لزوم تخصیص اعتبار برای احیای بناهای تاریخی کندوان

نائب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی بر ضرورت تخصیص اعتبارات ملی برای اجرای طرح های عمرانی و گردشگری در روستای تاریخی کندوان تاکید کرد.
صداوسیما- محمدرضا امیر حسن خانی در بازدید جمعی از اعضای کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از روستای تاریخی کندوان هدف از این بازدید را بررسی نحوه اجرای طرح های گردشگری و عمرانی و احیاء آثار تاریخی در این روستای گردشگری عنوان کرد.
وی گفت: با توجه به اینکه روستای تاریخی کندوان یک اثر فرهنگی تاریخی و ملی است، عدم توجه به آن موجب تخریب آثار تاریخی و فرهنگی آن شده و کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی وظیفه دارد ضمن رسیدگی به این موضوع برای تامین اعتبارات لازم جهت اجرای کارهای مرمتی و احیاء بناهای تاریخی اقدام کند.
نائب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی افزود: پیگیری های لازم در جهت رفع محدودیت های مربوط به احیاء آثار تاریخی کندوان انجام و اعتبارات مورد نیاز برای مرمت و جلوگیری از تخریب کران های تاریخی آن صورت خواهد گرفت.
وی گفت: اعتبارات استانی جوابگوی مرمت و احیای آثار تاریخی و فرهنگی موجود در استان آذربایجان شرقی نیست و لازم است از محل اعتبارات ملی برای احیاء این آثار ملی اقدام شود.
محمد اسماعیل سعیدی نماینده حوزه انتخابیه تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی هم کندوان را روستای ملی و متعلق به همه مردم ایران دانست و گفت: لازم است زیر ساخت های لازم را برای ثبت جهانی این روستا انجام شود.
وی به نقش شهرستان اسکو و روستای تاریخی کندوان در رویداد تبریز ۲۰۱۸ اشاره کرد و افزود: یکی از محورهای اساسی در این رویداد تاریخی، کندوان و آثار تاریخی و گردشگری شهرستان اسکوست و باید از محل اعتبارات ملی و اعتبارات در اختیار دستگاهها بتوانیم برای بازسازی و مرمت بناهای تاریخی روستای کندوان اقدام و در مدت زمان باقی مانده برای رویداد تبریز ۲۰۱۸ بتوانیم این روستا را متحول و آماده میزبانی برای گردشگران کشورهای اسلامی کنیم.
فرماندار شهرستان اسکو هم با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای آماده سازی کندوان در راستای رویداد تبریز ۲۰۱۸ گفت: یکی از اقدامات زدودن آثار مصنوعی و زشت از چهره روستاست و در این راستا کلیه بنرهای نایلونی، تابلوهای فلزی و ناهمگون از سطح روستا جمع آوری شده و یک کمربند میانی به طول یک کیلومتر جهت جلوگیری از ترافیک در داخل روستا اجرا شده است.
مرتضی محمد زاده افزود: در جهت جلوگیری از آسیب کران های کندوان از انشعاب گاز شهری به داخل محوطه تاریخی جلوگیری شده و در آینده ای نزدیک نیز با افتتاح پارکینگ خودرویی در بیرون از روستای کندوان از ورود خودروهای گردشگران به داخل کندوان و ایجاد لرزش بر کران های تاریخی جلوگیری خواهد شد.

همچنین ببینید

لزوم اعطای تسهیلات اشتغال به افراد دارای مهارت

استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: اقداماتی که در حوزه توسعه اشتغال در مناطق روستایی و مناطق محروم …