اجازه ندهیم سلیفه افراد در کشور حاکم شود

رئیس جمهوری گفت: نباید بگذاریم سلیقه در کشور حاکم شود، وقتی وظیفه ای بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، دستگاه دیگر حق مداخله در امور اجرایی کشور را ندارد.

ایرنا- حجت السلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه بررسی اصول و خط مشی دولت دوازدهم و بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی در مجلس و معرفی سید عباس صالحی به عنوان وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی، از تلاش های علی جنتی و سیدرضا صالحی امیری دو وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی قدردانی کرد.

وی با بیان اینکه در چهار سال گذشته از وجود سید عباس صالحی استفاده می شد، اظهار کرد: ایشان هم تحصیلکرده دانشگاه و هم تحصیلکرده حوزه است و اشراف خوبی به شرایط فرهنگی جامعه و شرایط حوزه و دانشگاه دارد.

روحانی ادامه داد: مسئله وزارت ارشاد از لحاظ فرهنگی برای ما بسیار مهم است، مهمترین حرف همان بود که نباید بگذاریم سلیقه در کشور حاکم شود، یک آقایی یک سلیقه ای دارد، اهلا و سهلا، برای خودش محترم است، ما قانون را باید اجرا کنیم.

رئیس جمهوری افزود: اگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وظیفه ای برعهده ندارد، مجلس شورای اسلامی این وظیفه را از آن بگیرد و به فرد دیگری بدهد و معلوم باشد که ما وظیفه نداریم.

وی تصریح کرد: اما وقتی وظیفه ای بر عهده وزارت ارشاد و دولت است، دولت نظارت می کند بر کتاب، فیلم و اجرای مسائل هنری در کشور، دستگاه دیگر حق مداخله در امور اجرایی کشور را ندارد. اگر این طور مداخلات باشد بهتر است مجلس این کارها را واگذار کند به همان مداخله گران و ما هم وظیفه ای بر دوش نداشته باشیم.

رئیس جمهوری، صیانت و تعالی هویت و سبک زندگی اسلامی – ایرانی، صیانت و پاسداشت تنوع و تکثر فرهنگی و قومی و افزایش مشارکت بخش خصوصی و مردمی و تشکل های صنفی در سیاست گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی را برنامه ای دولت در حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامی ذکر کرد.

وی رفع موانع قانونی، اجرایی و سلیقه ای در تولید آثار و محصولات فرهنگی، افزایش حضور کشور در رویدادهای فرهنگی و دینی منطقه ای و جهانی و مبارزه با ایران هراسی، افزایش سهم کشور از بازار محصولات و آثار فرهنگی و هنری منطقه و جهان و حمایت از تولید و ترویج آثار و محصولات فرهنگی و هنری بومی دیگر برنامه های دولت در حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامی ذکر کرد.

رئیس دولت دوازدهم، افزایش سهم زنان و جوانان در سیاستگذاری، برنامه ریزی و فعالیت های فرهنگی و هنری،حمایت از حقوق حرفه ای و امنیت شغلی اصحاب فرهنگ و هنر و تمرکززدایی از نظام مدیریت فرهنگی در کشور و ارتقای کیفیت تصمیم گیری ها هم از دیگر برنامه های وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی در دولت دوازدهم عنوان کرد.

همچنین ببینید

با تمام توان و با برنامه آمده‌ام

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه با عزم ملی و همه در کنار هم موفق می‌شویم، …