خانه‌های حاشیه رودخانه‌ تخلیه شوند

وزیر نیرو و نماینده ویژه رئیس جمهوری که برای بازدید از مناطق سیل زده آذربایجان شرقی به این استان سفر کرده بر تخلیه و جابه جایی خانه های ساخته شده در حاشیه رودخانه ها تاکید کرد.
ایرنا- حمید چیت چیان ضمن ابراز همدردی با خانواده های جانباختگان این حادثه اظهار کرد: ساخت و ساز در حاشیه رودخانه ها و عدم رعایت نکات ایمنی، موجب بروز این حادثه شده است.
وی با بیان اینکه دولت خود را مکلف به بازسازی خانه های آسیب دیده و کمک به مردم می داند افزود: براثر بارندگی های اخیر و جاری شدن سیل، تعدادی از خانه های روستایی در روستاهای عجب شیر و آذرشهر تخریب شده و یا آسیب دیده و دولت برای جبران خسارات مادی این حادثه در کنار مردم خواهد بود.
وی در پاسخ به سئوالی در مورد عدم لایروبی رودخانه ها و طغیان آنها گفت: اگر رودخانه ها لایروبی نمی شدند میزان خسارات وارده چندین برابر می شد.
چیت چیان همچنین به نقش دو سد قلعه چای و علویان مراغه در پیشگیری از وارد آمدن خسارات بیشتر در منطقه اشاره کرد و افزود: این دو سد جلوی طغیان بیشتر رودخانه ها را گرفته و از وارد شدن خسارات بیشتر به پایین دست سدها کاستند.
وی همچنین به ورود سامانه بارشی دیگر به این منطقه اشاره کرد و از مردم خواست در مواقع طغیان رودخانه ها، به مناطق امن بروند و از تجمع در حاشیه رودخانه ها خودداری کنند.
روستای چنار مراغه با ۱۲۰۰ نفر جمعیت شامل حدود ۳۰۰ خانوار است که بیشترین آسیب را از سیل دیده و ۲۰ تن از اهالی این روستا مفقود شده که تاکنون جسد ۱۸ تن از آنها پیدا شده است.

همچنین ببینید

صرفه جویی ۱۱۹ میلیون متر مکعبی آب در حوزه کشاورزی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: ۱۱۹ میلیون متر مکعب آب در حوزه کشاورزی …