فرهنگ ایرانی بالندگی خود را مدیون فرهنگ آذربایجان است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان گفت: کاری که ما در این وزارتخانه انجام داده‌ایم، پرهیز از مناقشه، چالش و ورود به حاشیه است و کوشیده ایم محیط فرهنگی با ثباتی را فراهم کنیم.
ایرنا- سیدرضا صالحی امیری شنبه شب در دیدار با نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز افزود: در این مدت از اظهارنظرهایی که تحریک کننده باشد و باعث تنش و رنجش شود، پرهیز کرده‌ایم و در دایره نظام حرکت می کنیم.
وی اظهار کرد: معتقدیم کار فرهنگی نیاز به جنجال ندارد؛ در سال ۱۳۹۱ شمسی، ۶۲ هزار عنوان کتاب در کشور چاپ شد، این در حالی است که در دولت تدبیر و امید در سال گذشته ۸۸ هزار عنوان چاپ شد.
وی ادامه داد: ما نظارت را بر اساس آیین‌نامه مصوب انجام می دهیم و اسلام، انقلاب، مقام معظم رهبری و مراجع عظام خطوط قرمز ما هستند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مطالبی که تفرقه آفرینی و فرهنگ بیگانگان را تبلیغ می کند در دایره نظام نمی گنجد و کاری که ما انجام می‌دهیم، برخورد نیست، بلکه تذکر می دهیم تا موارد را حذف کنند و با انجام شروط ارائه شده مجوز چاپ دریافت کنند.
وی اضافه کرد: نظارت‌ها در حوزه فرهنگ، تخصصی است و سلیقه‌ای و شخصی نیست؛ این نظارت در گفت و گو با مولف انجام می شود و یک طرفه نیست.
وی با بیان اینکه مسیر صدور مجوز باز است و بسته نیست، گفت: قطعا مرزهایی داریم که قانون مشخص کرده است و در این راستا، استقلال، مبانی دینی، شبهه افکنی در اعتقادات مردم و مطالب خلاف شئونات نباید انجام شود.
صالحی امیری با اشاره به اینکه سیاست رسمی ما، توسعه فضای مجازی و تامین امنیت فضای مجازی است، افزود: در شورای فرهنگ عمومی این موضوع مصوب شده است که شبکه‌های پر مخاطب یک آیه قرآن و روایت از معصومین(ع) ارائه کنند تا فرهنگ قرآنی به متن جامعه وارد شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان ادامه داد: استاندار آذربایجان شرقی یکی از استاندارانی است که در دولت، نفوذ و کارآمدی دارند و در اقتصاد مقاومتی جزو موفق‌ترین استانداران بوده و در انجام مسئولیت اقتصاد مقاومتی جزو استانداران فعال کشور است.
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز نیز در این دیدار گفت: تخلفات رسانه ها در مسائل انتخاباتی مورد توجه وزارت ارشاد قرار گرفته است.
آیت ا… محسن مجتهد شبستری افزود: دشمن از طریق فضای مجازی وارد شده و در هر استانی لازم است که افراد اهل علم شبهاتی را که القا می‌شود رصد کنند و جواب انها نیز ارائه شود.
وی ادامه داد: در آذربایجان شرقی این امر توسط اساتید امر در حال انجام است.
امام جمعه تبریز تاکید کرد: دشمنان، اسلام‌ستیزی، شیعه‌ستیزی و مطالب ضد نظام جمهوری اسلامی را به جوانان القا می کنند که باید رصد شود و به تناسب این شبهات پاسخگویی شود.

دولتی که جوانان را باور نداشته باشد به بیراهه می‌رود
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان با بیان اینکه دولت تدبیر و امید، جوانان را باور دارد، زیرا هر دولتی آنان را باور نداشته باشد، بیراهه می‌رود، گفت: قصد تبلیغات ندارم زیرا معتقدم بهترین تبلیغ برای ما ، عملکردمان است.
سیدرضا صالحی امیری عصر شنبه در نهمین جشنواره استانی حضرت علی اکبر (ع) در تبریز افزود: بنای من در دیدار با نخبگان جوان آذربایجان شرقی، ارائه گزارشی صادقانه است.
وی با ابراز خوشحالی از سفر به تبریز اضافه کرد: تبریز نگین درخشان هنر و تمدن این سرزمین است؛ تبریز را دوست دارم به دلیل اینکه افتخار ملی، دینی و تاریخی و انقلابی ماست؛ تبریز آزادی را برای ما به ارمغان آورد.
وی یادآور شد: تبریز و آذربایجان در یکصد سال گذشته پرچم دار آزادی و دموکراسی در مشروطیت و انقلاب اسلامی بود، به همین جهت تبیین و تحلیل این سرزمین بدون درک و شناخت تمدن آذربایجان ابتر و ناقص است؛ ای کاش من هم یک آذری بودم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان گفت: آذربایجان بزرگ برای ما پژوهشگران حلقه های مفقودی دارد و از این رو از آن به عنوان سرزمین رازها و رمزها نام می برم، اما تبار شناسی فرهنگ آذربایجان یک پیام روشن دارد مبنی بر اینکه اگر فرهنگ ایرانی امروز بالنده است، به یمن وجود فرهنگ آذربایجان است.
وی افزود: یک واقعیت را به عنوان عضو کابینه بیان می کنم و آن هم اینکه ما جوانان را باور داریم و هر دولتی که جوانان را باور نداشته باشد، به بیراهه خواهد رفت و به شدت با بازی کردن با جوانان مخالف هستیم.
وی اضافه کرد: معتقدیم جوانان در این جامعه دین گریز نیستند بلکه ریا گریز هستند و تنها یک زبان را می شناسند و آن زبان صداقت است؛ توسعه بدون جوان در کشور ناممکن است و با هرگونه رفتار فریبکارانه با جوان مخالف هستیم، زیرا جوانان را موتور توسعه می‌دانیم.
وی اظهار کرد: دولت با انباشتی از چالش های بزرگ مانند تورم بالای ۴۰ درصد، اوج مناقشات منطقه‌ای و بین‌المللی، جنگ همه علیه هم در داخل و در شرایطی کشور را تحویل گرفت که همه جهانیان نسبت به ایران ذهنیت غلط داشتند و به ناحق تحریم می‌شدیم.
صالحی امیری گفت: در چنین فضایی با ظهور دولت روحانی، ریل حرکت را تغییر دادیم و معتقدیم اخلاق دیپلماسی مغز و تکنولوژی عناصر قدرت است و از این منظر به جای مناقشه، مذاکره را آغاز کردیم و آن را ابزار دولت دانستیم.
وی یادآور شد: بدیهی است که نیروهای مسلح ما کانون قدرت ملی است و به پشتوانه این قدرت ملی مذاکره شکل گرفت و درایت رهبری و درک دولت و حمایت مردم و پشتیبانی نیروهای مسلح ریل حرکت را تغییر داد.
وی ادامه داد: مسیر حرکت دولت در یک جاده و مسیر درست است؛ ما با مردم صادق و شفاف هستیم ما گوش شنوا برای شنیدن نقد داریم و نقد یکی از عوامل اصلی برای توسعه ملی است؛ معتقدیم فضای امن‌تر برای کسانی که می خواهند بیاندیشند، بنویسند و بگویند، ایجاد کرده‌ایم .
وی گفت: ما معتقدیم امروز هر ایرانی منهای رنگ پوست، نژاد و مذهب از حقوق برابری برخوردار است و با هر نوع تبعیضی مخالف هستیم؛ معتقدیم جوان فرصت و سرمایه است و هیچ عاقلی به سرمایه خود نگاه تهدید آمیزی ندارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان گفت: انقلابی بودن یعنی توجه به منافع ملی و دور کردن جنگ از ملت و باور کردن و عمل در خدمت به مردم؛ امروز تهدیدات جهانی به شدت کاهش یافته و مسیر حج را از طریق مذاکره برای مردم باز کردیم؛ ما با عزت و کرامت مسیر حج را به روی مردم باز کردیم و در شروط مان یک ذره کوتاه نیامدیم و تمام شروط ما از سوی وزیر عربستان پذیرفته شده است.
وی افزود: دولت روحانی مدعی است که از طریق مذاکره و دیپلماسی و قدرت نرم و توجه به جوانان و زنان در قله‌های توسعه قرار می‌گیریم؛ امروز شاهد این هستیم که فضای عمومی در داخل در مسیر وحدت حرکت می کند و همه اعضای دولت در حال تلاش و سازندگی است و دولت تمام شبانه‌روز را وقف کرده برای اینکه قدم موثری برای مردم بردارد.
وی افزود: از اینکه بابت کاستی‌ها عذرخواهی کنیم، هیچ ابایی نداریم؛ واقعیت این است که درآمد ملی محدود است و برای اولین بار در این دولت صادرات بیش از واردات و درآمد مالیاتی بیش از در آمد نفتی شد؛ اگر این کارها انجام نمی‌شد آینده کشور تیره و تاریک بود، اما امروز راه برای حرکت باز شده است.
وی ادامه داد: کسانی می‌گویند برجام چه برای کشور به ارمغان داشته است؛ می‌پرسیم اگر ما در گذشته بودیم امروز در چه وضعیتی قرار داشتیم؟ امروز در نظر سنجی های جهانی ایران امن ترین کشور خاورمیانه و جزو ۱۰ کشور امن جهان است.
صالحی امیری اضافه کرد: در حوزه فرهنک در سال ۹۲‌، ۶۴ هزار عنوان کتاب چاپ کردیم و در سال گذشته ۸۸ هزار عنوان کتاب چاپ شد؛ هر شب در تهران بیش از ۱۰۰ تئاتر برگزار می شود در حالی که در سال ۹۲ در حدود ۲۰ برنامه بود.
وی گفت: متولیان فرهنگ در کشور با ادب و اخلاق با مردم سخن می‌گویند و این یک وظیفه است؛ امروز جامعه فرهنگی با دولت آشتی کرده است و بیش از ۳۰ هزار نفر از اصحاب فرهنگ و هنر بیمه و ۱۵ هزار نفر بیمه تکمیلی شده‌اند.
وی یادآور شد: اعلام کردیم در سال جاری کلید نمایشگاه کتاب به اصحاب هنر واگذار می‌شود و به تدریج همه امور به اصحاب خود واگذار می شود.
وی ادامه داد: نشاط جوانی مسئله مهمی است و این یک تبلیغ نیست بلکه امید به آینده، ضرورت این جامعه است و هرکسی مانع نشاظ جوانان شود، عملا به دنبال گسترش آسیب‌های اجتماعی است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان گفت: اگر در جامعه ایدز و طلاق و آسیب‌های اجتماعی وجود دارد، در سایه عملکرد دولت های گذشته است؛ ما معتقدیم جوان بیش از هر کس دیگری مصلحت خود و جامعه را می داند.
وی افزود: بنا داشتیم سازمان جوانان مستقل شود؛ زیر نظر ریاست جمهوری، مقدمات تشکیل سازمان جوانان برای دولت دوازدهم فراهم شد؛ در حوزه ازدواج جوانان اقدامات جدی انجام شده است.
وی تاکید کرد: تفرقه، بلای جان ملت و انسجام و وحدت نیاز این ملت است و با هر نوع رفتار سلیقه ای مخالفیم؛ در نظام اسلامی سلسله مراتب در ساختار تعریف شده و باید به آن تن دهیم، زیرا عالی ترین سطح تصمیم گیری در کشور رهبری است.
صالحی امیری اضافه کرد: معتقدیم اقوام در این کشور یک فرصت هستند و برای تداوم انسجام ملی به اعتماد اقوام در ایران نیاز داریم؛ مشارکت، اعتماد و رضایت در یک جامعه موقعی شکل می‌گیرد که مردم احساس کنند همه آنها را به یک چشم می بیند؛ معتقدیم حقوق اقوام باید برابر باشد.
وی گفت: امروز کشور برای یک جهش و توسعه آماده است؛ زیر ساخت‌ها آماده‌اند و ما با جوانان بازی نمی کنیم، زیرا آن را خیانت به جامعه می‌دانیم؛ کسانی که امروز از جوانان دم می‌زنند دیدیم که در گذشته چه کردند؛ بازیگری با جوانان خیانت است.
وی افزود: برای ایجاد یک میلیون و ۲۰۰ هزار شغل در جامعه نیاز به سرمایه سنگینی است، با این وجود ۶۳۰ هزار شغل در دولت تدبیر و امید شکل گرفت و باید در یک بستر تولید سرمایه مابقی شکل گیرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان ادامه داد: خوشبختانه شرایط امروز برای یک جهش و عزت و کرامت ملی فراهم شده است و خواهید دید که در دولت دوازدهم اتفاقات بسیار بزرگی شکل خواهد گرفت.

نقد، یکی از عوامل اساسی برای توسعه ملی است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: فضایی که پرمناقشه و پرجنجال باشد کار فرهنگی در آن انجام نمی شود، زیرا فرهنگ از جنس نرم است و نمی‌توان آن را در محیط مناقشه، انتقام و جنگ روانی انجام داد.
سیدرضا صالحی امیری شامگاه شنبه در آئین نشست صمیمی با اصحاب فرهنگ و هنر آذربایجان شرقی و اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین المللی کاریکاتور با موضوع اقتصاد مقاومتی در مجتمع فرهنگی و هنری ۲۹ بهمن تبریز افزود: بستر کار فرهنگی باید در فضای ثبات و آرامش باشد.
وی اظهار کرد: نمی توانیم در یک بستر مناقشه‌آمیز کار فرهنگی انجام دهیم و اولین اقدام دولت ایجاد ثبات و آرامش در فضای فرهنگی بود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآوری کرد: سیاست رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ایجاد محیط با ثبات برای کار فرهنگی و فهم لازم از حرمت و کرامت اصحاب فرهنگ و هنر است.
وی نیاز جامعه هنری را امنیت دانست و گفت: در جامعه باید امنیت فکر، قلم و زبان برقرار باشد و قلم برای نوشتن باید روان، فکر آزاد و زبان برای بیان جاری باشد و در جامعه ای که فکر، قلم و بیان آزادی ندارد آن جامعه رنگ آرامش را نخواهد دید.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: باید امنیت را برای اصحاب فرهنگ و هنر فراهم کنیم نه اینکه این حوزه را امنیتی کنیم و باید بدانیم که زبان هنر، زبان نقد است زیرا که هنرمند دردمند است.
صالحی امیری با تاکید بر لزوم توجه به معیشت و دغدغه‌های زیستی و سلامتی هنرمندان و بیان اینکه بخشی از هنرمندان از معیشت لازم برخوردار نیستند، افزود: گرچه تلاش کرده ایم بیش از ۳۰ هزار نفر از هنرمندان را مشمول بیمه کنیم تا سلامت آن‌ها تامین شود و از طریق نظام های مالیاتی هزینه‌های مالیاتی آن‌ها را کاهش دهیم، اما همچنان جامعه فرهنگ و هنر نیازمند توجه بیشتر است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در سال ۹۲ فروش سینمای ما ۲۶۰ میلیارد ریال بود و این رقم در سال ۹۵ به حدود یک هزار و ۷۷۰ میلیارد ریال رسید، گفت: پیام این میزان فروش، به حرکت درآمدن اقتصاد سینمای ایران است.
صالحی امیری، افزود: در سال ۹۲ تعداد تماشاکنندگان در سینمای ایران ۸ میلیون نفر بود در حالی که این تعداد در سال ۹۵ به ۲۵ میلیون نفر رسید و این امر نشان دهنده این است که جوان نیاز به نشاط دارد و باید ما بستر نشاط و مصرف فرهنگی را فراهم کنیم.
وی با بیان اینکه سینمای ایران جهانی شده است، اظهار کرد: سینمای ایران باید از مرزهای داخلی عبور کند و این توانمندی در جامعه ایرانی وجود دارد زیرا که به اسکار رسیده و در سال گذشته بیش از ۳۷۰ جایزه بین المللی گرفته است.
صالحی امیری، ادامه داد: تعداد سالن های سینمای ایران از ۳۲۰ سالن در سال ۹۲ به ۴۸۰ سالن در سال ۹۵ رسیده و در سال ۹۶ نیز ۱۰۰ سالن جدید به سینماهای کشور اضافه می شود.
وی با بیان اینکه در حوزه کتاب و نشر با وجود مشکلات بر سر راه آن، دولت تلاش کرده بخشی از این مشکلات را برطرف کند، اظهار کرد: در سال ۹۱ حدود ۶۴ هزار و ۱۵۱ عنوان کتاب در کشور چاپ شده که این تعداد در سال ۹۵ به ۸۸ هزار و ۵۰۴ عنوان رسیده و این آمار نشان از افزایش حدود ۶ هزار عنوان کتاب بیشتر در هر سال و احساس امنیت بیشتر مولفان برای نوشتن و فکر کردن است.
صالحی امیری، افزود: برای حمایت از جامعه نشر، با افزایش تعرفه کاغذ به شدت مخالفت کردیم و در آخرین جلسه دولت در سال ۹۵ رئیس جمهوری نیز با آن مخالفت کرد تا جامعه نشر از منظر تامین کاغذ دچار مشکل نشود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در دو روز گذشته با وزیر اقتصاد توافقنامه معافیت های مالیاتی برای اصحاب فرهنگ، هنر و نشر امضا کردیم و این اقدام در هفته جاری به صورت رسمی اعلام می شود.
صالحی امیزی افزود: در دو روز آینده نیز تفاهم نامه و توافقنامه معافیت ها در حوزه بیمه با رئیس سازمان تامین اجتماعی برای کمک به این جامعه فرهنگی امضا می شود.
وی با بیان اینکه زنجیره نشر در این کشور نیازمند کمک بیشتری است، یادآوری کرد: این زنجیره شامل مولف، ناشر، چاپخانه، کتابخانه، کتابفروشی و کتاب خوانی بوده و برای اینکه به هدف متعالی افزایش کتاب خوانی در جامعه برسیم باید به این زنجیره توجه کنیم و این کار در دستور جدی ما است و ‌برنامه های جدی برای آن تدوین کرده‌ایم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در حوزه رسانه و مطبوعات کل مجوزهای صادره برای نشریات، مطبوعات، روزنامه ها و مجلات در کشور پس از انقلاب، ۱۳ هزار و ۶۰۰ عنوان بود، گفت: فقط در این دولت در ۳٫۵ سال گذشته ۶ هزار و ۴۲۰ مجوز صادر شده و این امر نشان می‌دهد که ۴۷ درصد کل مجوزهای صادر شده پس از انقلاب مربوط به این دولت است.
وی گفت: در حوزه تئاتر و هنر در سال ۹۲ در تهران حداکثر شبانه ۳۰ تا ۴۰ تئاتر به روی صحنه می رفت در حالی که اکنون هر شب در تهران ۱۰۰ تا ۱۱۰ تئاتر روی صحنه می رود که این آمار نشان از رشد ۲۰۰ درصدی در این حوزه در سال های اخیر است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه این رشد شاخص ها در سایر حوزه ها نیز محقق شده است، گفت: بزرگترین منبع هنرهای تجسمی در منطقه حتی در خاورمیانه از آن ماست و موزه هنرهای معاصر ما رتبه دوم را در دنیا دارد.
صالحی امیری، ارزش آثار این موزه را حدود ۳ میلیارد دلار اعلام کرد و ادامه داد: این مخازن غنی بیانگر ظرفیت بالای وجود هنرمندان در کشور است.
وی یادآوری کرد: در حوزه قرآن و مسائل دینی این دولت باور دارد که توسعه بدون توسعه دینی ناممکن است و از این منظر کانون های فرهنگی و هنری مساجد در سراسر کشور ایجاد شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: هم اکنون ۲۳ هزار کانون فعال فرهنگی و هنری مساجد در کشور وجود دارد که ۷ هزار کانون در این دولت ایجاد شده است.
صالحی امیری افزود: در حوزه قرآن قدم های بسیار موثر و بزرگی برداشته ایم که برگزاری مسابقه های بین‌المللی قرآن به همت سازمان اوقاف، نمونه ای از این اقدام ها است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در حوزه فضای مجازی، این دولت امنیت فضای مجاری را برای مردم تامین کرده و همزمان با توسعه این فضا به صیانت از آن توجه دارد.
صالحی امیری افزود: براساس مصوبات شورای عالی فضای مجازی جهت گیری ما در این فضا، توسعه فضای مجازی، ایجاد امنیت برای دسترسی همگان به این فضا و صیانت از آن است.
وی یادآوری کرد: هم اکنون جامعه از ظرفیت شبکه های اجتماعی حداکثر استفاده را می کند و ما باید تلاش کنیم این فضا امن باشد و از آن صیانت کنیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه دولت به حوزه فرهنگ و هنر باور درونی دارد، گفت: به تدریج مسئولیت های اجرایی حوزه فرهنگ و هنر به اصحاب آن واگذار می شود.
صالحی امیری افزود: در این راستا در حوزه سینما برای اولین بار خانه سینما در این دولت احیا شد، خانه سینما، موسیقی و تئاتر را به عنوان متولیان و مدیران صندوق هنر معرفی و به آن ها سپردیم و مسئولیت اجرای نمایشگاه بین المللی تهران را به اتحادیه نشر و ناشران واگذار کردیم.
وی اظهار کرد: برای توسعه فعالیت‌های قرآنی ۲ هزار و ۵۰۰ موسسه قرآنی را ایجاد کرده و از آن ها حمایت می کنیم و برای واگذاری همه امور هنری به اصحاب فرهنگ و هنر مجوز ایجاد ۶ هزار و ۳۰۰ موسسه فرهنگی را به مردم دادیم و دولت در آن ها هیچ دخالتی ندارد.
صالحی امیری یادآوری کرد: وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سه مفهوم، سیاستگذاری، حمایت و نظارت خلاصه می شود و امور اجرایی و تصدی گری فرهنگ را به اصحاب آن واگذار می کنیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ایران زمین، آزادی، دموکراسی، رسانه، مطبوعات، چاپ، اخلاق و همه زیبائی ها را از این اقلیم دارد و هر آذری باید به آذربایجانی بودن خود افتخار کند چراکه افتخاری بزرگ است.
وی اظهار کرد: تبریز و آذربایجان مانند نگین درخشانی در این سرزمین می درخشد و در ۱۰۰ سال گذشته و ماقبل آن و مابعد آن از این جغرافیا همیشه در تعالی فرهنگ ملی و دینی بهره‌مند هستیم.
در این مراسم استاندار آذربایجان شرقی طی سخنان کوتاهی اظهار داشت: در دولت تدبیر و امید، افتخارات بزرگی نصیب اهالی فرهنگ و هنر استان شد.
اسماعیل جبارزاده شنبه شب در آئین اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین‌المللی کاریکاتور تبریز در مجتمع فرهنگی و هنری ۲۹ بهمن، افزود: آخرین این افتخارات در روزهای اخیر برگزیده شدن فیلم ‹ائو› در جشنواره جهانی فیلم فجر به عنوان فیلم برتر است.
وی با قدردانی از تلاش اهالی فرهنگ و هنر استان اظهار کرد: دولت توجه جدی به رسیدگی به مشکلات این قشر دارد و در این زمینه از هیچ تلاشی کوتاهی نمی کند.

در این مراسم نمایندگانی از سوی انجمن‌ها و کانون‌های فرهنگی هنری استان با ایراد سخنانی به بیان وضعیت مراکز فرهنگی در این استان پرداختند.

مطبوعات تبریز به لحاظ کیفیت و کمیت از جایگاه رفیعی در کشور برخوردار است

تبریزمی تواند قطب صادرات محصولات چاپی به کشورهای همجوار شود

در بخش مطبوعات و چاپخانه‌ها سیدمسعود پیمان مدیرمسئول روزنامه مهدآزادی و چاپ آدینه تبریز شمه‌ای از مشکلات این دو صنف را بیان نمود.
وی طی سخنانی با اظهار امیدواری بر اینکه حضور عالی‌ترین مقام فرهنگی کشور در تبریز، شهر اولین‌ها، منشاء خیر و برکت برای تلاشگران عرصه فرهنگ و مطبوعات باشد، اظهار داشت:
کهن‌ شهر تبریز خاستگاه بسیاری از تحولات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در کشور عزیزمان است.
دقیقاً دویست سال قبل، اولین چاپخانه کشور در این شهر راه‌اندازی شده است و در پی آن انتشار روزنامه‌ها و مطبوعات به مفهوم امروزی از همین شهر آغاز گردیده است.
آنچه مهم است وجود نشریات مردمی و مبارزی در این شهر است که در طول سال‌های انتشار خود عرصه را بر مطبوعات ضدمردمی و عوامل سرسپرده حکومتی و درباری تنگ کرده‌اند.
به طور خلاصه اگر از حوادث تاریخی سال‌های دور صرف نظر بکنیم مروری بر عملکرد مطبوعات و چاپخانه‌های این شهر در نیم قرن اخیر نشان‌دهنده همسویی آن‌ها با آرمان‌های مردم مسلمان میهن عزیزمان و مجاهدات و فداکاری آن‌ها در مسیر به ثمر رسیدن انقلاب شکوهمند اسلامی‌مان می‌باشد که یک نمونه آن چاپ اعلامیه‌های حضرت امام(ره) در زمانی که در خارج از کشور بودند برای توزیع در سطح کشور در این شهر می‌باشد.
امروز هم مطبوعات تبریز چه به لحاظ کمیت و چه از نظر کیفیت در بین سایر شهرها در جایگاه رفیعی قرار دارد.
امروز آذربایجان و مرکز آن شهر تبریز و به تبع آن مطبوعات این دیار به لحاظ موقعیت جغرافیای سیاسی بویژه در مسائل فرهنگی و مقابله با توطئه‌ها و اندیشه‌های انحرافی از موقعیت خاصی برخوردار است که حمایت‌های موثر دولت تدبیر و امید در تداوم ایفای نقش موثر و ادامه راه پرصلابت مطبوعات بسیار کارساز می‌تواند باشد. درست است که دولت در سال‌های اخیر اقدامات ارزشمندی در جهت ارتقای سطح کمی مطبوعات به عمل آورده است اما این امر اگر با افزایش کیفیت توام نباشد نتیجه مطلوب به دست نخواهد آمد که اهتمام به مسئله آموزش روزنامه‌نگاران در راس این اقدامات باید باشد.
به همان دلیل موقعیت خاص جغرافیای سیاسی استان باید توجه داشت چاپخانه‌های استان در صورت ایجاد شهرک‌ چاپ تبریز که در سال‌های اخیر به طور جدی پیگیری می‌شود و همگام با آن برخورداری از تجهیزات پیشرفته و همچنین آموزش دست‌اندرکاران این صنعت که بسترساز حرکت‌های فرهنگی است می‌تواند قطب عمده صادرات محصولات چاپی به کشورهای مجاور باشد.
متاسفانه چاپخانه‌داران شریف استان در حال حاضر با مسائل و مشکلات مالی زیادی از جمله مالیات‌های بی‌رویه بویژه مالیات برارزش افزوده دست به گریبان هستند.
مدیر روزنامه مهدآزادی در پایان سخنان خود از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسئولان و متولیان امور فرهنگی درخواست نمود تا با همفکری صاحبان جراید و چاپخانه‌ها نسبت به شناخت و رفع مشکلات اساسی آنان توجه لازم را بنمایند.

همچنین ببینید

لزوم اعطای تسهیلات اشتغال به افراد دارای مهارت

استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: اقداماتی که در حوزه توسعه اشتغال در مناطق روستایی و مناطق محروم …