یورش وحشیانه صهیونیست ها به مسجد الاقصی

بیش از هزار شهرک نشین صهیونیست تحت تدابیر شدید امنیتی ارتش اسرائیل، وارد مسجد الاقصی شدند که این امر از سال ۱۹۶۷ (۵۰ سال گذشته) بی سابقه بوده است.
ایرنا به نقل از خبرگزاری فلسطین وفا- بامداد دیروز (چهارشنبه) ۸۷۰ شهرک نشین اسرائیلی به مسجد الاقصی یورش بردند.
یورش ها درپی درخواست برای حضور بیشترین شمار شهرک نشینان در مسجد الاقصی به مناسبت سالگرد به اصطلاح «تخریب معبد» صورت گرفته است.
این خبرگزاری در ادامه آورد: بعد از ظهر سه شنبه نیز ۲۰۹ شهرک نشین به مسجد الاقصی یورش برده بودند.
نیروهای اشغالگر قدس با اتخاذ تدابیر شدید امنیتی در بیت  المقدس به ویژه در منطقه قدیمی، شهر را به پادگان نظامی تبدیل و راه را برای تسهیل حرکت شهرک نشینان که شعارهای نژادپرستانه سر داده بودند، هموار کرد.
در همین حال، «ایمن الصفدی» وزیر امورخارجه اردن
از اسرائیل خواسته بود تا از ادامه رفتارهای تحریک آمیز در بیت المقدس دست بردارد.
صفدی در نشست سازمان همکاری اسلامی در استانبول ترکیه گفت: شمار شهرک نشینانی که به حیاط مسجد الاقصی هجوم آوردند، از سال ۱۹۶۷ فراتر رفته است.
«حسن خاطر» رئیس مرکز بین المللی قدس نیز گفته بود: صهیونیست ها سه روز متوالی در مسجدالاقصی حضور داشتند و طی این مدت تعداد زیادی از اسناد و مدارک محرمانه متعلق به مسجدالاقصی و املاک و دادگاه های شرعی را سرقت کردند.
سه جوان فلسطینی جمعه ۲۳ تیر ۹۶ در جریان یک درگیری با نظامیان صهیونیست در مسجدالاقصی به شهادت رسیدند. دو نظامی صهیونیست نیز در این درگیری کشته شدند.
در پی وقوع این حادثه نتانیاهو دستور بستن درهای مسجد‌الاقصی به روی نمازگزاران و نصب درهای الکترونیکی در ورودی این مسجد مقدس را صادر کرده بود.
سرانجام مقاومت مردم فلسطین، فشار مجامع بین‌المللی و خشم و انزجار شدید مسلمانان در سراسر جهان اسرائیل را مجبور به برداشتن تمامی درهای الکترونیکی و نرده‌ها در ورودی مسجدالاقصی کرد.
به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف، در خصوص وضعیت قدس و جنایت‌های رژیم صهیونیستی در این منطقه اظهار کرد: ما نبایستی به صهیونیست‌ها اجازه دهیم تا برای ما دستور کار تعیین کنند یا مسائل جدیدی خلق کنند و در نتیجه آن، از جنایاتی که علیه همه ما مرتکب شده‌اند، مصونیت یابند.
در متن سخنرانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست فوق‌العاده کمیته اجرایی سازمان همکاری اسلامی آمده است:
بسم‌ا…‌الرحمن‌الرحیم
در آغاز مایلم از دولت و مردم ترکیه به خاطر میزبانی این نشست مهم که به منظور بررسی وضعیت وخیم قدس شریف برگزار شده، قدردانی کنم .
ما آخرین رشته از تجاوزهای صهیونیستی که در بی اعتنایی کامل به حقوق بین الملل و با هدف تغییر وضعیت تاریخی حرم شریف، تغییر ترکیب جمعیتی و کنترل بر اماکن مقدسه اسلامی در قلب قدس اشغالی صورت گرفت را قویا محکوم می کنیم. ما به مردم فلسطین افتخار می کنیم که با مقاومت قهرمانانه خود به این اقدام تجاوزکارانه پایان دادند.
قدس شریف در نتیجه محاصره طولانی این شهر، ایست های بازرسی، نیروهای اشغالگر، شهرک سازی های غیرقانونی، اقدامات مسلحانه و خشن شهرک نشینان، تحقیر، تبعیض و سرکوب ساکنین فلسطین، خفه شده است. از سوی دیگر، ما نباید وضعیت دو میلیون فلسطینی ساکن غزه که تحت محاصره غیرقانونی، مجازات های دسته جمعی قرار گرفته و از نیازهای اولیه و حتی حیاتی شان در زمینه دارو، آب سالم و انرژی محروم شده اند را نیز فراموش کنیم. این کابوس انسانی نیازمند اقدام عاجل از طریق پایان دادن فوری به محاصره است.
رژیم اسرائیل هم چنان به تمامی درخواست های جهانی برای توقف و تغییر در سیاست‌ها و اقدامات نژادپرستانه‌اش علیه مردم فلسطین بی‌اعتنایی می کند. ما امت اسلامی باید با هم برای پویشی جهانی و یکپارچه، متحد شده و تلاش های صهیونیستی را برای مخفی نگاه داشتن برنامه ها و اقدامات مجرمانه شان خنثی کنیم. ما نباید به هیچ چیز و هیچ کس اجازه دهیم تا آرمان اصلی این سازمان را که ارتقاء وحدت امت اسلامی، مقابله با توسعه طلبی و اشغالگری صهیونیستی و حمایت از تاسیس دولت مستقل و پایدار فلسطینی به پایتختی قدس شریف است، منحرف کند.
ضروری است تا ما با یک صدا با جامعه بین المللی به ویژه شورای امنیت ملل متحد سخن بگوییم و از آنها بخواهیم تا به فرهنگ بی کیفری برای رژیم اسرائیل پایان داده و این رژیم را مجبور کند تا برنامه ها و جنایاتش را متوقف کند.

همچنین ببینید

مذاکره بی‌موقع برای کشور خطرناک است

رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه اگر دشمنان در برابر حرف حق ما سر فرود آورند، …