آغاز شصت و هشتمین سال انتشار روزنامه مهدآزادی

توزیع زمانی و مکانی رویدادهای اثرگذار اجتماعی کشورمان در طول تاریخ گویای این واقعیت است که کهن‌ شهر تبریز خاستگاه بسیاری از تحولات عظیم اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در کشور عزیزمان ایران است.
تقریباً ۲۰۰ سال قبل، اولین چاپخانه کشور در این شهر راه‌اندازی شد و در پی آن انتشار روزنامه‌ها و مطبوعات به مفهوم امروزی از همین شهر آغاز گردیده است.
آنچه مهم است وجود نشریات مردمی و مبارز در این شهر است که در طول سال‌های انتشار خود عرصه را بر مطبوعات ضدمردمی و عوامل سرسپرده حکومتی و درباری تنگ کردند.
بطور خلاصه اگر از حوادث تاریخی سال‌های دور صرفنظر کنیم مروری بر عملکرد مطبوعات این شهر در نیم قرن اخیر نشان‌دهنده همسویی آن‌ها با آرمان‌های مردم مسلمان میهن عزیزمان و مجاهدات و فداکاری آن‌ها در مسیر به ثمر رسیدن جنبش‌های رهایی‌بخش از نهضت ملی شدن صنعت نفت تا پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی‌مان است. و اگر دایره بحث را به سرگذشت‌ها و مشاهدات محدود کنیم روزنامه مهدآزادی به لحاظ چگونگی تولد و ادامه حیات و خط مشی روشن و صادقانه نمونه بارزی در این راستا می‌باشد.
امروز، آذربایجان و مرکز آن شهر تبریز و به تبع آن مطبوعات این دیار به لحاظ موقعیت جغرافیای سیاسی بویژه در مسایل فرهنگی و مقابله با توطئه‌ها و اندیشه‌های انحرافی از جایگاه خاصی برخوردار است.
بی‌شک عنایات پروردگار یکتا و حمایت‌های بی‌دریغ هموطنان فرهنگ‌پرورمان و پایمردی و فداکاری گردانندگان نشریات در تداوم ایفای نقش موثر و ادامه راه پرصلابتی که برگزیده بودند بسیار کارساز بوده است.
نگاهی گذرا به مندرجات ده‌ها هزار صفحه از شماره‌های گذشته و حال مهدآزادی نشان می‌دهد که ما نیز همچون اسلاف خود از مسیر حق و طریق مردمی منحرف نشده‌ایم و در راه اعتلای میهن عزیز، و تعظیم شعائر دینی کمترین سستی و فتوری به خود راه نداده‌ایم. به قول حضرت لسان‌الغیب «حقه مهر بدان نام و نشان است که بود».
برای اثبات صدق گفته‌های‌مان در صفحات دیگر این شماره مطالبی را از نخستین شماره سال ششم انتشار مهدآزادی به تاریخ سی‌ام شهریور ماه ۱۳۳۵ که در شرایط سنگین اختناق و دیکتاتوری پهلوی و استیلای بلامعارض استکبار جهانی بر کشور منتشر شده است از نظر خوانندگان گرامی می‌گذرانیم.
یقیناً همین واقعیت و همین خط مشی خداپسندانه، رمز پایداری و تداوم انتشار آن از ۶۷ سال پیش تاکنون بوده به نحوی که در حال حاضر وظیفه انتشار نشریه‌ای را برعهده داریم که عنوان «قدیمی‌ترین روزنامه مستقل موجود در کشور» را به خود اختصاص داده است.
بیان این مطلب را ضروری می‌دانیم که در عین پایبندی به مبانی اصولی گذشته در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری قابل توجهی در جهت ارتقای سطح کیفی و کمی موسسه برداشته شده است.
علاوه بر توسعه کارگاه‌ها و تجهیزات چاپ مدرن در موسسه مهدآزادی انتشار نشریات اقماری از جمله مجله بین‌المللی آذری زبان کورپو، هفته‌نامه سراسری بازرگانی آزاد، و راه‌اندازی انتشارات مهدآزادی را می‌توان نام برد.
مهمتر از همه تصمیم اخیر برای ایجاد دفتر پژوهش‌های فرهنگی و تاریخی مهدآزادی و آماده‌سازی و تخصیص ساختمان شماره یک مهدآزادی در خیابان تربیت که به مدت شصت سال تنها مرکز فعالیت‌های موسسه بوده برای تمرکز کارهای تحقیقاتی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد.
طبق طرحی که در دست اجراست کلیه مقالات تحقیقاتی و تخصصی از قبیل آثار قلمی و اشعار و متون تاریخی و فرهنگی قبل از درج و چاپ در مهدآزادی و بخش‌های تابعه آن توسط صاحبنظران و اساتید همکار در دفتر مذکور بررسی شده و در صورت تأیید قابلیت درج و چاپ مورد استفاده قرار خواهد گرفت. البته لازم است در خصوص این تحولات توضیحات بیشتری ارائه گردد که انشاءا… بزودی جزئیات کارها به اطلاع شما عزیزان خواهد رسید.
در اینجا از خداوند متعال می‌خواهیم ما و گردانندگان آینده این نشریه را همچنان در کنف حمایت و عنایت خود قرار بدهد و توفیق تداوم این خدمت فرهنگی را نصیب‌مان بنماید.

همچنین ببینید

با تمام توان و با برنامه آمده‌ام

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه با عزم ملی و همه در کنار هم موفق می‌شویم، …