زمستان از پاییز سبقت گرفت!

بارش برف پاییزی ارتفاعات آذربایجان شرقی را سفید پوش کرد.

نصر- از شامگاه سه شنبه بارش برف در ارتفاعات آذربایجان شرقی و به خصوص در شهرستان کلیبر آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

هوای تبریز بسیار سرد است و باد شدیدی نیز در حال وزیدن است.

سرعت باد در تبریز به بیش از ۱۰ متر بر ثانیه و دمای هوا به زیر ۱۰ درجه سانتی گراد بالای صفر رسیده است.

همچنین به گزارش فارس در دوازدهمین روز از پاییز، ورزقانی‌ها ۱۰ سانتی‌متر برف را شاهد بودند.

نفوذ هوای سرد و فعالیت سامانه بارشی که طی روزهای اخیر آذربایجان‌شرقی را تحت تاثیر قرار داده بود،  با بارش برف در برخی شهرستان‌های استان آذربایجان‌شرقی همراه بوده و از نخستین ساعات صبح دیروز به دلیل برودت هوا منجر به بارش برف در شهرستان‌های ورزقان به ویژه در منطقه مس سونگون، کلیبر و محور بستان‌آباد- سراب شد.

بارش برف که همچنان در برخی از نقاط شهرستان ورزقان ادامه دارد ممکن است خساراتی را متوجه باغداران شهرستان کند که تاکنون از خسارات احتمالی گزارشی دریافت نشده است.

افت شدید دما از اولین روزهای پاییز و نیز بارش زودهنگام اولین برف پاییزی در ورزقان نوید فرارسیدن زود هنگام زمستان را دارد و ساکنین منطقه باید خود را برای زمستان طولانی آماده کنند.

به دنبال کاهش ۵ تا ۱۵ درجه ای دمای هوا در آذربایجان شرقی، مناطقی از این استان در شهرستان های کلیبر و اهر شاهد بارش برف بود.

به گزارش ایرنا، معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی خبر داد: از امروز شاهد خروج سامانه بارشی از استان و افزایش تدریجی دما خواهیم بود.

محمد اشجعی افزود: بررسی نقشه ها و تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که شدت و فعالیت اصلی این سامانه دیروز بود که موجب وزش باد شدید، بارش باران، رگبار و آذرخش به ویژه در نواحی شمالی و شرقی شده بود.

وی با بیان اینکه در ۲۴ ساعت گذشته در بیشتر شهرهای استان بارش باران گزارش شده است، اظهار کرد: بارش در ارتفاعات نواحی سردسیر استان به صورت برف و در برخی نواحی از جمله ورزقان، اهر و سراب به صورت تگرگ و بیشترین بارندگی نیز در ورزقان گزارش شده است.

معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی یادآوری کرد: به علت شدت فعالیت این سامانه در برخی شهرها، احتمال آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن دور از انتظار نیست.

همچنین مدیرکل هواشناسی استان اردبیل گفت: در حال حاضر فعالیت سامانه بارشی منجر به بارش باران در تمامی شهرهای استان و بارش برف در ارتفاعات شده است.

وی افزود: بارش برف در ارتفاعات کوه سبلان و گردنه‌های اسالم و صائین ثبت شده است.

مدیرکل هواشناسی استان متذکر شد: با تداوم روند کاهش دما انتظار می‌رود در ساعات آینده در شهرهای نیر، سرعین و مشگین شهر نیز شاهد بارش برف باشیم.

دولتی مهر با اشاره به بررسی میزان دقیق بارش‌ها ادامه داد: بررسی نقشه‌های هواشناسی نشان می‌دهد سامانه بارشی امروز (پنجشنبه) از استان اردبیل عبور کرده و خارج می‌شود، در پی خروج این سامانه، افزایش نسبی دما از فردا (جمعه) دور از انتظار نیست.

همچنین ببینید

مذاکره بی‌موقع برای کشور خطرناک است

رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه اگر دشمنان در برابر حرف حق ما سر فرود آورند، …