برف و سرمای دیرهنگام آذربایجان را فراگرفت

با ورود سامانه بارشی به استان آذربایجان شرقی و آغاز بارش برف، مناطق مختلف این استان “رخت سفید ” بر تن پوشیدند.
تسنیم- با آغاز بارش شدید برف، مردم استان پس از مدت‌ها شاهد برف سنگین بوده و مردم بویژه کشاورزان از بارش این نعمت خدادادی ابراز خوشحالی کردند.
این بارش‌ها در حالی است که دمای هوا نیز کاهش چشمگیری داشته است و به ۷ درجه زیر صفر رسید.
این گزارش می‌افزاید، دمای هوای ورزقان به ۷ و سراب به ۱۲ درجه سانتیگراد رسید.
همچنین به گزارش خبرگزاری ایسنا، رئیس پلیس راه آذربایجان شرقی گفت: تمامی محورهای شمالی استان به علت بارش برف لغزنده است.
سرهنگ جواد ناموران با اعلام این خبر اظهار کرد: رانندگان ضمن رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی، قبل از سفر، خودروهای خود را ایمن کنند.
وی با اشاره به وضعیت محورهای مواصلاتی استان گفت: در آزاد راه تبریز_زنجان و محورهای جلفا_مرند، جلفا_سیه‌رود، جلفا_خوی و مرند_خوی بارش برف گزارش شده است و تمامی محورهای مذکور لغزنده هستند.
وی تاکید کرد: رانندگانی که قصد سفر برون شهری دارند حتما وضعیت آج لاستیک وسایل نقلیه خود را بررسی کرده و ضمن همراه داشتن زنجیر چرخ، برف پاک کن خودرو خود را آماده بکار کنند.
رئیس پلیس راه استان در پایان از رانندگان وسائط نقلیه خواست با سرعت مطمئنه حرکت کرده و از تخلفات حادثه ساز از قبیل سرعت و سبقت غیرمجاز و انحراف به چپ خودداری کنند.
به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی، در پی بارش برف و کولاک در بخش اعظمی از استان آذربایجان شرقی، نجاتگران مستقر در پایگاه‌های امداد جاده ای استان با انجام ۱۸ فقره عملیات امدادی به کمک گرفتاران شتافتند .
در این عملیات‌ها نجاتگران به بیش از ۹۵۰ تن گرفتار در برف و کولاک در محورهای مواصلاتی اصلی و فرعی استان امدادرسانی کردند.
همچنین نجاتگران مستقر در پایگاه‌های امداد جاده ای جمعیت هلال احمر استان علاوه بر کمک به هدایت خودروها و روان سازی عبور و مرور نسبت به اسکان موقت ۴۳ تن از در راه ماندگان در پایگاههای هلال احمر نموده و لوازم گرمایشی در میان اسکان یافتگان توزیع نمودند
این گزارش می افزاید هشت تن از مصدومان حوادث جاده ای توسط نجاتگران هلال احمر به نزدیک مراکز درمانی به محل حادثه جهت ادامه درمان انتقال داده شده اند .
گفتنی است با بارش برف رفت وآمد خودروها در محورهای مواصلاتی استان باکندی روبه‌رو شد که با تلاش نیروهای راهداری و پلیس‌راه تردد روان گزارش شده اما به‌دلیل لغزندگی محورهای آذربایجان شرقی تردد با زنجیر چرخ ممکن بوده و رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی توسط راننده‌ها ضروری است.
بر این اساس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا با شماره تلفن ۱۲۰ به طور شبانه روزی پاسخگوی وضعیت راه‌های کشور و امداد رسانی احتمالی به هموطنان بوده و در صورت داشتن سفر بین شهری و استانی توصیه می‌شود حتما از وضعیت راه‌های استان اطلاعات لازم را کسب کنند.
همچنین به رانندگای که قصد سفر دارند می‌توانند با تماس تلفنی با ۱۴۱ مرکز اطلاع رسانی جاده‌های کشور اطلاعات وضعیت راه‌ها را دریافت کنند.
به گزارش تسنیم، با آغاز بارش برف در استان آذربایجان شرقی و شدت زیاد بارش در برخی شهرهای استان، براساس اطلاعیه آموزش و پرورش در شهرستان ورزقان مدارس تمام مقاطع با یک ساعت تاخیر شروع به کار کردند.
در منطقه نظرکهریزی مدارس تمام مقاطع تحصیلی تعطیل و در شهرستان هشترود دوره پیش دبستانی شهری و روستایی تعطیل شدند.
همچنین در شهرستان چاراویماق مدارس دوره پیش دبستانی شهری و روستایی و استثنائی تعطیل شده و مدارس مقطع ابتدایی(شهری و روستائی) با یک ساعت تاخیر شروع به فعالیت کردند.

همچنین ببینید

مذاکره بی‌موقع برای کشور خطرناک است

رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه اگر دشمنان در برابر حرف حق ما سر فرود آورند، …