کم‌کاری دانشگاه علوم پزشکی تبریز در مبارزه با مواد مخدر

استاندار آذربایجان شرقی از عملکرد نامناسب دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان شرقی در حوزه مبارزه با مواد مخدر ‌ابراز تأسف و انتقاد کرد.
تسنیم- اسماعیل جبارزاده در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی که در مرکز ماده ۱۶ تبریز برگزار شد، بابیان اینکه احداث مرکز ماده ۱۶ یکی از اقدامات مهم و قابل‌تقدیر ستاد مبارزه با مواد مخدر استان است، اظهار داشت: در گذشته این مِلک به‌صورت بلااستفاده در اختیار سازمان جهاد کشاورزی
قرار داشت که با همکاری این نهاد توانستیم این مِلک را در اختیار ستاد مبارزه با مواد مخدر قرار دهیم.
وی افزود: پس‌ازآن با هماهنگی شهرداری تبریز و نهادهای وابسته، توانستیم مراحل احداث و اجرائی این مجموعه را به‌پایان برسانیم و در نظر داریم تا با افزایش کنترل کمبودهای این مجموعه، ماده ۱۶ را به مکانی امن برای بیماران مبتلابه مواد مخدر تبدیل کنیم.
استاندار آذربایجان شرقی، با اشاره به وظیفه شورای مبارزه با مواد مخدر در مبارزه با مواد مخدر، خاطرنشان کرد: اصلی‌ترین وظیفه ستاد مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی در حوزه انتقال معتادان به مرکز ماده ۱۶، تأمین نیازهای درمانی و دارویی آنها و بازگشت این عزیزان به مجموعه خانواده است.
وی ادامه داد: مرکز ماده ۱۶ به‌عنوان الگوی کشوری محسوب شده و بسیاری از مسئولان سایر استان‌ها برای ایجاد مرکز ماده ۱۶ به استان آذربایجان شرقی مراجعه کردند.
جبارزاده با اشاره به مشکلات کمبود دارو و آمبولانس در این مرکز، تصریح کرد: با توجه به افزایش تعداد مبتلایان به اعتیاد در این مرکز، واحدهای پزشکی اعم از دانشگاه علوم پزشکی می‌توانند با تأمین نیروی انسانی و معرفی پزشکان متخصص به این مجموعه، مرکز ماده ۱۶ را در امر پیگیری مشکلات بیماران مبتلابه اعتیاد کمک کنند.
وی افزود: با توجه به کمبود دارو و آمبولانس در این مرکز، امکان سنگ‌کوب بعضی از افراد مبتلابه اعتیاد در روزهای اول سم‌زدایی وجود دارد و مرکز ماده ۱۶ باید به وسایل پزشکی و آمبولانس و دارو مجهز شوند تا مشکلی برای آنها ایجاد نشود.
استاندار آذربایجان شرقی با ابراز تأسف و انتقاد از عملکرد نامناسب دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان شرقی در حوزه مبارزه با مواد مخدر، اذعان داشت: استانداری آذربایجان شرقی قادر است در صورت کم‌کاری دانشگاه علوم پزشکی، مشکلات پزشکی را حل کند، چراکه در طی چند ماه گذشته دانشگاه علوم پزشکی استان قادر به ارسال نیروی انسانی به این مجموعه نشده است.
وی افزود: مرکزی که در حدود ۴۰۰ نفر بیماری مبتلا به اعتیاد را نگهداری می‌کند، حداقل باید دارای چهار نیروی پزشکی متخصص باشد که در حال حاضر این تعداد پزشک به مرکز ماده ۱۶ معرفی نشده است.
جبارزاده با انتقاد از عدم صدور پروانه این مرکز توسط دانشگاه علوم پزشکی، خاطرنشان کرد: اگر دانشگاه علوم پزشکی استان نمی‌تواند مجوز و پروانه این مرکز را از طریق سامانه اخذ پروانه حل کند، استانداری آذربایجان شرقی می‌تواند با مراجعه حضوری پروانه این مجموعه را دریافت کند، چراکه فعالیت این مرکز بدون داشتن پروانه، غیرمجاز بوده و تحت پوشش هیچ‌گونه بیمه‌ای نخواهد بود.
استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اشتغال افراد حاضر در مرکز ماده ۱۶، اذعان داشت: بیماران مبتلا به اعتیاد در این مرکز افرادی هستند که دارای هنر و استعداد خاصی هستند و از روی کنجکاوی به این بیماری مبتلا شده‌اند.
وی افزود: افرادی در این مرکز هستند که بعد از گذراندن دوره‌های سه ماهه و شش ماهه، در نظر دارند تا در این مرکز به شغل و حرفه خود ادامه دهد، چراکه در بیرون از این مرکز، فضای مناسبی برای اشتغال آنها وجود ندارد و باید برای اشتغال این عزیزان چاره‌ای اندیشیده شود.

همچنین ببینید

لزوم اعطای تسهیلات اشتغال به افراد دارای مهارت

استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: اقداماتی که در حوزه توسعه اشتغال در مناطق روستایی و مناطق محروم …