پنجشنبه ۶ مهرماه ۱۳۲۹ سال اول شماره ۳

مطالب زیر از مهدآزادی پنجشنبه ۶ مهرماه ۱۳۲۹ سال اول شماره ۳ نقل شده است.

آخرین تحولات در جبهه جنگ کره
توکیو- اعلامیه مک آرتور حاکی است نیروهای آمریکا بر اثر بمباران شدید و خمپاره‌های کره شمالی مجبور به عقب‌نشینی شدند.
نیویورک، خبرگزاری فرانسه- مستر دین آچسن وزیر امور خارجه آمریکا، مستر بوین وزیر خارجه انگلستان و مسیو شومان وزیر خارجه فرانسه با شرکت وزیران دفاع سه کشور مزبور دیروز تشکیل جلسه داده و درباره موضوع تشکیل یک سیستم واحد دفاعی در اروپای باختری به مذاکره پرداختند.
این سومین باری بود که وزیران خارجه و دفاع سه کشور انگلیس و آمریکا و فرانسه تشکیل جلسه داده و درباره تکمیل دفاع دول باختری اروپا مشاوره می‌کردند.
امشب از طرف سه وزیر مزبور درباره سیستم دفاعی اروپا اعلامیه مشترکی منتشر خواهد شد.
تصمیمات شش وزیر مزبور روز سه‌شنبه به شورای اتحادیه مدافع آتلانتیک تسلیم خواهد شد تا مورد بحث و اجرا واقع شود.
وینه، آسوشیتدپرس- نیروهای مسلح ارتش شوروی از دیروز مانور سنگینی را در مناطق هنگری و اتریش آغاز کردند.
به قرار خبری که از مراکز کشورهای اطراف مدیترانه واصل گردیده نقشه این حمله که با شرکت نیروهای زمینی و هوایی شوروی آغاز شده براساس حمله احتمالی از جانب باختر اروپا ترتیب داده شده است.
سربازان ارتش هنگری هم اکنون مشغول تعلیم و آشنا شدن با سلاح‌های شوروی می‌باشند.
احتمال می‌رود این مانورها تا ۱۶ اکتبر ادامه یابد.
لندن- طبق اطلاع خبرگزاری آسوشیتدپرس هواپیماهای آمریکائی اشتباهاً حمله بسیار سختی به نیروهای انگلیسی در کره نمودند و مقدار زیادی بمب روی سر آنها ریختند که بسیاری از سربازان انگلیسی کشته و زخمی شدند.
پکن- خبرگزاری شین‌هوا اطلاع می‌دهد که در ۲۳ سپتامبر یک هواپیمای آمریکائی به سرزمین چین حمله نمود و یک نقطه سرحدی چین و کره را بمباران کرد که در نتیجه سه زن و یک بچه خردسال زخمی شدند و بسیاری از خانه‌های مسکونی آسیب دید.
این هواپیماها نیز بلافاصله بعد از بمباران به سمت جنوب گریختند.
پکن- دولت جمهوری توده‌ای چین به مناسبت بمباران سرزمین چین به وسیله هواپیماهای آمریکائی که برای سومین بار تکرار می‌شود به سازمان ملل متفق اعتراض جدی نموده است.
بن- پس از یک جلسه ملاقات با کمیسر عالی متفقین، دکتر ادنائر نخست‌وزیر آلمان فدرال باختری گفت: کمیته‌هایی مشترک از متفقین و آلمان تأسیس خواهد شد تا درباره نحوه اجرای تصمیماتی که از طرف وزیران سه دولت معظم راجع به آلمان در نیویورک اتخاذ شده مذاکره نمایند.

همچنین ببینید

دوشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۳۲ شماره ۱۱۵

مطالب زیر از مهد آزادی روز دوشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۳۲ شماره ۱۱۵ نقل شده است. …