چهاردهمین نمایشگاه کتاب تبریز افتتاح شد

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در مراسم افتتاح چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی تبریز اظهار کرد: کتاب‌ها از نشانه‌های دانشمندان و علما هستند و کتاب‌خوانی فضایل اخلاقی و دانش آدمی را گسترش می‌دهد.
ایسنا- آیت‌ا… مجتهد شبستری افزود: باید در راستای تشویق ناشران و توسعه‌ کتابخانه‌های عمومی تلاش کنیم و با اختصاص یارانه‌ بیشتر به کتاب و فرهنگ مکتوب، امکان دسترسی آسان مردم کشور و به خصوص جوانان علاقه‌مند به فرهنگ و کتاب را فراهم کنیم.
وی افزود: تلاش‌ها و بودجه‌ اختصاص داده شده را نادیده نمی‌گیریم ولی این حوزه نیاز به توجه بیشتر مسئولان مربوطه دارد.
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با اشاره به جایگاه رفیع علم و دانش در قرآن کریم گفت: در سوره‌ علق نیز خداوند انسان را به آموختن دعوت می‌کند و این نیز به قداست قلم و دانش اشاره دارد.
وی بیان کرد: صنعت نشر و کتابخوانی در دوره‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی پیشرفت خوبی داشته و بی کفایتی و بی سوادی پادشاهان دوره‌ قاجار و بعد از آن نیز بر همگان روشن است.
آیت‌ا… مجتهد شبستری عنوان کرد: با وجود رسانه‌ها و تکنولوژی‌های نوظهور نباید کتاب و نقش آن را فراموش کرد، کتاب و آثار مکتوب جایگاه خود را دارند.
وی متذکر شد: بدون شک برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی از بزرگ‌ترین رویدادهای فرهنگی سالانه محسوب می‌شوند و امید است چنین رویدادهای فرهنگی زمینه‌ساز پیشرفت‌ها و تحول‌های فرهنگی بعدی باشد.
همچنین مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تبریز اظهار کرد: برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی ما را به آینده‌ فرهنگی و هنری کشور امیدوار می‌کند و در چنین شهری با پیشینه‌ تاریخی غنی باید همه‌ فعالیت‌های فرهنگی در راستای احیا و بهبود فرهنگ وهنر این خطه باشد.
محمد محمدپور افزود: چنین فعالیت‌هایی باید شالوده و عنصر اصلی توسعه همه جانبه در کشور محسوب شده و مورد توجه همه قرار بگیرد.
محمدپور با اشاره به هدف اصلی از برگزاری این نمایشگاه گفت: ارتقای سطح کتابخوانی در جامعه جزو عمده هدف این حرکت فرهنگی به حساب می‌آید.
وی بیان کرد: همگی در افزایش آگاهی و ارتقای شاخص مطالعه نقش عمده‌ای داریم و باید به وظیفه‌ خود در این راستا عمل کنیم که این نیز به نوبه‌ خود فعالیت و همکاری تمامی نهادها و ارگان‌های مربوطه را می‌طلبد.
محمدپور از حضور بیش از هزار ناشر از سراسر کشور در چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تبریز خبر داد و گفت: برگزاری این نمایشگاه‌ها امکان دسترسی به کتاب‌های کمیاب را آسان کرده و منبع غنی از آثار مکتوب و مفید را در یک مکان فراهم می‌آورد.
وی با اشاره به علاقه‌مندی و استقبال کم‌نظیر مردم شمالغرب کشور و استان‎های همجوار گفت: امید است این کونه حرکت‌های فرهنگی بتواند اهمیت کتاب و کتاب‌خوانی را در جامعه بیان کند و مردم را به سمت مطالعه هرچه بیشتر سوق دهد.
همچنین به گزارش خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان، معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی برنامه های جنبی چهاردهمین نمایشگاه بین  المللی کتاب تبریز را اعلام کرد.
علی محرمی گفت: همزمان با برگزاری چهاردهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز و چهارمین نمایشگاه قرآن کریم برنامه های جنبی متعددی با محوریت ایام سوگواری حضرت اباعبدا… الحسین(ع) در محل سالن شهریار نمایشگاه بین المللی تبریز برگزار می شود.
وی افزود: بخشی از این برنامه ها به صورت عمومی و در طول برگزاری نمایشگاه اجرا می شود که از آن جمله می توان به برپایی ایستگاه قرآن بخوانید و جایزه بگیرید، ایستگاه نقاشی کودک و نوجوان با موضوع کتاب و عاشورا، نمایشگاه عکس محرم و عکس رضوی، نمایشگاه خوشنویسی فرازهایی از خطبه غدیر(سوره صف)، نمایش فیلم‌های کوتاه قرآنی، برگزاری نمایشگاه آثار ورک شاپ شهرستان مراغه، برگزاری نمایشگاه کاریکاتور با موضوع قران اشاره کرد.
وی افزود: همچنین برپایی نمایشگاه باز سازی فاجعه منا با همکاری سازمان حج و زیارت، برگزاری مسابقه کتابخوانی با همکاری نهاد کتابخانه ها، غرفه ویژه اقتصاد مقاومتی با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی، غرفه ویژه نویسندگان برجسته استان، نمایشگاه آثار تصویر گری آیات قرآنی، اجرای نمایش خیابانی با موضوع محرم از دیگر برنامه هایی است که در طول برگزاری نمایشگاه اجرا می شود.

همچنین ببینید

لزوم اعطای تسهیلات اشتغال به افراد دارای مهارت

استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: اقداماتی که در حوزه توسعه اشتغال در مناطق روستایی و مناطق محروم …