نقش مثبت ایران در صنعت نفت جهان

دبیرکل اوپک از نقش مثبت ایران در صنعت نفت جهان قدردانی کرد و گفت: ایران الگوی کشورهای عضو سازمان اوپک است.
اکونیوز- «محمد بارکیندو» گفت: سفر به ایران و قدردانی از مسئولان صنعت نفت این کشور از اولویت های من در سمت دبیرکلی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) بوده است.
وی افزود: پس از سفر به قطر برای دیدار با محمد بن صالح الساده، رئیس دوره‎ای اوپک و وزیر صنعت و انرژی قطر؛ کشور ایران را به عنوان نخستین مقصد سفرهای خود به کشورهای عضو این سازمان درنظر گرفتم.
دبیرکل اوپک افزود: حمایت ایران از انتخاب من به این مقام، نقش تاریخی این کشور به عنوان بنیانگذار اوپک و همچنین رایزنی با مسئولان جمهوری اسلامی ایران درباره شرایط بازار نفت برای ما ارزشمند است.
بارکیندو با اشاره به ناکامی اوپک در انتخاب دبیرکل در سه سال گذشته و آسیب های این روند گفت: آقای زنگنه برای دستیابی به اجماع در انتخاب دبیر کل اوپک و متقاعد کردن دیگر کشورهای عضو، تلاشی فراتر از انتظار داشت.
وی همچنین با تمجید از دستاورهای صنعت نفت ایران، بویژه خدمات به مردم در قالب گسترش شبکه داخلی توزیع گاز و پیشتازی ایران در صنعت پتروشیمی، گفت: شاید برای ناظران خارجی مشهود نباشد، اما عملکرد خوبی دارد و ایران می‎تواند برای دیگر کشورهای عضو اوپک الگو باشد.
دبیر کل اوپک درباره نشست احتمالی اعضای این سازمان در حاشیه اجلاس سپتامبر مجمع بین المللی انرژی در الجزایر، اعلام کرد: این رویداد پیرو تصمیم وزیران نفت و انرژی اوپک در نشست ماه ژوئن این سازمان برگزار می‎شود و نسبت به موفقیت این نشست، امیدواریم.
نشست غیر رسمی کشورهای عضو و غیر عضو اوپک ۲۶ تا ۲۸ سپتامبر (پنجم تا هفتم مهر) در حاشیه نشست مجمع بین المللی انرژی (IEF) در الجزایر برگزار می شود.

Leave a Reply

Your email address will not be published.