دانش‌آموزان را برای فردا تربیت کنیم

رئیس جمهوری با بیان این که کتاب های درسی دانش آموزان را برای دیروز تربیت می کند و فردا هیچ، گفت: فضای آموزش و پرورش باید به گونه ای باشد که دانش آموزان را برای ۱۲ سال بعد تربیت کنیم نه برای امروز و دیروز.
ایرنا- حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در آیین آغاز سال تحصیلی ۹۷-۱۳۹۶ یاد و نام شهیدان کربلا و سالار شهیدان را گرامی داشت و اول مهر را به دانش آموزان، معلمان و مسئولان آموزش و پرورش تبریک گفت.
وی اظهارکرد: زنگ مدرسه در روز اول مهر به معنای شروع حرکت به سمت پله جدید است و اگر ۱۲ سال تحصیلی را به منزله ۱۲ پله در نظر بگیریم، هر سال پله ای را می یابیم تا در سال دوازدهم به سکویی برسیم که از آن یا برای دانش بالاتر یا برای فعالیت در جامعه خود را آماده کنیم.
رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: کتاب های درسی ما، دانش آموز را برای دیروز تربیت می کند، فردا هیچ و نحوه تدریس و سوال و اداره کلاس توسط معلمان نیازمند تحول جدید است و در پایان کار معلوم می شود که من معلم، وزیر و دولت چقدر کار کرده است و در پایان ۱۲ سال معلوم می شود که انسان جوان، مسئول، خلاق و علاقه مند تحویل جامعه دادیم یا دانش آموز حفظیات را حفظ کرده و بعد از مدتی از یادش می رود.
روحانی ادامه داد: برای این که بهتر بفهمیم و در رابطه با اداره کشور بهتر عمل و خدمت کنیم و کشور را در اوج پیشرفت و تعالی قرار دهیم، خواهش من این است که تلاش کنیم محیط کلاس و مدرسه محیطی این چنینی باشد.
وی گفت: معلمان به دانش آموزان نحوه آشنایی و سبک استفاده از فضای مجازی را بیاموزند چرا که فضای مجازی تیغ دو لبه ای است که می تواند زندگی ما را نابود یا مسیر رشد و تعالی را برایمان بسازد.
رئیس جمهوری اظهارکرد: سوال اول مهر امسال این است که تلاش کنیم محیط کلاس و مدرسه، محیطی این چنین باشد و در محیط مدرسه یکدیگر را تحمل کنیم.
روحانی افزود: در محیط مدرسه باید افکار دیگران را تحمل کنیم و به فکر دیگران احترام بگذاریم و این به دست معلمان و دانش آموزان است.
رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: محیط مدرسه باید محیط اخلاق و ادب باشد، بنابراین در محیط مدرسه افکار دیگران را تحمل کنیم و به آن احترام بگذاریم و این که چگونه اخلاق و ادب را تمرین کنیم.
روحانی در ادامه طرح سوال امسال گفت: با چه سبک می توانیم اخلاق و ادب بالاتر و تحمل بالاتر داشته باشیم؟
وی با بیان این که امیر المومنین(ع) در این زمینه سه جمله دارد، یادآور شد: اگر کسی سوالی بلد نیست، نباید خجالت بکشد و باید بگوید نمی دانم. دوم این که اگر چیزی بلد نیستیم خجالت نکشیم و بپرسیم. یاد گرفتن و سوال کردن راه پیشرفت است.
رئیس جمهوری اضافه کرد: اگر بتوانیم محیط مدرسه و کلاس را بهتر بسازیم، می توانیم عالم تر، اندیشمندتر، خلاق تر و ماهرتر برای کار و فعالیت در جامعه بعد از دوران تحصیل باشیم.
روحانی خطاب به دانش آموزان گفت: بی تردید در آینده خواهید دید که هیچ دورانی زیباتر و لذت بخش تر از دوران تحصیلات ابتدایی و متوسطه نبوده است.
رئیس دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: برای این که مدرسه، هنرستان و دبیرستان بهترین باشد، به خیلی موارد از جمله برنامه ها، تلاش ها و کمک های دولت، تلاش های پدران، مادران، خانواده ها و معلمان وابسته است.
وی تاکید کرد: محیط کلاس اگر امن نباشد، امن به معنای این که در یک کلاس مبادا یک دانش آموز مورد حمله جملات و سخنان دیگر دانش آموزان قرار بگیرد و محیط امن نیز به این معنا که دانش آموزی استعداد بیشتری دارد در محیط کلاس به دیگران فخر فروشی نکند و آن که درس را بهتر می فهمد احساس کند به شاگردی که به هر دلیل حرف استاد را به درستی نمی گیرد، کمک کند.
روحانی افزود: همه می دانیم که در کشور ما در بسیاری از زمینه ها جوانان، دانش آموزان و دانشجویان قدم های خوبی برداشته و در بسیاری از المپیاد ها برنده طلا شده اند و در بسیاری از مسابقات دانش آموزان جزو رتبه های برتر بودند، در عین حال وقتی به صد سال پیش کشور بر می گردیم و با کشورهای پیشرفته خود را مقایسه می کنیم، می بینیم نقایصی هم در کشور وجود داشته و ما بهترین استفاده را از سرمایه ها و منابع نکردیم.
رئیس جمهوری تاکید کرد: اگر به خلاقیت جوانان و نوجوانان تکیه کردیم، به جای این که مطلبی را بخوانیم تا حفظ کنند، به صورت سوال مطرح کنیم تا دانش آموز با فکر خود پاسخ دهد.
روحانی اضافه کرد: ما دانش آموز را علاقه مند به کار در پایان ۱۲ سال تحصیل، تحویل جامعه بدهیم و دانش آموز را یک جوان مهار و حداقل در یک رشته آماده کنیم و این اولین خواسته من از وزیر آموزش و پرورش بود که پایان ۱۲ سال دانش آموز یک کار بلد باشد تا بتواند وارد فعالیت اجتماعی شود.
وی اضافه کرد: به فال نیک می گیریم که اول مهر امسال آغاز روزهای یادآوری ایثار و فداکاری سرور و سالار شهیدان توام شده است و باید خود را به گونه ای تربیت کنیم که برای کشور و اهداف و آرمانهایمان فداکار باشیم و از زندگیمان برای جامعه بگذاریم.

همچنین ببینید

مذاکره بی‌موقع برای کشور خطرناک است

رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه اگر دشمنان در برابر حرف حق ما سر فرود آورند، …