روحانی: راه همواری پیش روی ما نیست

همه غیر از بیطرف رای اعتماد گرفتند

 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با رای موافق خود۱۶ وزیر دولت دوازدهم را راهی پاستور کردند، اما حبیب ا… بیطرف وزیر پیشنهادی نیرو نتوانست رای موافق نمایندگان را اخذ کند.

ایرنا- ماراتن پنج روزه بررسی صلاحیت و برنامه های وزیران پیشنهادی به مجلس شورای اسلامی با سخنرانی رئیس جمهوری پایان یافت و با رای نمایندگان ۱۶ وزیر راهی پاستور شدند.

رئیس جمهوری با بیان اینکه نمایندگان موافق یا مخالف، کاری کارشناسانه و طبق اعتقاد و عقیده و مستندات و اطلاعات خود صحبت کردند، گفت: جز این از مجلس شورای اسلامی توقع دیگری نیست و شاهد کارحرفه ای مجلس در این دوره بودیم.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در دفاع از کابینه پیشنهادی دوازدهم افزود: همیشه مجلس اصول قانونی و اخلاقی را مورد مراعات قرار می دهد و این‌بار بیشتر بود.

وی ادامه داد: همه می دانیم شرایط ما شرایط آسانی نیست و هم شما نمایندگان کاملا مطلع هستید و هم ما در دولت کاملا اطلاع داریم راه صاف و ساده ای پیش روی ما نیست.

رئیس جمهوری اظهار کرد: در شرایط امروز دنیا برای اروپا، امریکا و آسیا و دیگر قاره ها هم مسیر حکمرانی ساده و هموار نیست، تا چه رسد به ما در منطقه پر آشوب و مشکلاتی که از گذشته برای همه ما باقی مانده است.

روحانی ضمن قدردانی از نمایندگان اظهار کرد: بسیار سپاسگزارم از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، هیئت رئیسه و بویژه ریاست مجلس شورای اسلامی که در طول این پنج روز کاری مشغول کار بودند و مردم ما هم خوشبختانه به مذاکرات مجلس شورای اسلامی توجه ویژه ای داشتند و ما شاهد یک کار حرفه ای مجلس در این دوره بودیم.

وی ادامه داد: همه نمایندگان که به عنوان موافق یا مخالف صحبت کردند کاری کارشناسانه و طبق اعتقاد و عقیده و مستندات و اطلاعاتی که داشتند صحبت کردند و جز این از مجلس شورای اسلامی توقع دیگری نیست.

روحانی با اشاره به بودجه ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت گفت: البته رقم بالاتری در مجلس تصویب شده اما طبق محاسباتی که داریم درآمد حاصله امسال ما حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان است بر مبنای محاسبات اخیر هم به سازمان برنامه بودجه گفتم شرایط جدید به همه وزرا ابلاغ شود.

رئیس جمهوری گفت: از این رقم حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان در سال گذشته برای صندوق های بازنشستگی دادیم. صندوق بازنشستگی مربوط به دولت نیست خود صندوق باید متکفل باشد.

روحانی یادآور شد: امروز حتی صندوق هایی که فکر می کنیم وضعشان خوب است، قادر نیستند به تعهداتشان عمل کنند.

رئیس دولت دوازدهم ادامه داد: وقتی در بودجه ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت ناچار است ۴۰ هزار میلیارد تومان برای صندوق ها بدهد و بالای ۴۰ هزار برای یارانه نقدی پرداخت کند و ۶۰ هزار میلیارد تومان هم به صندوق توسعه بدهیم که حدود ۱۵ هزار میلیارد دلار می شود.

وی اظهار کرد: اگر بدهکاری دولت به بخش خصوصی، پیمانکاران، بانک‌ها و بانک مرکزی را هم حساب کنیم دیگرچیزی از آن باقی نمی ماند.

روحانی گفت: این توفیق بر دوش هم وزرا، هم معاونان و هم نمایندگان مجلس شورای اسلامی است یعنی ما باهم کاری را شروع کردیم

روحانی ادامه داد: وزیران نیازمند به حمایت مادی و معنوی شما هستند که مادی قوانین و معنوی آن روحیه، تشویق و هدایت هایی است که باید انجام گیرد.

وی گفت: به نظر من آنها که مخالف بودند یا موافق بودند نقدهایی را بیان کردند. اشکالات و پیشنهاداتی را مطرح کردند که از آنها ممنونیم چرا که به ما و وزیران ما کمک کردند.

رئیس جمهور افزود: وزیران برنامه ای را ارایه می دهند و شما آنها را بررسی و نقد می کنید. بسیاری از نقدها و ایرادات شما، ایرادهای واردی است و باید تصحیح شود.

روحانی افزود: خواست ما این است که به ۱۷ وزیر رای قاطع خواهید داد که ما کارمان را زودتر شروع کنیم. نمی خواهم بگویم وزیری که معرفی شده است بی نقص است چرا که هیچ کدام ما بی نقص نیستیم.

رئیس جمهوری افزود: با فراکسیون های سه گانه مجلس هم نشست هایی را برگزار کردیم و همه را در کنار هم قرار دادیم و بهترین هایی را که توانستیم انتخاب کنیم همین هایی است که ما به مجلس عرضه کردیم.

وی ادامه داد: دولت دوازدهم فرای اصولگرایی و اصلاح طلب و اعتدال گرایی است، اما به اصول و اصلاح و اعتدال اهمیت خواهد داد و دولتی است که به اصول و اصلاح و اعتدال با همه توان خود مراقبت خواهد کرد که آن اصول و اصلاحات لازم و میانه روی که مورد انتطار است، بکار گیرد.

وی ادامه داد: اگر وزارتخانه ای بدون وزیر باشد باید رئیس جمهوری سرپرست معرفی کند که چهار تا ۵ ماه کار آن به تاخیر می افتند. بنابراین مجموعه مصالح را باید کنار هم در نظر بگیریم.

رئیس جمهوری افزود: شاید اولویت اول امروز ما سرعت باشد. برای اولین بار بود که رهبر معظم انقلاب در سخنرانی ها و خطبه های نماز عید فطر امسال تاکید کردند که هرچه سریع تر دولت تشکیل شود.

وی افزود: تاکید مقام معظم رهبری برای این است که ما وظایف بسیار سنگینی پیش روی داریم و باید کشور را متحول کنیم و در مساله اشتغال باید گام های بلند دیگری برداشت.

رئیس جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه اولویت امروز کشور اشتغال است، گفت: راهی جز امنیت، آزادی و آرامش نیست و برنامه دولت دوازدهم این است.

روحانی تصریح کرد: من به این تک تک وزرا در دولت یازدهم صحبت کردم و گفتم که اولویت همه اشتغال است و باید کاری کنید که علاوه بر میزان معمول اشتغال فرصت اشتغال بیشتری را به وجود بیاورید.

رئیس جمهوری تصریح کرد: بر اساس برنامه ما باید در سال ۱۴۰۴ کشور پیشرفته باشیم ولی بیش از نصفی از چشم انداز از دست رفته است و  فقط ۸ سال باقی مانده است و باید گام های بلندی برداریم.

روحانی گفت: همه باید در صحنه باشیم. زیرا بحث اشتغال است و بحث ملت و جوانان ما است ما باید سرمایه بیاوریم. سرمایه داخلی و خارجی. باید فناوری بیاوریم.

رئیس جمهوری تصریح کرد: مگر می شود ما روی یک تکنولوژی بیاستیم و بگویم که این تکنولوژی ما است و تکان نمی خوریم. تحول در بازار کشور ما جز از طریق صادرات غیر نفتی نیست باید با صادرات ارز آوری داشته باشیم.

رئیس جمهوری گفت: یکی از بزرگ ترین وظایف وزارت خارجه در این دوره فعالیت اقتصادی است. وزیر خارجه در این دوره اولین و بزرگ ترین وظیفه اش این است که کنار برجام بایستد و نگذارد آمریکا و دشمنان ایران موفق شوند.

وی اضافه کرد:آنکه سینه سپر می کند برای برجام یعنی در برابر دشمنان ایران می ایستد، یعنی در برابر آمریکا و اسرائیل و برخی کشورهای کوچک منطقه که اخلال می کنند، می ایستد. این را قهرمان میدان مبارزه در برابر استکبار می گوییم.

رئیس جمهوری ادامه داد: وزارت خارجه بزرگ ترین ماموریتش حراست از نهال نوپای برجام است.

روحانی دومین و مهمترین وظیفه وزارت خارجه را اقتصاد عنوان کرد و گفت: وزارت خارجه باید تسهیل کند و راه را باز کند تا سرمایه خارجه و فناوری خارجی بیاید. ما نمی توانیم در شرایط امروز برای پیشرفت ایران به سمت سعی و خطا برویم.

وی گفت: وزارت خارجه باید سرمایه گذاری را تسهیل کند.

روحانی خاطر نشان کرد: ما آزادی مسئولانه را می خواهیم و امنیتی را می خواهیم که این امنیت بر دوش هوشیاری و آگاهی ملی یک ملت باشد. امنیت ما با اعتماد اجتماعی و حضور اجتماعی است.

همچنین ببینید

مذاکره بی‌موقع برای کشور خطرناک است

رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه اگر دشمنان در برابر حرف حق ما سر فرود آورند، …