قوری‌گل به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار نشود!

نماینده مردم بستان‌آباد در مجلس با بیان اینکه وقتی صحبت از قوریگل می‌شود آه از نهادمان برمی‌آید زیرا همانند دریاچه ارومیه در معرض خطر جدی خشکسالی قرار گرفته، گفت: برای نجات تالاب بزرگ قوری گل نباید فقط حرف زد بلکه باید آستین‌ها را بالا زده و وارد عمل شد.

فارس- محمد وحدتی‌هلان اظهار داشت: وقتی صحبت از قوری‌گل می‌شود، آه از نهادمان برمی‌آید زیرا همانند دریاچه ارومیه در معرض خطر جدی خشکسالی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه توانستم بازدید چندباره از مجموعه تالاب قوری‌گل داشته باشم، افزود: در این بازدیدها جلسات مختلف و بررسی‌های زیادی از جمله چگونگی انتقال آب از کوه‌ها و روستاها به قوری‌گل انجام گرفته است.

نماینده مردم بستان‌آباد در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: این تالاب یک نعمت بزرگی برای استان و حتی کشور است به طوریکه ۱۰۰ گونه پرنده از سراسر دنیا به این منطقه مهاجرت کرده و در آنجا زندگی می‌کنند در حالیکه با نابودی آن لطمه‌های زیادی خواهیم خورد.

وی اذعان داشت: برای نجات تالاب قوری‌گل نیاز به بسیج شدن دولتمردان، اداره کل محیط زیست استان و شهرستان بستان‌آباد، استاندار و حمایت رئیس سازمان محیط زیست که خود از خطه آذربایجان است، نیاز داریم.

وحدتی متذکر شد: اخیراً صحبت‌ها و مکاتبات زیادی با وزارت نیرو در خصوص تالاب قوری‌گل صورت گرفته است تا اعتباری برای انتقال آب از دو روستای تعیین شده به طرف تالاب قوری‌گل اختصاص یابد.

وی با اشاره به با قبول اهالی روستا از اول مهرماه انتقال آب به سمت تالاب انجام گرفته است، تصریح کرد: متاسفامه مشکلی که در انتقال آب به تالاب قوری‌گل وجود دارد، موضوع تبخیر آب است به طوری‌که در زمان انتقال آب در بالادست ۲۵۰ لیتر در ثانیه است و زمانی که آب به تالاب می‌رسد در حدود ۱۰ لیتر در ثانیه می‌شود که این موضوع ناشی از تبخیر و گرمای بی‌سابقه در استان بوده است.

وحدتی در مجلس شورای اسلامی افزود: لازمه جلوگیری از تبخیر آب، لوله‌کشی مناسب و اصلاح کانال‌هاست که در وضعیت تخریب و پوسیدگی قرار دارند که برای این منظور به اعتباری نزدیک به ۲۰ میلیارد تومان نیاز است.

وی خاطرنشان کرد: برای نجات تالاب بزرگ قوری‌گل باید همه آستین‌ها را بالا زده و به صورت عملیاتی وارد عمل شویم وگرنه با حرف زدن خشکی کلی تالاب را نظاره‌گر خواهیم بود.

همچنین ببینید

مذاکره بی‌موقع برای کشور خطرناک است

رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه اگر دشمنان در برابر حرف حق ما سر فرود آورند، …