نقش مثبت ایران در صنعت نفت جهان

دبیرکل اوپک از نقش مثبت ایران در صنعت نفت جهان قدردانی کرد و گفت: ایران الگوی کشورهای عضو سازمان اوپک است.
اکونیوز- «محمد بارکیندو» گفت: سفر به ایران و قدردانی از مسئولان صنعت نفت این کشور از اولویت های من در سمت دبیرکلی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) بوده است.
وی افزود: پس از سفر به قطر برای دیدار با محمد بن صالح الساده، رئیس دوره‎ای اوپک و وزیر صنعت و انرژی قطر؛ کشور ایران را به عنوان نخستین مقصد سفرهای خود به کشورهای عضو این سازمان درنظر گرفتم.
دبیرکل اوپک افزود: حمایت ایران از انتخاب من به این مقام، نقش تاریخی این کشور به عنوان بنیانگذار اوپک و همچنین رایزنی با مسئولان جمهوری اسلامی ایران درباره شرایط بازار نفت برای ما ارزشمند است.
بارکیندو با اشاره به ناکامی اوپک در انتخاب دبیرکل در سه سال گذشته و آسیب های این روند گفت: آقای زنگنه برای دستیابی به اجماع در انتخاب دبیر کل اوپک و متقاعد کردن دیگر کشورهای عضو، تلاشی فراتر از انتظار داشت.
وی همچنین با تمجید از دستاورهای صنعت نفت ایران، بویژه خدمات به مردم در قالب گسترش شبکه داخلی توزیع گاز و پیشتازی ایران در صنعت پتروشیمی، گفت: شاید برای ناظران خارجی مشهود نباشد، اما عملکرد خوبی دارد و ایران می‎تواند برای دیگر کشورهای عضو اوپک الگو باشد.
دبیر کل اوپک درباره نشست احتمالی اعضای این سازمان در حاشیه اجلاس سپتامبر مجمع بین المللی انرژی در الجزایر، اعلام کرد: این رویداد پیرو تصمیم وزیران نفت و انرژی اوپک در نشست ماه ژوئن این سازمان برگزار می‎شود و نسبت به موفقیت این نشست، امیدواریم.
نشست غیر رسمی کشورهای عضو و غیر عضو اوپک ۲۶ تا ۲۸ سپتامبر (پنجم تا هفتم مهر) در حاشیه نشست مجمع بین المللی انرژی (IEF) در الجزایر برگزار می شود.

همچنین ببینید

قدرت خرید کارگران روز به روز کاهش می‌یابد

در حالی که نمایندگان کارگری معتقدند کسری درآمدها و عدم حمایت دولت ها از افزایش …