افتتاح بزرگترین مرکز همودیالیز خاورمیانه در تبریز

وزیر بهداشت در سفری یک روزه وارد استان آذربایجان‌شرقی شد تا ضمن افتتاح چندین پروژه بهداشتی و درمانی، از دیگر مراکز حوزه سلامت نیز بازدید کند.
فارس- در این سفر مرکز دیالیز امام رضا(ع) واقع در بیمارستان امام رضا(ع) تبریز به عنوان بزرگترین بخش همودیالیز خاورمیانه افتتاح ‌شد.
بازدید از روند اجرایی ساخت مرکز اوتیسم مرکز اسدآبادی و بازدید از کلینیک تخصصی در حال ساخت این مرکز، افتتاح مرکز بهداشتی و درمانی شهر گوگان و آغاز عملیات ساخت کانون دوستدار سالمند این شهر، آغاز ساخت مرکز بهداشتی و درمانی شهر ایلخچی با مشارکت شهرداری، افتتاح مرکز سلامت زندان تبریز، افتتاح آزمایشگاه جامع سلامت و افتتاح دوره آموزشی دانش ترافیک از جمله مهمترین برنامه‌های سفر دکتر هاشمی به استان آذربایجان شرقی است.
وزیر بهداشت در این سفر با بیان اینکه بیمه مشکل اصلی خانواده‌های بیماران اوتیسمی است، گفت: تامین اجتماعی پوشش خدمات درمانی افراد اوتیسم را بر عهده گرفته که امید است مشکلات مالی درمانی خانواده‌ها از این طریق حل شود.
سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی در حاشیه بازدید از مرکز اوتیسم مرکز آموزشی و درمانی اسدآبادی تبریز در گزارش عملکرد این مرکز به بیان چند سؤال پرداخت و اظهار داشت: تشخیص کودکان اوتیسمی از نوزادی به چه صورت بوده و با چه ابزارهایی صورت می‌گیرد.
وی ادامه داد: باید به بیمه که مشکل اصلی خانواده‌های این بیماران است توجه شود.
هاشمی با اشاره به اینکه در انگلیس ۲٫۴ میلیون یورویی برای یک فرد اوتیسم در طول زندگی‌اش تخمین زده شده است که این مقدار باید برای کشور نیز تخمین زده شود.
وی همچنین با تاکید بر اینکه بهتر است بحث غربالگری بر عهده شبکه پزشکی باشد، ادامه داد: بهزیستی باید میزان اعتباری و خدماتی که به این افراد می‌دهد را مشخص کند.
وزیر بهداشت یادآور شد: تامین اجتماعی پوشش خدمات درمانی افراد اوتیسم را بر عهده گرفته که امید است مشکلات مالی درمانی خانواده‌ها از این طریق حل شود.
وی با بیان اینکه بر فرض یک کودک در منطقه محروم دچار اوتیسم است چه خدماتی ارائه می‌شود، ادامه داد: باید همه مناطق را در نظر بگیرید و درمان و خدمات یکسان شود و اوتیسم جایگاه شناخته شده‌ای در جامعه بیابد.
برآورد می شود حدود هفت هزار کودک زیر هشت سال مبتلا به اوتیسم در آذربایجان شرقی وجود داشته باشد که از این تعداد متاسفانه در حدود ۵۰۰ نفر شناسایی شده است.
مهم ترین ویژگی مرکز اوتیسم این است که به صورت جامع دارای واحدهای روانپزشکی کودک و نوجوان، روانپزشکی کودکان استثنایی، متخصصان کاردرمان، گفتار درمان، فیزیوتراپ و روانشناسان عمومی است.
این مرکز در سال ۱۳۴۸ احداث شده و در حال حاضر به صورت پلی‌کلینیک تخصصی و فوق‌تخصصی و کلینیک عمومی شبانه‌روزی فعالیت می‌کند.
میزان مراجعان به این مرکز ماهانه بیش از ۸۰ هزار نفر است که در مقایسه با سال ۹۳ افزایش چهار برابری داشته است

همچنین ببینید

لزوم اعطای تسهیلات اشتغال به افراد دارای مهارت

استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: اقداماتی که در حوزه توسعه اشتغال در مناطق روستایی و مناطق محروم …