ساخت‌وسازها باید از حالت سنتی به صنعتی تغییر یابد

رئیس دفتر منطقه‌ای شمال‌غرب راه، مسکن و شهرسازی تاکید کرد: مصالح ساختمانی فناورانه راهی برای مقاوم سازی ساختمان ها است.
فارس – یوسف محمدزاده در بازدید از پنجمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی اظهار کرد: بحث نوآوری و فناوری در حوزه‎ی مصالح ساختمانی و راهسازی بر پایه‎ تاکید اسناد بالا دستی، اخیرا مورد توجه دولت و وزرات راه و شهرسازی قرار گرفته است. همچنین در قانون برنامه‌ ششم توسعه کشور‌، سند چشم انداز توسعه‎ ۱۴۰۴ کشور و آئین نامه‌ ۲۸۰۰ زلزله بر استانداردسازی ساختمان‌ها تاکید بسیاری شده است که برای عملیاتی شدن آن برنامه‌های زیادی ناظر بر آگاهی بخشی در بین عوامل اجرایی تدوین شده است. این عوامل شامل دولت، مالکان و سازندگان و نیز دستگاه‌های حمایتی و سیاست گذار می شود.
وی افزود: در چنین شرایطی گذار از حالت سنتی به سمت صنعتی شدن از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
محمدزاده با اشاره به مزایای صنعتی شدن روند ساختمان سازی گفت: ایمن سازی ساختمان ها، کاهش هزینه قیمت تمام شده محصول، افزایش ضریب ایمنی از جمله مزایایی است که در قالب مقاوم سازی و استفاده از فناوری ها تحقق می یابد.
وی بیان کرد: دفتر منطقه ای شمالغرب مرکز تحقیقات راه، مسکن وشهرسازی کشور با توجه به رسالت خود تلاش دارد در راستای آگاهی بخشی و فرهنگ سازی استفاده از فناوری‌های نوین در ساخت وسازها در خصوص عوامل یک سری اقدامات نرم افزاری انجام دهد که برگزاری نمایشگاه های تخصصی از جمله همین نمایشگاه یکی از مصادیق اینگونه اقدامات به شمار می رود.
محمدزاده افزود: در این راستا، گروه های هدف اعم از فناوران، شرکت‌های تولید محصولات نوآورانه و مصرف کنندگان فناوری های نوین در حوزه ی ساختمان را به منظور تهیه بانک اطلاعات در دست شناسایی داریم.
محمدزاده عنوان کرد: زون تخصصی مصالح ساختمانی اولین بار در نمایشگاه نوآوری و فن آوری ربع رشیدی تبریز برپا شده است که حضور شرکت های دانش بنیان بخشی از فعالیت آن به شمارمی رود. همچنین این زون تخصصی فرصتی برای توسعه وتجاری سازی فن اوریهای نوین و جذب سرمایه گذار فراهم شده است.
وی گفت: ارگان های دولتی سیاست گذار مثل وزارت راه و شهرسازی با حمایت از شرکت های فناور ودانش بنیان می توانند راه را برای تجاری‌سازی طرح‌های نوآورانه و فناورانه هموار کنند.
محمدزاده خاطرنشان کرد: در بین طرح‌های حاضر بخش مصالح ساختمانی با رویکرد استانداردسازی و حرکت به سمت رعایت ملاحظات زیست محیطی و ایمنی دارای بیشترین فراوانی بود.

همچنین ببینید

مذاکره بی‌موقع برای کشور خطرناک است

رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه اگر دشمنان در برابر حرف حق ما سر فرود آورند، …