اختلاف‌نظری در برخورد با نقض برجام نداریم

رئیس‌جمهور گفت: اگر الان آنچه کنگره تصویب کرده اجرایی شود نقض فاحش و صریح برجام است و با عکس‌العمل بسیار تند ما مواجه خواهد شد.
فارس- حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان با حضور در مراسم روز دانشجو که در دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار داشت: در انتخابات آمریکا یک آقایی انتخاب شده ببینید که چه سرو صدا و تزلزلی در ذهن سیاست‌مدارها در اروپا، آسیا و بخش‌هایی از قاره آمریکا پدید آمده، تنها کشوری که می‌گوید نه ما خوشحالیم و نه غم‌زده همان سخنانی که رهبر معظم انقلاب فرمودند، هر برنامه‌ای هم داشته باشند بعدها معلوم خواهد شد، ما راه خودمان را خواهیم رفت و مسیر خودمان را ادامه می‌دهیم، بله او امکان دارد خیلی چیزها دلش بخواهد، دلش بخواهد برجام را تضعیف یا پاره کند مگر ما و ملت ما می‌گذارد؟
وی تاکید کرد: آمریکا نمی‌تواند در اراده ما تاثیرگذار باشد، آمریکا نمی‌تواند در استقامت و ایستادگی این ملت تاثیرگذار باشد. مگر در جنگ تحمیلی توانستند؟ در جنگ تحمیلی همه آمدند و پشت سر عراقی ها حضور یافتند. شرق و غرب و اروپا، آمریکا و شوروی سابق پشت او حاضر شد و همچنین کشورهای مرتجع منطقه هم آمدند مگر وسط جنگ به صدام عفلقی میگ ۲۵، هواپیمای مختلف غربی و شرقی ندادند، مگر میراژ F1 در وسط جنگ به عراق ندادند. مگر تمام ابزار و سلاح‌های شیمیایی از همین اروپا در اختیار صدام قرار نگرفت؟ در واقع دنیایی در برابر ما ایستاد، چطور ما موفق شدیم؟ ما دست به دست هم دادیم. بنابراین در اجماع است که در برابر توطئه‌های عظیم و بزرگ به پیروزی می‌رسیم.
وی با بیان اینکه ما امروز با امید از همه مشکلات‌مان به حول و قوه الهی عبور خواهیم کرد، افزود: روزهای بسیار سختی را در این سه سال گذرانده‌ایم و به حول و قوه الهی ملت ما با هدایت رهبری، وحدت و انسجام نظر بقیه مشکلات را پشت سر خواهیم گذاشت.
روحانی ادامه داد: آمریکا و صهیونیست‌ها در رأس و البته دیگرانی هم بودند که می‌خواستند ایران‌هراسی را در دنیا جا بیندازند و مستقر کنند و همه دنیا بگویند ایران خطر است. ایران خطر منطقه است، ایران خطر امنیت است. ایران خطر ثبات برای کشورهای همسایه است، برای اروپا خطرناک است و اصلا برای صلح جهانی خطرناک است. پرونده ما را برده بودند ذیل فصل هفت در شورای امنیت برمبنای اینکه ایران صلح و امنیت جهانی را به خطر انداخته است. بر این مبنا داشتند حرکت می‌کردند.
وی تصریح کرد: هدف این بود که ما به دنیا بگوییم آمریکا و صهیونیسم دروغ می‌گویند. ایران خطر دنیا نیست. اگر خطری امروز برای دنیا وجود دارد از طرف خود اینها است. خود آمریکا و صهیونیسم است و دنباله‌رو های آنها. ایران برای کسی خطر نیست. ما برای چه کسی خطر بودیم. آن روزی که شوروی به هم ریخت و تجزیه شد حالا یک کسی می‌خواست منفعت‌جویانه فکر کند فرصت نبود که ما برویم و این کشورهای کوچکی که تازه ایجاد شده بود، بر آنها مسلط شویم. ما رفتیم دنبال این کار؟ این یک فرصت بود بالاخره.
وی ادامه داد: تمام افتخارات ما و تمام پیروزی و موفقیت ما در هر جایی که به دست آمده است برای یکپارچگی ما بوده است، هرجا انشقاق پیدا کنیم و از هم جدا شویم و رو در روی هم بایستیم قدرت‌مان را تضعیف کردیم. ما باید تحمل‌مان را بالا ببریم. از بنده‌ای که به عنوان خادم شما و منتخب مردم هستم تا همه حضار این جلسه تا همه دانشجویان و همه جوانان، افکار ما یکی نیست. سلیقه‌های ما یکی نیست اما در آرمان‌های بلند، آرمان‌مان یکی است. در اهداف بلند ملی، اهداف‌مان یکی است. در هر سه انقلاب در حفظ نظام در تبعیت از رهبری در حفاظت از کشور از تمامیت ارضی همه نظر واحد داریم.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: مگر می‌شود فردی ایرانی باشد، انقلابی باشد، انقلاب را دیده باشد، این همه خون شهدا و بزرگان و فداکاری را دیده باشد اما از کشورش دفاع نکند! ما باید از کشورمان دفاع کنیم باید از انقلاب‌مان دفاع کنیم و باید انقلابی باشیم، انقلابی به این معناست که مسیری را که از ۴۱ شروع کردیم و انتخاب کردیم و در ۲۲ بهمن با ملت ما به موفقیت رسید و در ۱۲ فروردین سال ۵۸ به آن رای دادیم به عنوان نظام جمهوری اسلامی، ما آن راه را ادامه می‌دهیم.
روحانی تاکید کرد: البته اخلاق جزو انقلاب ماست. استقامت، ایستادگی جزو انقلاب ماست، یکپارچه بودن و انسجام جزو انقلاب ماست. همه باید بایستیم و امید به آینده داشته باشیم. ما آمدیم و گفتیم ایران‌هراسی دروغ است. ما گفتیم قطعنامه‌های سازمان ملل ظلم به ملت و کشور ماست. این قطعنامه‌ها غیرقانونی است و حتی برخلاف منشور سازمان ملل است.
وی ادامه داد: ما آمدیم ثابت کردیم که ایران تهدید نیست و در خود سازمان ملل همان شورای امنیتی که گفته بود ایران تهدید است، گفت: باید در زمینه صلح‌آمیز هسته‌ای و فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای همه کشورها به ایران کمک کنند. در قطعنامه ۲۲۳۱ به صراحت آمده است.
روحانی در ادامه گفت: الان توافقی در دو هفته پیش صورت گرفت قرار است که ۹۰۰ تن کیک زرد وارد کنیم. و این موفقیت بزرگ برای انرژی هسته‌ای ما است. یک کار عظیمی شده است.
رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود اظهار داشت: به ما می‌گفتند که شما آب سنگین تولید می‌کنید خلاف قانون است غلط است و همه حرف‌هایی که خودشان مستحق بودند به ما می‌زدند، امروز ما داریم آب سنگین را به دنیا می‌فروشیم. محموله اول را به آمریکا فروختیم، محموله دوم را نیز به روسیه فروختیم. این کار بزرگ و عظیمی است که انجام گرفته است.
وی افزود: حال ما در فروش نفت به هر کشوری آزاد هستیم. ما نفت‌مان را به آفریقا می‌فروشیم. به اروپا می‌فروشیم. به آمریکای لاتین می‌فروشیم. تمام کشورهای دوست ما از کشورهای آمریکای لاتین گرفته تا آسیایی، آفریقایی هرکه به ما می‌رسد از برجام خوشحال است به دلیل اینکه الان می‌تواند با ما معامله کند. می‌تواند با ما تبادل داشته باشد و صادرات واردات داشته باشد. در مسئله تحریم جز در مسئله بانکی بقیه تحریم‌ها به طور کامل و صددرصد برداشته شد. در مسئله بانک‌ها ما امروز با بانک های کوچک کار می‌کنیم. الان اگر بخواهیم چیزی را صادر و یا وارد کنیم در دوران تحریم ناچار بودیم با صرافی‌ها کار کنیم که خطراتی هم در آن بود. می‌بایست هزینه بالایی پرداخت می‌کرد. الان این هزینه پرداخت نمی‌شود و ما داریم با بانک‌های کوچک و متوسط کار می‌کنیم.
وی در ادامه گفت: طرف ما شش کشور هستند. بعضی‌هایشان با ما دوست هستند. با بعضی‌ها نسبتا رابطه خوب داریم. آمریکا هم که جزو این ۱+۵ هست خصم و دشمن ما است. در این مسئله ما تردید نداریم و بحثی نداریم. آمریکایی‌ها تا جایی که بتوانند می‌خواهند به ما فشار بیاورند. شما در این تردید نکنید. ما باید مقاومت کنیم. ایستادگی کنیم و راه‌حل آن را پیدا کنیم و پیدا خواهیم کرد. ممکن است اینها تخلف کنند و تخلف هم می‌کنند. مورد اخیر آن همین قانون داماتو یا ایسا است که به هر حال تخلفی است که برخلاف برجام دارند انجام می‌دهند.
روحانی تصریح کرد: این وضعیت دو حالت دارد اگر الان آنچه کنگره تصویب کرده اجرایی شود نقض فاحش و صریح برجام است و با عکس‌العمل بسیار تند ما مواجه خواهد شد. در مسئله برخورد با نقض برجام نظر واحد در کشور است. هیچ اختلاف‌نظری بین دولت، مجلس و نظراتی که مقام معظم رهبری دارند که سر جای خودشان است و همه قوا زیرنظر ایشان فعالیت می‌کنند، وجود ندارد. اگر رئیس‌جمهور آمریکا همین قانون را امضا کند و بعد تعلیق کند حتی این مقدار هم ما تخلف از برجام می‌دانیم. در برابر همین مقدار هم عکس‌العمل نشان خواهیم داد.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: حتما از حقوق ملت دفاع خواهیم کرد و حتما برای آرمان‌های آینده‌مان با همه توان ایستادگی می‌کنیم.

همچنین ببینید

حضور گسترده مردم برای میثاق با آرمان‌های امام شهدا

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و ستاد بزرگداشت ۱۴ و ۱۵ خرداد استان آذربایجان شرقی از …