می گیرد.
امیر جعفری در نقش داود، جواد عزتی در نقش سعید، احمد مهران‌فر در نقش اکبر و صفر روحی در نقش رحمت، بازیگران مرد این فیلم بوده و خانم ها ریما رامین فر در نقش زری، شبنم مقدمی در نقش خورشید و الناز حبیبی در نقش نعنا بازیگران خانم این فیلم هستند، همچنین ماهان نصیری کودک خردسال در این فیلم ایفای نقش می کند.
سایر عوامل فیلم عبارتند از:
نویسنده: برزو نیک نژاد، مدیر فیلمبرداری: مسعود سلامی، طراح چهره پردازی: ایمان امیدواری، طراح لباس: مجید لیلاجی، طراح صحنه: مهدی دیلمی، مدیر تولید: وحید مرادی، صدابردار: امیر حاتمی، برنامه‌ریز: احسان سجادی، دستیار کارگردان: حامد مختاری، منشی صحنه: محمد حسین گلفشان، مدیرتدارکات: سعید عطایی، عکاس: ناصر سجادی حسینی، مشاور رسانه‌ای: هادی داداشی
نیک‌نژاد برای زاپاس یک یادداشت به این شرح نوشته است:
«همه تلاشم را کردم ملودرام اجتماعی را با روایت شیرینی به تصویر بکشم و مخاطب را با قصه آن درگیر کنم. حتی با این که مضمون «زاپاس» کاملا اجتماعی است، گاهی لبخند بر روی لب مخاطب بنشانم. موضوع قصه «زاپاس» مدت ها مرا درگیر خودش کرده بود و دوست داشتم مخاطب عام را هم با آن همراه کنم.خوشحالم که در جشنواره امسال با این فیلم حضور دارم»
نگاهی فیلم:
زاپاس ساخته برزو نیک نژاد فیلمی ساده و صمیمی است که قصه خود را بدون لکنت و با روایتی شیرین بازگو می کند، اما همه این ها برای ارائه اثری در مدیوم سینما کفایت نمی کند. زاپاس بیشتر از آنکه اثری سینمایی جلوه کند، به سبک و سیاق آثار تلویزیونی نزدیک است.
جالب اینکه برزو نیک نژاد نه فقط در نوع طنز، دستمایه فیلمنامه، حتی در نوع پرداخت آن نیز از قالب های رایج در فیلم ها و سریال های تلویزیون الگو گرفته است. ترکیب بازیگران فیلم نیز حکایت از حضور ستاره های تلویزیونی در قالب شخصیت هایی دارد که مشابه آنها را در فیلم ها و سریال های تلویزیونی فراوان دیده ایم. از امیر جعفری و احمد مهران فر بگیر تا جواد عزتی و الناز حبیبی. جالب اینکه حتی زوج جواد عزتی و الناز حبیبی را که در سریال هایی تلویزیونی به شکل موفقی حضور داشتند در قالبی تقریبا همانند در این فیلم مورد استفاده قرار گرفته اند.
فیلم سینمایی «زاپاس» روایت شیرینی دارد که در بخش‌های مختلف مخاطب را با خود همراه می‌کند و برایش به لحاظ ذهنی دغدغه ایجاد می‌کند.

همچنین ببینید

امکان مینا روی پرده سینما ها

۱۰۰ دقیقه – سیاسی اجتماعی کارگردان:کمال تبریزی تهیه کننده:منوچهر محمدی بازیگران: میلاد کی مرام، مینا …