یونسکو به ارسباران می‌آید!

فرماندار شهرستان خداآفرین از حضور ارزیابان یونسکو به منظور ثبت جهانی جنگل های ارسباران به عنوان دومین میراث طبیعی کشور در روز ۲۲مهر ماه جاری در این منطقه خبر داد.
ایرنا- امین امینیان در جلسه هماهنگی ثبت جهانی جنگل های ارسباران، وجود این جنگل ها برای مردم منطقه را یک سرمایه بزرگ دانست و افزود: جنگل های ارسباران به لحاظ تنوع گیاهی و جانوری جزو ۱۵منطقه غنی جهان محسوب می شود که وجود مزیت ها و پتانسیل های غنی آن موجب توسعه و بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم می شود.
وی بر لزوم تغییر نگرش استفاده از مزیت های این جنگل ها و گسترش مشاغل سازگار با محیط تاکید کرد و افزود: ادامه روش زندگی کشاورزی و دامداری در این محدوده به صلاح نیست و باید با توسعه مشاغل سازگار با محیط از جمله زنبورداری و کشت گیاهان دارویی و فرآوری آنها به بهره مندی بهتر و بیشتر از محیط اقدام شود.
امینیان ادامه داد: باید با احساس مسئولیت بیشتر در راستای حفظ و صیانت از جنگل ها و نیز احیای طبیعت به عنوان ثروت ماندگار برای آیندگان و منبع تامین اکسیژن حیات بشری اقدام شود.
وی با بیان اینکه صنعت گردشگری در سال ۲۰۲۵اولین صنعت پردرآمد جهان خواهد بود، گفت: باید از این ثروت خدادادی در جهت بهره مندی بهتر و بیشتر و بهبود وضعیت اشتغال و معیشت اهالی منطقه استفاده کنیم.
امینیان با اشاره به اینکه این جنگل ها در سال ۱۳۵۴ به عنوان ذخیره گاه زیست کره و منطقه حفاظت شده ثبت شده است، اظهار کرد: طرح توسعه روستایی در این مناطق محدودیت قانونی محسوب می شود که ثبت جهانی این جنگل ها هیچ تاثیری در تغییر این قانون نخواهد داشت.
وی از پاکسازی طبیعت و جمع آوری زباله در مسیرهای گردشگری در مناطق حفاظت شده در آستانه ثبت جنگل ها در هفته آینده با همکاری شوراها و اهالی منطقه خبر داد و گفت: باید در مسیرهای گردشگری تابلوهای اضافی جمع آوری شود و با انجام ملاحظات لازم در راستای نتیجه مثبت ارزیابی های یونسکو تلاش کنیم.
مشاور پرونده ثبت جهانی جنگل های ارسباران و عضو کمیته ثبت میراث طبیعی کشور نیز در این جلسه، گفت: ثبت جهانی جنگل های ارسباران از اهمیت بیشتری برخوردار است و درآمد مالی از طریق توریست برای مردم منطقه خواهد داشت.
انوشیروان شیروانی یکی از شاخص های جنگل های ارسباران برای ثبت یونسکو وجود ۲۳گونه گیاهی منحصر به فرد عنوان کرد و گفت: ۱۳گونه این گیاهان در کل ایران وجود دارد اما ۱۰گونه آن منحصر به ارسباران است که یک ویژگی متمایز است.
وی ادامه داد: این جنگل ها از نظر حیات وحش غنی بوده و ۲۵ درصد پستانداران کل کشور و ۱۷ درصد آبزیان و تعداد زیاد پرندگان را داراست.
شیروانی با بیان اینکه توسعه بدون امکانات زیربنایی ممکن نخواهد بود، بر مدیریت صحیح منابع و اختصاص بودجه لازم برای استفاده از منابع داخلی و خارجی به ویژه در روستاهای هدف گردشگری تاکید کرد و افزود: در صورت ثبت جهانی این جنگل ها از اعتبارات ملی برای تغییر نظام معیشتی کشاورزی و دامداری و تامین علوفه برای دام عشایر به منظور حفظ مراتع استفاده می شود.
شیروانی با تاکید بر اینکه در مناطق حفاظت شده امکان تبدیل روستا به شهر وجود ندارد، گفت: وجود روستاها گویای فرهنگ و تمدن و ویژگی های انسانی است که برای گردشگران ارزشمند است.
مسئول ثبت آثار طبیعی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی نیز در این جلسه، گفت: یکصد اثر ناملموس و ۵۰ اثر طبیعی استان در فهرست آثار ملی ثبت شده و این استان جزو استان های برتر کشور است.
محمد رحمت پور با بیان اینکه شهرستان های خداآفرین و کلیبر از نظر ثبت آثار ملی سیزدهمین شهرستان استان است، گفت: در حوزه ثبت معنوی در روستاها از جمله مراسم تاسوعای حسینی در روستاهای مردانقم و کلوانق خداآفرین و نیز نان سنتی عشایر ارسباران در فهرست آثار ملی اقداماتی انجام شده است.

همچنین ببینید

با تمام توان و با برنامه آمده‌ام

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه با عزم ملی و همه در کنار هم موفق می‌شویم، …