ضرورت کاهش مصرف آب بخش کشاورزی برای احیای دریاچۀ ارومیه

معاون سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی بر کاهش مصرف آب بخش کشاورزی تاکید کرد و گفت: احیای دریاچه ارومیه در سایه افزایش آگاهی مردم و جلب مشارکت های مردمی برای کاهش مصرف آب محقق می شود.
ایرنا- کاظم خاوازی در بازدید از طرح های بهینه سازی مصرف آب کشاورزی در راستای احیای دریاچه ارومیه در عجب شیرافزود: تمامی اقدام های وزارت جهاد کشاورزی طی سال های اخیر در راستای بهینه سازی مصرف آب کشاورزی و احیای دریاچه ارومیه است.
وی تلاش مضاعف مربیان کشاورزی برای جلب حداکثری مشارکت های مردمی را خواستار شد و گفت: با مشارکت مردم در احیای دریاچه ارومیه و هم مسیر شدن با دولت در این زمینه، امید به احیای دریاچه ارومیه دوچندان می شود.
وی وضعیت منابع آبی حوضه آبریز دریاچه ارومیه را بسیار خطرناک توصیف کرد و افزود: آموزش کشاورزان با برنامه های مختلف در مورد نحوه مدیریت آب کشاورزی در وضعیت کنونی و به تبع آن رعایت حق آبه دریاچه ارومیه تاثیر بسزایی در سرنوشت این دریاچه خواهد داشت.
وی با بیان اینکه دولت با تزریق اعتبارات و اجرای طرح های عمرانی و سیاست  گذاری ها در احیای دریاچه ارومیه گام جدی برداشته است، اظهار کرد: پروژه های احیای دریاچه ارومیه فرصتی برای ایجاد کشاورزی مدرن و پایدار در استان به وجود آورده است و دهیاران نقش موثری در تغییر نگرش کشاورزان و حرکت به سمت کشاورزی مدرن دارند.
معاون ترویج سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزیر جهاد کشاورزی از شکل  گیری سامانه جامع مدیریت دانش در کشور خبر داد و افزود: این سامانه در حال شکل گیری است و امیدواریم در کمترین زمان ممکن اجرایی شود.
خاوازی با اشاره به ضرورت تولید محتوای کاربردی در جهت بهبود و افزایش بهره وری در کشاورزی افزود: تولید محتوای مناسب و کاربردی یکی از سیاست های مهم مرکز آموزش و ترویج کشاورزی است و مراکز خدماتی در سطوح شهرستانی و استانی می توانند در این عرصه به تولید محتوا بپردازند.
وی با اشاره به لزوم توسعه و تجهیز مراکز جهاد کشاورزی، پهنه بندی و مدیریت دانش به عنوان سه رکن اساسی پیشرفت بیان کرد: اگر بتوانیم دانش فنی و اطلاعات روز کشاورزی را به موقع به بهره  برداران منتقل کنیم، ترویج و توسعه به سرعت محقق می شود و با اجرای طرح پهنه بندی می توان به نتایج ارزشمندی رسید.
با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید اولین جلسه تشکیل ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه کلید خورد و پس از ماه ها مطالعه توسط متخصصان و استادان این دانشگاه در کنار استادان دانشگاه های ارومیه و تبریز و چند دانشگاه خارجی در قالب ۲۹ طرح تدوین و توسط دولت ابلاغ شد.
طرح احیای دریاچه ارومیه ۱۰ ساله و قرار است سطح تراز آب دریاچه را به سطح تراز اکولوژیک ۱۲۷۴ متر از سطح آب های آزاد برساند که در این مسیر ۲۹ طرح اصلی و ۱۰۱ طرح فرعی / زیر طرح/ با ۱۲۰ هزار میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده در حال اجراست.

همچنین ببینید

قدرت خرید کارگران روز به روز کاهش می‌یابد

در حالی که نمایندگان کارگری معتقدند کسری درآمدها و عدم حمایت دولت ها از افزایش …