اما و اگرهای لباس فرم مدارس در آستانه سال تحصیلی جدید

تعیین لباس فرم برای مدارس با الگوی مشخصی برای هر مدرسه، اتفاق جدیدی نیست و طی سال های گذشته در نظام آموزشی وجود داشته است.
شبکه اطلاع رسانی راه دانا-کم کم صدای زنگ شروع سال تحصیلی به گوش می رسد و دانش آموزان و اولیا باید خود را برای یک سال جدید آماده کنند.
یکی از برنامه‌ها و طرح‌هایی که در سایه کمبود نظارت گریبانگیر خانواده‌ها شده، خرج‌تراشی مدیران برخی مدارس است اجبار دانش‌آموزان به استفاده از لباس یک‌فرم و تهیه چنین پوششی از یک خیاطی خاص نمونه‌ای از مشکلات خانواده‌ها در فصل ثبت‌نام مدارس است.
هرچند استفاده از لباس یک‌شکل برای نظم‌بخشی و انضباط مدرسه سرفصل قابل توجهی به حساب می‌آید اما اجرای این طرح با استفاده از جبر، آن هم به شیوه‌ای که تنها خرید از یک خیاطی یا فروشگاه خاص مورد توجه مدیران مدارس باشد باعث در تنگنا قرار گرفتن خانواده‌ها می شود.
سیستان و بلوچستان نیز از این امر مستثنی نیست و مانند سایر نقاط کشور والدین در این روزها دغدغه خرید لباس فرم برای فرزندانشان را دارند و با این تفاسیر و بحث اجباری بودن لباس فرم مدارس خانواده ها با هر منبع درآمدی در کنار هزینه های سرسام اور خرید نوشت افزار و سایر ملزومات مدرسه باید خرید لباس فرم مدارس را هرساله در سبد خانوار قرار داده و با شروع هرسال تحصیلی منتظر تغییرات جدید در این لباس ها بوده و برای آن هزینه کنند.
تغییر هر ساله فرم مدارس یک نوع اسراف است
در همین راستا گلوی یکی از والدین که دو فرزند دانش آموز در خانه دارد ضمن انتقاد از تحمیل لباس فرم مدرسه اظهار داشت: مدیران مدارس هیچ توجهی به وضعیت مالی خانواده ها ندارند.
وی ادامه داد: یکدست بودن فرم لباس دانش آموزان در یک مدرسه بد نیست و مشکل ندارد ولی اینکه باید هرسال منتظر یک نوع تغییر در فرم مدارس باشیم برای خانواده ها سخت است و هزینه های زیادی را در بردارد.
وی افزود: لباس های فرم سال های گذشته دخترم همه نو و قابل استفاده است ولی به دلیل تغییر دوباره فرم مدرسه مجبورم براش لباس جدید تهیه کنم که این خود یک نوع اسراف است.
بضاعت مالی برای خرید هر ساله لباس فرم ندارم
زهرا یعقوبی گفت: من همسرم منبع درآمد ثابتی ندارد او تنها یک کارگر ساده ساختمانی است که حقوقش صرف مخارج روزانه خانه می شود.
وی با بیان اینکه دارای سه فرزند است که هر سه محصل هستند ادامه داد: ما خود در خرج لوازم تحریر فرزندانمان ماندیم و این تغییر هر ساله فرم مدارس خود دردسر زیادی را برایمان به وجود آورده است.
وی با اشاره به اینکه هزینه لباس های فرم مدارس نیز بسیار بالا است، افزود: همسرم مجبور است ساعات زیادی را در خارج از خانه به کار و تلاش بپردازد تا بتواند تا شروع مهر برای فرزندانم لباس فرم تهیه کند.
آیین نامه انضباطی
این اجبار ها از سوی مدارس که بیشتر مختص مدارس دخترانه است و در برخی موارد مدارس پسرانه را هم شامل می شود در حالی صورت می گیرد که طبق آیین نامه انضباطی مدارس دانش آموزان ملزم به رعایت آن هستند ولی در زمینه پوشش و لباس، مدیران مدارس پا را از آیین نامه و ضوابط و دستورالعمل های سازمانی فراتر می گذارند.
در آیین نامه انضباطی مدارس آمده است: ماده ۶۴ – لباس دانش آموزان باید از نظر دوخت و رنگ، ساده و دارای ظاهری آراسته و متناسب با محیط آموزشی و تربیتی مدرسه باشد.
ماده ۶۵ -دانش آموزان باید علاوه بر استفاده از پوشش مناسب در مدرسه، بیرون از مدرسه نیز از لباس و پوشش مناسب و فاقد هر گونه تصویر و نوشته استفاده کنند.
ماده ۶۶ -لباس دانش آموزان علاوه بر پوشش، نشان وقار و عفاف آنان است، شکل و دوخت لباس آنان باید با شئون اسلامی مناسب باشد.
ماده ۶۷ -پوشش دانش آموزان دختر شامل: ۱) چادر، مانتو، شلوار، مقنعه ۲)مانتو، شلوار و مقنعه می باشد.
تبصره۱ -چادر بهترین حجاب و مناسب ترین پوشش می باشد، شایسته است مدیران مدارس ضمن رعایت عدم اجبار، دانش آموزان دختر را به استفاده از آن تشویق و توصیه کنند.
تبصره۲ -رنگ مانتو، شلوار و مقنعه دانش آموزان دختر باید ضمن توجه به شرایط سنی و جغرافیایی از میان رنگ های مناسب انتخاب شود.
اینها همه در حالی است که دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش عنوان کرده است: اجباری برای پوشیدن لباس فرم توسط دانش‌آموزان وجود ندارد اما مدارس و مناطق می‌توانند این موضوع را هماهنگ کنند.

همچنین ببینید

ساماندهی تعطیلات از خواب زمستانی بیدار شد!

به عقیده برخی از کارشناسان در صورت توزیع تعطیلات لحاظ کردن تعطیلات زمستانی می‌توان ترافیک …