ممقان؛ قطب تولید نخودچی در ایران و دنیا

مدیر صنایع کشاورزی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، گفت: شهرستان ممقان در آذربایجان شرقی، قطب تولید نخودچی در ایران است.
مهدآزادی به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان- ناصر قره باغی، ضمن بیان این مطلب افزود: شهرستان ممقان در استان آذربایجان شرقی، قطب تولید نخودچی در ایران می باشد و حدود ۹۰ درصد نخودچی تولیدی در این شهرستان انجام می گیرد.
وی گفت: صنعت فرآوری و تولید نخودچی، ۶۰ سال قبل در شهر ممقان آغاز شده و به جهت ساختار کارگاهی، خانوارها به مرور زمان بصورت استاد، شاگردی فرزندان خود را در کارگاه های تولید نخودچی می گماردند تا این حرفه را یاد بگیرند که یادگیری آن باعث رشد و توسعه کارگاه ها شده است.
قره باغی، اظهار کرد: نخودچی از نخود سفید سایز بزرگ تولید می شود که در آذربایجان شرقی سالانه ۱۰ هزار تن نخود سفید از این نوع تولید می شود.
مدیر صنایع کشاورزی سازمان جهادکشاورزی استان، ادامه داد: مابقی نخود سفید مورد نیاز در فرآوری و تولید نخودچی در شهرستان ممقان از سایر استان ها از جمله استان کرمانشاه، لرستان، کردستان و آذربایجان غربی و در مواردی ۱۰ تا ۲۰ هزار تن نیز از خارج وارد، فرآوری و سپس صادر می گردد.
وی اظهار کرد: میزان نخودچی تولید شده در سال های مختلف از ۸۰ هزار تن تا ۱۰۰ هزار تن در نوسان بوده و در سال جاری نیز پیش بینی می  شود تولید این محصول به ۱۰۰ هزار تن برسد که ۶۰ درصد نخودچی تولیدی صادر و ۴۰ درصد آن مصرف داخلی دارد.
قره باغی گفت: در این صنعت حدود ۱۳۰۰ کارگاه کوچک و بزرگ فعالیت می کنند که حدود شش هزار نفر اشتغالزائی دارند.
مدیر صنایع کشاورزی سازمان جهادکشاورزی استان در پایان تاکید کرد: صنعت نخودچی از ابتدا تا انتها، همچون مواد اولیه، ماشین  آلات و تمام ابزارهای مورد نیاز در شهرستان ممقان تولید می شود و هیچگونه وابستگی فنی و ابزاری ندارد و صنعتی صد در صد بومی می باشد.

همچنین ببینید

ضرورت کاهش مصرف آب بخش کشاورزی برای احیای دریاچۀ ارومیه

معاون سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی بر کاهش مصرف آب بخش کشاورزی …