مراحل نهایی ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران در یونسکو

فرماندار خداآفرین با اشاره به تایید پرونده ثبت جهانی جنگل های ارسباران در یونسکو گفت: با حضور کارشناسان یونسکو مراحل نهایی ثبت جهانی این جنگل ها در شهریور ماه امسال انجام می شود.
ایرنا- امین امینیان اظهار کرد: ثبت جهانی جنگل های ارسباران به عنوان دومین میراث طبیعی ایران حرکت بزرگی در جهت معرفی این جنگل  ها به عنوان مرکز طبیعت گردی دنیا محسوب می شود.
وی از تملک عمارت ‹کانتور وینق› و مرمت آن به منظور پایگاه پژوهشی و خانه گردشگری با اعتبارات ملی خبر داد و افزود: در همین راستا عمارت آینالو نیز در مرحله تملک می باشد.
امینیان از توافقنامه بین المللی بین ایران و جمهوری آذربایجان جهت مرمت پل های خداآفرین
و نیز تلاش این دو کشور برای ثبت جهانی این پل ها خبر داد.
فرماندار خداآفرین با بیان اینکه دولت اهتمام جدی برای توسعه منطقه خداآفرین دارد، خاطر نشان کرد: مجوز اجرای شبکه فاضلاب شهر خمارلو اخذ شده و اجرای این طرح در مدت زمان یک سال به پایان می رسد.
وی با بیان اینکه مجوز احداث فاز دوم پمپاژ روستاهای کلاله، دارانا ، ابراهیم سمیع و اوزان اخذ شده است، گفت: احداث این پمپاژها با اعتبارات رودخانه های مرزی و برای اولین بار در این شهرستان اجرا می شود.
فرماندار خداآفرین در ادامه از اجرای شبکه های فرعی چهار هزار هکتار از اراضی بهبود پایاب سد خداافرین و نیز ۶هزار هکتار از اراضی توسعه در این پایاب خبر داد و افزود: با اجرای این طرح ها تحول عظیمی در کشاورزی شهرستان ایجاد و برای ۱۰هزار نفر نیز شغل ایجاد می شود.
امینیان گفت: امسال نیز دولت ۱۰ هزار میلیارد ریال اعتبار جدید برای سد خداآفرین و پایاب آن اختصاص داده و تجهیزات نیروگاه برق این سد نیز با اعتبار کلی چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال خریداری و آماده انتقال به محل نیروگاه است.
وی تصویب ایجاد بندر خشک به منظور صادرات محصولات کشاورزی کشت و صنعت مغان و نیز ۱۰۰هکتار از اراضی خداآفرین را توجه دولت به توسعه این منطقه عنوان کرد.
امینیان به سالروز رحلت امام خمینی و قیام ۱۵خرداد نیز اشاره کرد و گفت: ویژه برنامه سالگرد رحلت حضرت امام راحل ۱۳ خرداد ماه بعد از اذان مغرب در این شهرستان برگزار می شود.

همچنین ببینید

احیای دریاچه ارومیه نیاز به همکاری بین‌المللی دارد

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، از بیان وضعیت دریاچه ارومیه در مجامع …