هفته چهارم لیگ برتر؛ با طعم دربی دهه هفتاد !

هفته چهارم لیگ برتر فوتبال کشورمان امروز با انجام ۷ بازی آغاز خواهد شد.
سرویس ورزشی مهدآزادی / محسن پاکزاد/ هفته چهارم لیگ برتر امروزدرشرایطی آغاز می شود که شاهد دیدارهای حساس هستیم که در مهم‌ترین مسابقات، استقلال به میهمانی پیکان می‌رود و پرسپولیس در ورزشگاه آزادی احتمالا با وجود پرشمار هوادارانش با صبای قم رقابت می کند. از سوی دیگر جذاب ترین اتفاق امروز رقم می خورد و بالاخره پس از سال ها، دو تیم ماشین سازی و تراکتورسازی تبریز در سطح اول فوتبال کشورمان رودر روی یکدیگر قرار می گیرند که این اتفاق می تواند خاطرات زیادی را برای اهالی فوتبال زنده کند.
پیکان – استقلال
برای پیکان، جبران شکست ۳ بر یک مقابل تراکتوسازی تبریز کار سختی است به خصوص که در این هفته باید به مصاف تیمی مثل استقلال بروند که بازی با این تیم آبی پوش تحت هر شرایطی سخت و دشوار به نظر می رسد. فیروزه‌ای‌پوشان که به تازگی از لیگ یک به لیگ برتر آمده اند، تمایلی ندارند تا با کسب نتایج ناامیدکننده، خیلی زود به لیگ دسته پایین تر برگردند و از این رو به دنبال کسب بالاترین امتیازات در ادامه بازی ها هستند. آنها برای بازی با استقلال، ورزشگاه شهدای شهرقدس را انتخاب کرده اند.
آن سوی میدان استقلال شرایط باورنکردنی دارد. آبی های پایتخت با سرمربی جوان و ستاره های گرانقیمت شان می توانستند شروع بهتری داشته باشند اما دو باخت و یک تساوی در سه هفته ابتدایی نصیب شان شد تا لقب «بحران‌زده‌ها» را از رسانه ها دریافت کنند. علیرضا منصوریان فکرش را هم نمی کرد با تیمی که ساخته، به همین سادگی امتیازات هفته های ابتدایی را از دست بدهد و قطعا برای بازی این هفته، انگیزه های متفاوت و تاکتیک های متنوعی را درنظر می‌گیرد. نشانه های زیادی وجود دارد مبنی بر ایجاد تغییراتی تاکتیکی برای این دیدار در ترکیب آبی ها. نکته بازی، رویارویی آبی پوشان قدیمی مثل امیرحسین صادقی، آرش برهانی و علی حمودی مقابل تیم سابق خود استقلال است.
ذوب‌آهن اصفهان – گسترش فولاد تبریز
ذوبی‌ها در هفته گذشته فولاد خوزستان را در اهواز با حساب ۲ بر صفر شکست دادند. نکته مهم اینجاست که ذوبی‌ها در آن بازی یحیی گل محمدی را به خاطر یکسری اختلاف سلیقه ها با کادرمدیریتی باشگاه روی نیمکت خود نمی دیدند اما با این حال بازی را بردند. حالا یحیی هم برگشته و حتما بازیکنان به لحاظ روحی، شرایط بهتری نیز پیدا خواهند کرد. نماینده سبزپوش اصفهانی که بدون قاسم حدادی فر به لیگ آمده، میزبان تیمی است که تصور می شد بهتر از اینها لیگ را آغاز کند.
گسترش فولاد می توانست نماینده ای جذاب برای تبریز باشد. تیمی کامل و پرمهره که بهترین گلر فصل قبل را جذب کرد و چند بازیکن موثر مثل شجاعیان، خلعتبری، لوسیانو و… در ترکیب خود می بیند. بازگشت خلعتبری به اصفهان می تواند نکته مهمی در کنار تقابل دو مربی جوان به نام های گل محمدی و کمالوند باشد.
‌استقلال خوزستان – نفت تهران
قهرمان لیگ برتر با اینکه در هفته قبل مقابل سپاهان شکست تلخی داشت اما هنوز شخصیت خوب خود را حفظ کرده و اگر کمی خوش شانس بود، حداقل با باخت ۳ بر یک هفته سوم را به اتمام نمی رساند. آبی‌های خوزستانی با خط حمله ای زهردار به لیگ آمده اند و سرعت انتقال بی‌نظیری دارند اما در مقابل آنها در این هفته، شاگردان علی دایی قرار می گیرند.
نفت تهران نتیجه فوق العاده ای در هفته قبل کسب کرد و توانست با حساب ۳ بر صفر پدیده را از پیش رو بردارد. با این برد، دایی همان طور که گفته بود، پیروزی هایش را استارت زده اما در این هفته باید با دو رقیب مبارزه کند؛ اول تیم خوب استقلال خوزستان و دوم گرمای شدید هوا در اهواز. پیش بینی نتیجه این بازی کمی سخت به نظر می رسد.
سایپا – پدیده خراسان
سایپا را می توان تیمی غیرقابل پیش‌بینی و خطرناک دانست. آنها دو مهاجم جوان در دو سمت میدان به نام های علی قلی زاده و مهدی ترابی دارند که اگر اجازه نفوذ پیدا کنند، خطرناک ظاهر خواهند شد و البته حسین فرکی روی رفتارهای تاکتیکی این دو بازیکن به همراه درخشش مسعود حسن زاده حساب ویژه ای باز کرده است.
پدیده اما با شکست هفته قبل مقابل نفت تهران، تا حدودی هوادارانش را ناامید کرد ولی آنها تیم سختکوشی نشان داده اند و حتما برای بازی این هفته برنامه ریزی جدیدی خواهند داشت. پدیده از آن تیم هایی است که در قرعه کشی هیچ شانسی نداشت زیرا در ۴ هفته ابتدایی مجبور شد ۳ هفته خارج از خانه بازی کند.
ماشین‌سازی – تراکتورسازی
به دهه ۷۰ فوتبال ایران خوش آمدید! این بازی به خاطر نام تیم‌هایی که دارد، حال و هوای دهه ۷۰ فوتبال ایران را تداعی می کند. وقتی کلی بازیکن درجه یک در تبریز توپ می‌زدند، وقتی تیم ملی از همین دو تیم تغذیه می شد، وقتی فوتبال بومی در ایران، یک سمتش به تبریز می رسید، آن زمان دربی بزرگی در غرب کشور رواج داشت بین دو تیم ماشین سازی و تراکتورسازی. حالا آنها با گذشته شان کاملا تفاوت دارند. دو تیم مدرن با ستاره‌های گرانقیمت شده اند.
ماشین‌سازی نیمی از لیست خود را با وجود بازیکنان بومی پر کرده اما در لیست تراکتورسازی بیشتر از دو یا سه بازیکن بومی نمی بینیم. دیدار این دو تیم وقتی جذاب می شود که انگیزه های شخصی بازیکنان و البته سرمربیان دو تیم را بدانیم. دربی تبریز اما به همین جا ختم نمی شود. این بازی، ورزشگاهی برای میزبانی نمی بیند. یادگار امام (ره) زیر کشت رفته و استادیوم باغشمال(تختی) نیز سکوهای امنی برای حضور هواداران پرشمار ندارد. در ورزشگاه بنیان دیزل نیز تعداد هواداران زیادی نمی توانند حاضر باشند و با این حال، دربی پنجشنبه برگزار خواهد شد. دیداری که نباید آن را از دست داد.
صنعت نفت – سپاهان
هنوز هم باور کردن اینکه صنعت نفت توانسته در هفته قبل استقلال را در تهران و مقابل چشم ده ها هزار هوادار شکست دهد، سخت است اما این اتفاق رخ داد. شاگردان نادر دست نشان بیش از ۸۰ دقیقه مقابل حریف سرشناس خود مقاومت کردند و در نهایت با دو گل حساس، استقلال را از پیش رو برداشتند تا به قول دست نشان، مردم آبادان یک شب تا صبح از خوشحالی بیدار بمانند.
حریف این هفته برزیلی های لیگ برتر، سپاهان اصفهان است. سپاهان رفته رفته و با کسب دو پیروزی جذاب، شخصیت گذشته اش را پیدا می کند. عبدالله ویسی هم روی نیمکت این تیم است. کسی که با استقلال خوزستان قهرمان لیگ برتر شده و حالا با اعتماد به نفسی بزرگ می خواهد لیگ شانزدهم را با موفقیت ادامه دهد. این دیدار جذاب و دیدنی خواهد بود.
پرسپولیس – صبای قم
شاید محتاط‌ترین تیم لیگ برتر، صبای قم باشد. تیمی که خیلی دیر ساخته شد و به لیگ آمد و روند نتایجش نشان می دهد برای شکست خوردن مقاومت می کند و برای کسب پیروزی بیش از اندازه محتاط است. آنها اما یک آزمون بزرگ را در پیش دارند و باید برابر پرسپولیس بازی کنند. صمد مرفاوی ترجیح می داد بعد از تعطیلات پیش رو، تیمش را مقابل پرسپولیس به میدان می‌فرستاد ولی قرعه‌کشی انجام شده و چاره ای باقی نمانده است.
می‌توان حدس زد صبا با مرفاوی برای مقاومت و بازی تدافعی به ورزشگاه آزادی بیاید. پرسپولیس اما شرایط بهتری دارد. آنها دو بازی خارج از خانه خود را با برد پشت سر گذاشته اند و برای دومین بار در خانه به میدان می روند. فولاد تیم خوش شانسی بوده که برابر سرخپوشان در هفته دوم شکست نخورد اما مشخص نیست صبای قم هم به همین اندازه خوش شانس باشد. با این حال، برانکو باید با حواشی زیادی نیز مبارزه کند. بحث بازیکنان اوکراینی از یک سو و دادن جواب منفی به بازگشت رامین رضاییان از طرف دیگر، پرسپولیس را تحت تاثیر قرار داده ولی نکته مثبت اینجاست که می توان پیش بینی کرد هواداران زیادی برای حمایت از این تیم راهی ورزشگاه آزادی شوند.

همچنین ببینید

تیم ملی فوتبال ایران گام اول را محکم برمی دارد

پس از مدت ها بالاخره تیم ملی ایران و تیم ملی قطر امروز در ورزشگاه آزادی …