تعامل نظام مالیاتی و فعالان اقتصادی برای توسعه کشور ضروری است

مدیر کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی، گفت: تحقق درآمدهای مالیاتی نسبت به سال گذشته ۹ درصد رشد داشته است.
تبریز، خبرنگار مهدآزادی- غلامرضا شریفی در نشست خبری با اصحاب رسانه، با اشاره به این که اصلی ترین و اساسی ترین پایه های تحقق اقتصاد مقاومتی رشد درآمدهای مالیاتی است، افزود: درآمدهای مالیاتی عمده‏ترین درآمد غیرنفتی کشور محسوب می شود و امیدواریم با تعامل بین نظام مالیاتی و فعالان اقتصادی بتوانیم به اهداف تعیین شده دست یابیم.
وی با بیان این که اگر مالیات حقوق حقه را وصول کنیم بدون درآمدهای نفتی می توان کشور را اداره کرد، تاکید کرد: از سال ۸۱ نظام مالیاتی به عنوان یک شخصیت حقوقی مستقل انجام وظیفه کرده و هر سال در عرصه فرهنگ سازی مالیاتی
پیشرفت داشته ایم که این امر نشانگر موفق بودن اطلاع رسانی ها و همکاری‏های رسانه‏ای است.
مدیر کل امور مالیاتی استان با اشاره به رشد ۱۰ درصدی تسلیم اظهارنامه‏های مالیاتی در سال جاری، گفت: در سال ۹۶ برای عملکرد سال گذشته، ۱۶۰ هزار اظهارنامه مالیاتی توسط اشخاص حقیقی به صورت الکترونیکی به نظام مالیاتی ارسال شده است.
شریفی، سهم استان از کل درآمدهای مالیاتی کشور را ۴۵/۲ درصد عنوان کرد و افزود: کل سهم درآمدهای مالیاتی از محل مالیات مستقیم و غیرمستقیم از کل ردیف های درآمد مالیاتی و محل مالیات ارزش افزوده با ۹ درصد وصول می شود که از این مقدار پنج درصد مالیات و سه درصد عوارض شهرداری‌ها و دهیاری ها و یک درصد نیز به مصرف بخش سلامت می رسد.
وی با تاکید بر این که دورترین نقاط دهیاری های استان از سهم عوارض ارزش افزوده بهره مند می شوند، اظهار کرد: اداره امور مالیاتی با مشارکت مردم ۳۰۵ میلیارد تومان از محل عوارض ارزش‌افزوده تامین و به حساب شهرداری و دهیاری‌ها واریز نموده است.
مدیر کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی با بیان این که مدیریت ارشد استان همواره بر این نکته تاکید داشته که حق و حقوق دولتی با رضایت مودیان وصول شود، گفت: برای جلب رضایت مردم و مودیان مالیاتی، با تمام توان تلاش کرده ایم و توانسته‏ایم ضمن انجام تکلیف اصلی خود رضایتمندی مودیان را نیز به دست آوریم.
شریفی، گفت: همه اقدامات از جمله دریافت اظهار نامه الکترونیکی، صدور انواع گواهینامه های انجام معامله و تسهیلات بانکی به صورت الکترونیکی انجام می شود و نیازی به مراجعه حضوری مودی به محیط مالیاتی نیست.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به قانون مالیات های مستقیم و ارزش‌افزوده، مودیان برای استفاده از تسهیلات پیش بینی شده باید در مهلت تعیین شده و تا پایان تیر ماه اظهارنامه مالیاتی خود را به سامانه امور مالیاتی ارسال کنند.
مدیر کل امور مالیاتی استان همچنین با اشاره آماده سازی طرح جامع مالیاتی در کشور، افزود: آذربایجان شرقی از استان‏های پیشرو در پیاده سازی طرح جامع مالیاتی است و اجرای این طرح موجب جلوگیری از فرار مالیاتی و ایجاد شفافیت اقتصادی خواهد شد.

همچنین ببینید

مذاکره بی‌موقع برای کشور خطرناک است

رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه اگر دشمنان در برابر حرف حق ما سر فرود آورند، …