زلزله بی‌سابقه منطقه وسیعی از غرب کشور را لرزاند

زمین‌لرزه‌ای به‌بزرگی ۳/۷ ریشتر استان کرمانشاه و کمی بعد پس‌لرزه ۶/۴ ریشتری حوالی مرز ایران و عراق را لرزاند؛ این زمین‌لرزه در بسیاری از استان‌های غربی کشور احساس شده و آسیب‌هایی به مناطق غربی‌ وارد کرد.
این ‌‌زلزله در همدان، اراک، زنجان، اهواز، ایلام، سنندج، کرمانشاه، تبریز، ارومیه، اردبیل و چند شهر دیگر نیز احساس شد.
این زلزله بی‌سابقه صدها کشته و بیش از ۷۰۰۰ زخمی برجای گذاشته است.
معاون عمرانی استاندار کرمانشاه با بیان اینکه تمامی راه‌های مواصلاتی به منطقه بازگشایی شده است عنوان کرد: وزیر کشور و معاون عمرانی به منظور بازدید از مناطق زلزله‌زده به استان کرمانشاه آمدند و پروازهای کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان مرتب انجام می شود.
نیک‌کردار با اشاره به اینکه ۳۳ فروند بالگرد هوانیروز در حال تردد در مسیر فرودگاه تا مناطق زلزله‌زده هستند گفت: سه هواپیمای مخصوص حمل مجروح سپاه پاسداران، مجروحان را از فرودگاه به تهران انتقال می دهند.
همچنین سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات کشور بیان کرد: ۱۶ تیم واکنش سریع به منطقه اعزام شده‎اند و ۹ تیم درمان اضطراری نیز در مناطق زلزله زده حضور داشته و اقدامات مورد نیاز پزشکی را در اختیار حادثه‌دیدگان قرار می دهند.
سلیمی از انجام هماهنگی‌های لازم برای انتقال مصدومان به مراکز درمانی خبر داد و افزود: ۴۰ دستگاه آمبولانس برای انتقال مجروحان و مصدومان حادثه از سوی سازمان هلال‌احمر اختصاص یافته است.
وی اظهار کرد: ۲۲ هزار تخته چادر، ۵۶ هزار پتو و اقلام امدادی و غذایی مورد نیاز زلزله زدگان به منطقه ارسال شده است.
در همین رابطه علی اکبری فرماندار ثلاث باباجانی عنوان کرد: در این زلزله ۷۰ درصد منازل شهرهای “ازگله” و “تازه‌آباد” به صورت ۱۰۰ درصد دچار خسارت شده‌اند و ۷۰ درصد روستاها نیز بین ۶۰ تا ۱۰۰ درصد خسارت دیده‌اند.
صادقی معاون مرکز فوریت‌های پزشکی استان کرمانشاه نیز گفت: بیشترین خسارت زمین‌لرزه در شهرهای ثلاث‌باباجانی و سرپل‌ذهاب به بار آمده است.
وی بیان کرد: با تلاش نیروهای امدادی یک نوزاد زنده از زیر آوار بیرون آمد.
ضمنا مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: آثار تاریخی معروف استان همچون طاق بستان، بیستون، بازار سنتی و معبد آناهیتا بر اثر زلزله اخیر آسیبی ندیده‌اند.
همچنین اداره روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمانشاه اعلام کرد به دلیل خطرات ناشی از وقوع زلزله امروز سه‌شنبه ۲۳ آبان‌ماه مدارس کلیه مقاطع تحصیلی استان کرمانشاه در گروه صبح و ظهر تعطیل می‌باشد.

همچنین ببینید

مذاکره بی‌موقع برای کشور خطرناک است

رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه اگر دشمنان در برابر حرف حق ما سر فرود آورند، …