همه مردم آذربایجان‌شرقی بیمه شده‌اند

مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان شرقی گفت: دو میلیون و ۲۰۰هزار نفر افراد فاقد بیمه در استان، اکنون تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفته اند به طوری که در زمان حاضر هیچ فرد بیمه نشده ای در استان وجود ندارد.
ایرنا- وحید مجیدی با بیان اینکه دولت توجه ویژه ای به بحث سلامت جامعه و افراد دارد، هزینه های پرداختی به بیمه شدگان سلامت در سال گذشته را هفت هزار و ۸۷۵ میلیارد ریال اعلام و خاطر نشان کرد: کل هزینه های پرداختی به بیمه شدگان در سال ۱۳۹۲ برای جمعیت یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفری، دو هزار و ۳۵۰ میلیارد ریال بود.
وی، موسسات طرف قرارداد با بیمه سلامت استان را دو هزار و ۷۰۰ موسسه اعم از بیمارستان ها، داروخانه ها و آزمایشگاه ها اعلام کرد و افزود: سال گذشته حدود ۱۰ میلیون بار مراجعه به این مراکز
انجام شده و به اسناد مربوطه در این خصوص رسیدگی شده است.
مجیدی همچنین تعداد دفاتر پیشخوان بیمه سلامت استان در سال ۱۳۹۲ را ۴۱ دفتر اعلام کرد و گفت: در زمان حاضر ۶۵ دفتر در سطح استان به بیمه شدگان خدمات ارائه می دهند که بیشتر در حاشیه شهرها، شهرهای کوچک و حتی روستاها ایجاد شده اند.
مدیرکل بیمه سلامت استان همچنین از افزایش پرداختی به بیماران خاص و نیز افراد تحت پوشش این قبیل بیماران داد و افزود: سال گذشته ۴۰۰ میلیارد ریال هزینه پرداختی برای ۳ هزار و ۲۲۸ بیمار خاص تحت پوشش بود که این رقم در سال ۱۳۹۲ با جمعیت ۲ هزار و ۷۳۶ بیمار خاص، ۱۵۰ میلیارد ریال بود.
مجیدی اجرای طرح بیمه رایگان همگانی و افزایش تعرفه های پزشکی را باعث افزایش هزینه های سازمان دانست که افزایش بار مراجعان به مراکز درمانی، ۳۵ درصد هزینه های زاید بر سازمان تحمیل کرده است، خاطر نشان کرد: اجرای طرح پزشک خانواده و اصلاح سیستم ارجاع از اتلاف هزینه های اضافی پیشگیری می کند.
وی با بیان اینکه اگر این روند اصلاح نشود بیمه سلامت همگانی با مشکل جدی و کمبود منابع روبرو می شود، گفت: برنامه ششم توسعه به صراحت قانونگذار را مکلف به اجرای پزشک خانواده و سیستم ارجاع کرده است.
مجیدی همچنین با بیان اینکه اکثر بیماران در حوزه سلامت و درمان سردرگم بوده و نمی دانند باید به کدام پزشک مراجعه کنند، تاکید کرد: باید یک پزشک بیمار را هدایت کند و پزشکان از نوشتن دارو و تصویربرداری های غیر ضروری اجتناب کنند.
وی از رشد سه برابری هزینه های سازمان به خاطر تخلف پزشکان و نیز نوشتن غیر ضروری داروی IVIG (هموگلوبین داخل وریدی) برای افراد غیرنیازمند خبر داد و گفت: سال گذشته ۲۵ میلیارد ریال برای این دارو پرداخت کردیم که با کنترل هوشمند و مداخله، مصرف آن را از ۱۴۵۰ واحد در سه ماهه آخر سال گذشته به ۳۸۰ واحد در سه ماهه اول امسال کاهش دادیم.

همچنین ببینید

مذاکره بی‌موقع برای کشور خطرناک است

رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه اگر دشمنان در برابر حرف حق ما سر فرود آورند، …