فروش اموال دولتی، به منزله حراج سرمایه ملی است

نماینده مردم تبریز در مجلس گفت: در حال حاضر استان آذربایجان‌شرقی با منابع استانی که در نظر گرفته شده رتبه هشتم را دارد و باید با استفاده از ظرفیت زیرساخت‌های غنی استان در بخش‌های مختلف از جمله صنعت و کشاورزی این رتبه زیر چهار شود.

فارس- محمداسماعیل سعیدی اظهار داشت: بودجه‌ای که دولت به مجلس داده با رویکرد عملیاتی است ولی باید دقت شود که بودجه عملیاتی ملزوماتی برای خود دارد که باید مدنظر گرفته شود زیرا بدون این ملزومات عملیاتی شدن مفهومی نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه باید منابع درآمدی واقعی بوده و سراب‌گونه نباشد، افزود: بخشی از درآمدی که در سال ۹۷ پیش‌بینی شده براساس درآمد شرکت‌ها، ارزش افزوده و از این قبیل مسائل است.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس ادامه داد: با توجه به رکودی که در جامعه است، در صورت ادامه این شرایط فشار بیشتر روی شرکت‌های دولتی و نیمه‌دولتی آمده و این باعث می‌شود که منابع واقعی نباشد.

وی با تاکید به اینکه رویکرد عملیاتی بودجه یک حسن بوده و می‌تواند مثبت واقع شود، تصریح کرد: با توجه به اختیاراتی که بودجه در اختیار استان می‌‌گذارد و به استاندار تفویض اختیار می‌شود، می‌توان بودجه را مثبت ارزیابی کرد ولی این امر به شرطی ممکن است که حمایت‌های لازم نیز صورت گیرد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: باید در بودجه سال ۹۷ دقت شود که استان‌ها از جمله آذربایجان‌شرقی بتواند هم راستا و طراز استان‌های دیگر پیش رود و خدایی ناکرده عقب نماند زیرا این موضوع نیز ممکن است.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: در حال حاضر استان آذربایجان‌شرقی با منابع استانی که در نظر گرفته شده، رتبه هشتم را دارد و باید با استفاده از ظرفیت زیرساخت‌های غنی استان در بخش‌های مختلف از جمله صنعت و کشاورزی، رتبه زیر چهار را کسب کند.

سعیدی اضافه کرد: با اینکه زیرساخت‌های درآمدی استان کم نیست ولی باید دولت در بودجه به سمت حمایت و تقویت می‌رفت.

وی، موضوع و اهمیت بخش محیط زیست و در رأس آن دریاچه ارومیه را مورد اشاره قرار داد و گفت: با توجه به اینکه موضوع دریاچه ارومیه به استاندار تفویض شده از این رو باید به صندوق توسعه ملی اعتبارات خاصی داده شود تا این صندوق نیز نگاه ویژه به دریاچه ارومیه داشته باشد.

این نماینده مجلس ادامه داد: دریاچه ارومیه با چارچوبی که در بودجه پیش‌بینی شده، احیا نمی‌شود و حتی روز به روز بر مشکلاتش افزوده می‌شود.

وی در ادامه موضوع هدفمندی یارانه را مطرح کرد و گفت: باید بودجه سال ۹۷ به سمت تبعیت از قانون هدفمندی و برنامه ششم برود ولی مشاهده می‌شود که در برخی بخش‌ها غفلت زیادی شده است.

سعیدی اذعان داشت: دولت پیش‌بینی قطع یارانه ۳۰ میلیون نفر را کرده تا درآمد حاصل را به خزانه درآمدی واریز کند در حالی که قانون دو شرط برای این درآمد گذاشته که یا برای توانمندسازی اقشار آسیب‌پذیر جامعه خرج شود و یا برای رونق اقتصادی به سمت هزینه‌کرد برای حمایت از تولید برود.

وی به دیگر نواقص بودجه سال ۹۷ اشاره و تصریح کرد: دولت در این بودجه برخی پیش‌بینی‌ها از قبیل اینکه با فروش رساندن اموال غیرمنقول دستگاه‌ها و وزارت‌خانه‌ها بتواند هزینه پاداش پایان خدمت را پرداخت کند،کرده است.

عضو کمیسیون اصل ۹۰ ابراز کرد: در راستای فروش اموال غیرمنقول دستگاه‌ها صراحتاً به معاون ریاست جمهوری تذکر داده‌ام این اموال بین نسلی بوده و اگر بخواهیم در عرض یک سال آنها را فروخته و به ازای هزینه پاداش پرداخت شود یعنی اموال و سرمایه‌های خود را به حراج خواهیم گذاشت.

وی افزود: اگر موضوع فروش اموال منقول در راستای یک امر مثبت و احسن باشد که مشکلی در آن نیست ولی این برنامه پرداخت پاداش پایان خدمت و خرید خدمت یک موضوع منطقی و قابل قبولی نیست زیرا دولت وظیفه تأمین این امر را دارد.

همچنین ببینید

با تمام توان و با برنامه آمده‌ام

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه با عزم ملی و همه در کنار هم موفق می‌شویم، …