نمایشگاه بین‌المللی کتاب تبریز افتتاح شد

صبح دیروز پانزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز با شرکت یک هزار ناشر از ۲۱ کشور و عرضه ۳۲ هزار عنوان کتاب افتتاح شد.
نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان‌شرقی در آئین افتتاح این نمایشگاه اظهار داشت: در زمینه کتابخوانی مطالعه جدی صورت نگرفته و دیدگاه‌های متفاوتی در این زمینه وجود دارد و همچنان درصد کتابخوانی در جامعه ما کاهش یافته است که باید برای آن چاره‌اندیشی کنیم تا بتوان فرهنگ کتابخوانی را ترویج بخشید.
فارس- حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سید محمدعلی آل‌هاشم گفت: باید ذهن و روح جامعه با توسعه فرهنگ مطالعه و کتابخوانی تقویت شود چرا که در آینده نیاز به این فرهنگ خواهیم داشت.
وی با تاکید به نقش حفظ کتاب و کتابخوانی بیان داشت: تمام ادیان آسمانی از طریق کتاب جاودانه مانده‌اند و هیچ تمدنی خالی از کتاب و کتابت نبوده است و همه فرهنگ‌ها با کتاب آغاز شده و رشد می‌یابند.
نماینده ولی‌فقیه در استان با اشاره به اینکه اسلام بیشترین بهره را از کتاب برده است، ادامه داد: مصداق آن این است که پیامبر با دستور خواندن رسالت خود را آغاز کرد و خداوند باری تعالی به قلم سوگند یاد کرده همچنین معجزه خاتم نبوت را یک کتاب قرار داده است.
نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان‌شرقی افزود: بیش از ۴۰۰ مورد در خصوص کتاب،کتابت و مکتوب در قرآن آمده است و به خواندن کتاب دعوت شده‌ایم.
امام جمعه تبریز اذعان داشت:خواندن و مطالعه در صدر اسلام به قدری بود که در پایان جنگ بدر وقتی مشرکان زیادی اسیر شدند، اعلام شد که هر یک از مشرکان به ۱۰ نفر از مسلمانان سواد خواندن و نوشتن بیاموزد آزاد خواهد شد.
وی با تاکید به اینکه انسان همانطور که نباید هر غذایی بخورد، نباید هر کتابی نیز بخواند، ادامه داد: یک نویسنده مسیحی ۲۰۰ بار نهج‌البلاغه را برای شناخت شخصیت حضرت علی(ع) خوانده بود و ادعا می‌کرد هر بار موضوع جدیدی یاد گرفته است.
حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم ابراز کرد: هدف خلقت خواندن برای رسیدن آفرینش به هدف است و با توجه به اینکه کتاب غذای روح انسان بوده و اگر کتاب در جهت مطلوب باشد، دل آرام می‌شود،در مقابل اگر کتاب مسموم ولی ظاهری زیبا داشته باشد، دل و دین را فاسد خواهد کرد.
نماینده ولی فقیه در استان افزود: در دریای معرفت گوهرهای نابی وجود دارد که چیره‌دستان می‌توانند به آن دست یابند.
وی با بیان اینکه کتاب پدیده شکوهمندی بوده که فرهنگ‌ها از طریق آن ماندگار شده‌اند، تصریح کرد: این نوشته‌ها هستند که باقی می‌ماند در حالی‌که گفته‌ها از بین می‌رود، از این رو باید کتاب را جزو یکی از جلوه‌های مهم فرهنگی دانسته و باید آن را از گران‌سنگ‌ترین پدیده‌ها و میراث فرهنگی بدانیم.
حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم ادامه داد: شکوه اهمیت کتاب و نوشته را باید از قلم جستجو کنیم زیرا کتاب در پیشرفت‌های دانش بشری نقش فعال داشته است.
امام جمعه تبریز با اشاره به اینکه در زمینه نگرش فرهنگی کتاب گام‌های بلندی برداشته شده و اصلاً با کتاب و کتابخوانی بیگانه نیستم، گفت: تمام ادیان آسمانی و مردان بزرگ تاریخ از طریق کتاب جاودانه مانده‌اند و این گویای اهمیت عنصر کتاب در پویایی جامعه است و البته روابط و تعامل جامعه بشری در پرتو همین کتاب‌ها ماندگار خواهد ماند.
وی با ابراز تاسف از اینکه طبق آمار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سرانه مطالعه در کشور بسیار پایین آمده است، اذعان داشت: در زمینه کتابخوانی مطالعه جدی صورت نگرفته و دیدگاه‌های متفاوتی در این زمینه وجود دارد و همچنان درصد کتابخوانی در جامعه ما کاهش یافته است که باید برای آن چاره‌اندیشی کنیم تا بتوان فرهنگ کتابخوانی را ترویج بخشید.
حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم ادامه داد: با برگزاری مسابقات، خلاصه‌نویسی کتاب‌ها باید وارد میدان شد و کتاب‌خوانی بررسی شود تا بتوان جوانان و نوجوانان را به سمت فرهنگ کتابخوانی ترغیب و علاقه‌مند ساخت که برپایی نمایشگاه‌های کتاب می‌تواند گرایش‌ها را افزایش دهد.
وی افزود: با اینکه عوامل تاثیرگذاری بر کتاب و کتابخوانی، گسترش فضای مجازی می‌تواند باشد ولی دیده‌ایم که در برخی کشورها با توجه به افزایش تکنولوژی ولی انتشار کتاب همچنان در آن کشور زیاد بوده است.
حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم خاطرنشان کرد: فرزندان را به کتاب خواندن ترغیب کنیم و بهترین راه مدد گرفتن از کتاب آسمانی است که از باارزش‌ترین شاهکارهای ادبی جهان است،قرآن بزرگترین و شریف‌ترین کتاب آسمانی است و سربلندیم که این کتاب نور، برکت و شفا متعلق به ماست.
همچینین به گزارش خبرگزاری ایسنا، معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ظرفیت‌های شهر تبریز گفت: شهر تبریز ظرفیت‌های شگرفی دارد و نمایشگاه بین‌المللی کتاب تبریز نیز ظرفیت ویژه‌ای جهت معرفی تبریز دارد.
محمد مهدی حیدریان گفت: مجموعه و ترکیب مدیریت ارشد آذربایجان‌شرقی همگی برای اهالی فرهنگ هنر این خطه موقعیت‌ساز هستند.
وی با تاکید بر اینکه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تبریز نمونه‌ای از تلاش و توفیق اهالی تبریز است، بیان کرد: با توجه به نسبت‌بندی معاون استاندار، اگر این نمایشگاه دومین نمایشگاه بزرگ بین‌المللی کشور باشد، در این نسبت‌بندی اولین نمایشگاه بین‌المللی است که از ظرفیت این استان حکایت دارد.
حیدریان با بیان اینکه امروزه فضای مجازی احاطه کامل بر کل دنیا پیدا کرده است، افزود: این فضا هم فرصت است و هم تهدید، تهدید برای کسانی که کتابی به عنوان حامل اندیشه در اختیار نداشته و متصل به منبع وحی نیستند و دانسته‌هایشان را از عالم مادی می‌گیرند.
وی افزود: ما تمدن و فرهنگی داریم که به کتابی سرشار و بی‌انتها متصل است اما هنوز نتوانستیم آنگونه که شایسته است از آن استفاده ببریم، در حالی که دست ما پر است.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در ۱۲ سال گذشته یک و یک دهم میلیارد پیام به زبان فارسی در فضای مجازی رد و بدل شده و در سال ۹۵ نیز صرفا یک و دو دهم میلیارد پیام به زبان فارسی بارگذاری شده است.
وی با بیان اینکه رتبه ۱۶ دنیا را در استفاده از فضای مجازی داریم، خاطرنشان کرد: این استفاده دارای ۷۰ درصد ضریب نفود است که سهم بانوان و آقایان با اختلاف دو درصدی به میزان برابری از آن استفاده می‌کنند که بیان می‌کند فضای مجازی جزوی از حیات بشری شده است.
رئیس سازمان سینمایی با تاکید بر اینکه بیشترین استفاده از فضای مجازی در سنین ۱۵ تا ۲۹ سال است، یادآور شد: این فضا برای کسانی که تولید کننده هستند فرصت است، اما در کشور ما ۸۰ درصد موارد بازنشر شده و صرفا ۱۶ درصد تولید داریم.
وی با تاکید بر اینکه فضای مجازی برای کشوری که تولید ندارد، خطرناک است، بیان کرد: کشور ما دارای پیشینیه‌ای غنی است اما از آن در فضای مجازی استفاده نمی‌کنیم؛ باید تالیفات ما از لحاظ کمی و کیفی و متناسب با بخش‌های مختلف جامعه ارتقا پیدا کند.
حیدریان تاکید کرد: اگر فرصتی که در فضای مجازی فراهم است را متکی به تالیف، کتابت و اندیشه نکنیم ما مصرف‌کننده‌هایی خواهیم شد که بهره‌ای از این گنجینه نخواهند برد.
وی گفت: در جهت به فعلیت رساندن ظرفیت‌های شهر تبریز اعلام آمادگی کرده و حاضریم که در قالب‌های مختلفی از جمله نمایشگاه، مسابقه و به ویژه حمایت از تولید، زمینه‌هایی را در این شهر فراهم کنیم.
سپس مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در آیین افتتاحیه این نمایشگاه با اشاره به همکاری گسترده ارگان های دولتی در برگزاری این نمایشگاه اظهار کرد: این نمایشگاه با دستور وزیر ارشاد با ابعاد گسترده تری برگزار می شود و یک هزار ناشر با ۱۲۰هزار عنوان کتاب و در حوزه ناشران خارجی، یک صد ناشر از ۲۱کشور با ۳۲هزار عنوان کتاب شرکت کرده اند.
محمد محمدپور افزود: بن حمایتی این نمایشگاه نسبت به سال های قبل از یک میلیارد و دویست میلیون تومان به یک میلیارد و ۵۰۰میلیون تومان افزایش یافته است.
این مسئول بیان کرد: در بخش مطبوعات و رسانه‌ها، ۶۵غرفه در اختیار اصحاب رسانه قرار گرفته است.
وی تاکید کرد: در این نمایشگاه بخش های فرهنگی گسترده‌ای تهیه شده و دروازه ورود به رویداد فرهنگی تبریز ۲۰۱۸ خواهد بود.
محمدپور با بیان اینکه به بخش مطبوعات و رسانه‌های گروهی ۶۵ غرفه تعلق گرفته است، تاکید کرد: بخش‌های فرهنگی گسترده تمهید شده است و ما نمایشگاه پانزدهم را دروازه‌ ورود به رویدادهای فرهنگی تبریز ۲۰۱۸ قرار داده‌ایم.
محمدپور اذعان کرد: فرهنگ اساس و زیربنای توسعه است و با جدیتی که وجود دارد امیدواریم سال‌های آتی با مشارکت بیشتری همراه باشد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌‌شرقی متذکر شد: تاخیر ۱۵ روزه‌ برگزاری نمایشگاه کتاب ما را متوجه کرد که نمایشگاه به یک مطالبه‌ عمومی مبدل شده است و با اهتمامی که در مردم وجود دارد، این نمایشگاه به هیچ وجه تعطیل بردار نیست.
آنگاه رحیم شهرتی فر در آیین افتتاح پانزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب، با بیان اینکه مردم آذربایجان نزدیک به دو قرن است که با کتاب و کتاب خوانی سرکار دارند، اظهار کرد: با توجه به اینکه صنعت چاپ با تاخیر به کشور وارد شد، این صنعت برای نخستین بار در شهر اولین ها در سال ۱۸۱۷ افتتاح شد و امروز افتتاح نمایشگاه کتاب را در تقارن با ۲۰۰سالگی صنعت چاپ به فال نیک می گیریم.
وی با اشاره به اینکه در طول سالیان گذشته، آذربایجان نقش زیادی در تولید کتاب و فرآورده های فکری و فرهنگی داشته است، افزود: کتاب و مطبوعات از زمان انقلاب مشروطه تا انقلاب شکوهمند اسلامی همواره در سبد هزینه های مردم آذربایجان بوده است.
معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه امروزه دنیای الکترونیکی و مجازی، اوقات فراغت جوانان را تسخیر کرده است، افزود: علی رغم دگرگونی ها، هنوز نشر کاغذ جذابیت خود را حفظ کرده است و امروز شاهد استقبال و بازدید قابل توجه شهروندان از نمایشگاه های کتاب هستیم.
وی با اشاره به اینکه فعالیت های فرهنگی نیاز به توجه و نگرش تحول گرا دارند، گفت: با توجه به ویژگی های خاص آذربایجان، می توانیم این توجه را به مشارکت اجتماعی و جریان تاثیر گذار فرهنگی تبدیل کنیم چرا که مردم آذربایجان از گذشته دارای پیشینه درخشان در کتاب و کتابخوانی بوده اند.
شهرتی فر با اشاره به اینکه امروزه سرانه مطالعه کشور با فرهنگ ایمانی و اسلامی ما تناسب ندارد، اظهار کرد: تمامی مسئولان به این شرایط هشدار پی برده اند و نیازمند اراده ملی و فراگیر در این زمینه هستیم تا ترویج کتاب خوانی از مقاطع پیش دبستانی تا بزرگسالی را افزایش دهیم چرا که در آینده سرانه مطالعه کتاب نخواهیم داشت و دچار فقر فرهنگی می شویم.

همچنین ببینید

با تمام توان و با برنامه آمده‌ام

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه با عزم ملی و همه در کنار هم موفق می‌شویم، …