خانه‌های حاشیه رودخانه‌ تخلیه شوند

وزیر نیرو و نماینده ویژه رئیس جمهوری که برای بازدید از مناطق سیل زده آذربایجان شرقی به این استان سفر کرده بر تخلیه و جابه جایی خانه های ساخته شده در حاشیه رودخانه ها تاکید کرد.
ایرنا- حمید چیت چیان ضمن ابراز همدردی با خانواده های جانباختگان این حادثه اظهار کرد: ساخت و ساز در حاشیه رودخانه ها و عدم رعایت نکات ایمنی، موجب بروز این حادثه شده است.
وی با بیان اینکه دولت خود را مکلف به بازسازی خانه های آسیب دیده و کمک به مردم می داند افزود: براثر بارندگی های اخیر و جاری شدن سیل، تعدادی از خانه های روستایی در روستاهای عجب شیر و آذرشهر تخریب شده و یا آسیب دیده و دولت برای جبران خسارات مادی این حادثه در کنار مردم خواهد بود.
وی در پاسخ به سئوالی در مورد عدم لایروبی رودخانه ها و طغیان آنها گفت: اگر رودخانه ها لایروبی نمی شدند میزان خسارات وارده چندین برابر می شد.
چیت چیان همچنین به نقش دو سد قلعه چای و علویان مراغه در پیشگیری از وارد آمدن خسارات بیشتر در منطقه اشاره کرد و افزود: این دو سد جلوی طغیان بیشتر رودخانه ها را گرفته و از وارد شدن خسارات بیشتر به پایین دست سدها کاستند.
وی همچنین به ورود سامانه بارشی دیگر به این منطقه اشاره کرد و از مردم خواست در مواقع طغیان رودخانه ها، به مناطق امن بروند و از تجمع در حاشیه رودخانه ها خودداری کنند.
روستای چنار مراغه با ۱۲۰۰ نفر جمعیت شامل حدود ۳۰۰ خانوار است که بیشترین آسیب را از سیل دیده و ۲۰ تن از اهالی این روستا مفقود شده که تاکنون جسد ۱۸ تن از آنها پیدا شده است.

همچنین ببینید

احیای دریاچه ارومیه نیاز به همکاری بین‌المللی دارد

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، از بیان وضعیت دریاچه ارومیه در مجامع …