اوباما طرح جلوگیری از فروش هواپیمای مسافربری به ایران را وتو می‌کند

خبرگزاری رویترز نوشت: دولت «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا گفت طرحی را که به دنبال جلوگیری از تعاملات مالی مربوط به فروش هواپیمای مسافربری به ایران است، وتو خواهد کرد.
ایرنا- رویترز افزود، دولت اوباما با اعلام این مطلب تاکید کرد که چنین طرحی، توافق
هسته ای اجرا شده در اوایل سال جاری میلادی را تضعیف خواهد کرد.
بر اساس این گزارش، طرح مجلس نمایندگان آمریکا که تحت امر جمهوری خواهان است، تازه ترین تلاش برای متوقف کردن فروش هواپیماهای شرکت‌های ایرباس و بوئینگ بوده که بر اساس توافق هسته ای مجوز آن صادر شده است.
کاخ سفید اعلام کرد که شرکای آمریکا این طرح را درصورت اجرایی شدن، به عنوان نقض توافق هسته ای قلمداد خواهند کرد. آمریکا، انگلیس، روسیه، چین و آلمان توافق کرده اند در صورتی که ایران برنامه هسته ای را محدود کند، تحریم‌های ایران را لغو کنند.
قراردادهای شرکت‌های ایرباس و بوئینگ برای فروش یا اجاره بیش از ۲۰۰ فروند جت مسافربری به ایران ایر به مدرنیزه کردن یا گسترش ناوگان هوایی قدیمی و فرسوده این کشور کمک خواهد کرد که پس از سال ها تحریم حفظ شده است.
برخی از اعضای کنگره آمریکا نگران آن هستند که جلوگیری از فروش هواپیما به ایران به هزینه از دست رفتن مشاغل بسیاری تمام خواهد شد. مخالفان فروش هواپیما به ایران مدعی هستند که ایران ممکن است از هواپیمای مسافربری برای اهداف دیگری استفاده کند.
بر اساس گزارش رویترز، طرح کنگره آمریکا در صورت تصویب می‌تواند وزارت خزانه داری آمریکا را از صدور مجوز معاملات از سوی یک سازمان مالی در این کشور در رابطه با صادرات یا صادرات مجدد هواپیماهای تجاری به ایران منع کند. چنین طرحی همچنین می‌تواند هرگونه مجوز صادر شده قبل از تصویب این لایحه را ابطال کند که از جمله مجوزهایی است که به شرکت‌های بوئینگ و ایرباس اجازه فروش هواپیما به ایران را داده است. چنین اقدامی علاوه بر این، نقش بانک صادرات و واردات در تامین مالی فروش هواپیماها به ایران را محدود خواهد کرد.
به گزارش رویترز این طرح در هفته جاری در مجلس نمایندگان آمریکا بررسی می‌شود و تصویب آن در سنا مستلزم حمایت دموکرات‌های این مجلس است.
اوباما در کنفرانس مطبوعاتی خود که نخستین کنفرانس مطبوعاتی او پس از پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود، گفت: «به حکم اسناد و مدارکی که حتی دشمنان قسم خورده برجام از قبیل اسرائیل آن‌ها را تایید کرده اند، ایران به تعهدات خود در قبال این توافقنامه پایبند بوده است.»

همچنین ببینید

لزوم اعطای تسهیلات اشتغال به افراد دارای مهارت

استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: اقداماتی که در حوزه توسعه اشتغال در مناطق روستایی و مناطق محروم …