آغـاز نبـرد بـرای آزادی موصـل

نبرد برای آزادی استان نینوا و بازپس گیری مرکز آن، شهر تاریخی موصل واقع در ۴۶۵ کیلومتری شمال بغداد، از دست داعش، با حرکت ده ها گردان از نیروهای پیاده عراقی و پیشمرگه های کرد از چندین محور آغاز شد.
ایرنا- در این عملیات، نیروهای امنیتی شامل ارتش، الحشدالشعبی، پیشمرگه، پلیس اتحادیه و نیز نیروهای عشایری و محلی و یگان هایی مانند نیروهای سازمان مبارزه با تروریسم حضور دارند.
خبر آغاز عملیات، در بیانیه ای که حیدرالعبادی نخست وزیر عراق از طریق تلویزیون رسمی این کشور قرائت کرد، به صورت رسمی انتشار یافت.
در این عملیات که کل استان نینوا و بخش هایی از استان های کرکوک و صلاح الدین را در بر می گیرد، نیروهای عراقی برای آزادی شهر موصل مرکز نینوا، شهرهای الحویجه در جنوب غرب کرکوک و بخش شرقی الشرقاط در ساحل چپ دجله در استان صلاح الدین و نیز بخش هایی از شمال غرب استان دیاله حملات خود را شکل می دهند.
همچنین شهرهای تلعفر، تلکیف، الحمدانیه، البعاج و الحضر در استان نینوا نیز در کانون عملیات قرار خواهند داشت.
ناظران و کارشناسان امنیتی برای عملیات موصل یک دوره زمانی از دوماه تا پنج ماه را پیش بینی
کرده اند.
از سویی ایسنا گزارش داد: با گذشت چند ساعت از آغاز عملیات گسترده زمینی در عراق برای
بازپس گیری شهر موصل و مناطق اطراف آن، خطوط دفاعی اولیه تروریست‌ها در اطراف موصل به ویژه در مناطق شمالی در هم شکسته و نیروهای عراقی توانسته‌اند به پیشروی‌های چشمگیر دست یابند.
عمده پیشروی‌ها به سمت شهر بعشیقه و مناطق اطراف خازر است که توسط پیشمرگ‌های کرد در شمال و شمال شرق موصل در حال انجام است. پیشمرگ‌ها می‌گویند با مقاومت سرسختانه داعش مواجه هستند و توانسته‌اند ده‌ها حمله داعش با خودروهای بمب گذاری شده را در محورهای مختلف بی‌اثر کنند.
همزمان نیروهای آمریکایی نیز از پایگاه هوایی قیاره، در جنوب موصل با موشک‌های هوشمند مواضع داعش را زیر آتش گرفته‌اند. حملات موشکی آمریکا به مواضع داعش در موصل همزمان با حملات جنگنده‌های ائتلاف تحت امر آین کشور و گلوله باران توپخانه‌ای داعش در موصل و اطراف آن است.
نیروهای دولتی عراق نیز در محورهای جنوبی با پشتیبانی هوایی ائتلاف آمریکا و جنگنده‌های نیروی هوایی عراق پیشروی به سوی شهر موصل را آغاز کرده‌اند. پیش بینی می‌شود عملیات آزادسازی موصل که با دستور حیدر العبادی، نخست وزیر عراق آغاز شده صدها هزار آواره و بی‌خانمان بر جای بگذارد و همین امر نگرانی‌های زیادی را در سطح داخلی و بین‌المللی ایجاد کرده است.
در عملیات آزادسازی شهر موصل نیروهایی از ارتش عراق، یگان مبارزه با تروریسم ارتش، پلیس فدرال و تیپ واکنش سریع این کشور هسته اصلی نیروها را تشکیل می‌دهند و نیروهای شیعه مردمی «حشد شعبی»، نیروهای سنی «حشد وطنی»، پیشمرگ‌های کرد و شبه نظامیان محلی نیز در این عملیات در کنار نیروهای دولتی عراق بخشی از بار جنگ را بر دوش خواهند کشید. گرچه بنابر تاکید مسئولان عراقی تنها نیروهای رسمی دولتی وارد شهر خواهند شد.
همچنین نیروهای حشد شعبی عراق اعلام کردند که به برنامه‌های نظامی درباره عملیات موصل پایبند خواهند بود و حقوق بشر را در این عملیات نقض نخواهند کرد.
احمد الاسدی، سخنگوی حشد شعبی عراق اعلام کرد: حشد شعبی و گروه‌های مقاومت اسلامی به برنامه‌های نظامی که حیدر العبادی، نخست وزیر عراق درباره عملیات موصل دستور اجرای آن را داده، پابند خواهند بود.
وی گفت: حشد شعبی هرگز اصول حقوق بشر را در عملیات آزادی موصل از چنگ داعش، نقض نخواهند کرد.
الاسدی گفت که نشست حشد شعبی با العبادی مثمرثمر بوده و آن‌ها با العبادی عهد بسته‌اند که نهایت تلاش خود را به کار بگیرند تا این عملیات همانگونه باشد که عراقی‌ها خواهان آن هستند.
حشد شعبی یا نیروهای بسیج مردمی، نیروهای داوطلب شیعه هستند که با فتوای آیت ا… سیستانی پس از پیشروی داعش در عراق و حرکت آنها به سمت بغداد برای مقابله با آن تشکیل شد. پیش‌تر اتهاماتی علیه عملیات این نیروها در مناطق سنی‌نشین مطرح شده بود.
از سویی دیگر یک منبع امنیتی در استان نینوا اعلام کرد، داعش اینترنت موصل را قطع کرد.
واثق الحمدانی، فرمانده پلیس استان نینوا گفت: گروه تروریستی داعش در راستای منزوی کردن ساکنان موصل و دور نگه داشتن آنها از دنیای بیرون، اینترنت را به طور کامل در این شهر قطع کرد.
الحمدانی در ادامه اظهار داشت: داعش از حدود دو ماه قبل ساکنان موصل را از اینترنت محروم کرده بود و تنها در دفاتر تحت نظارت خودش خدمات اینترنتی ارائه می‌شد اما حتی این دفاتر را نیز تعطیل و اینترنت را به بهانه افشای اطلاعات شهر قطع کرده است.

همچنین ببینید

لزوم اعطای تسهیلات اشتغال به افراد دارای مهارت

استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: اقداماتی که در حوزه توسعه اشتغال در مناطق روستایی و مناطق محروم …