زندگی عشایری؛ جذاب‌ترین صحنه “تبریز ۲۰۱۸”

مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی بابیان اینکه جامعه عشایری استان در رویداد تبریز ۲۰۱۸ میزبان گردشگران می‌شوند گفت: زندگی عشایری جذاب‌ترین صحنه ” تبریز ۲۰۱۸ ” است.
تسنیم- سید محمدحسن آل‌هاشم با اشاره به اینکه زندگی عشایر مصداق عینی اقتصاد مقاومتی است اظهار داشت: عشایر در همت مضاعف، تولید ملی، اشتغال و همچنین الگو و صرفه‌جویی نمونه بارز “اقتصاد مقاومتی” هستند به طوری تمامی عشایر در تولید مواد پروتئینی، صنایع‌دستی و زراعت حرف‌های زیادی برای گفتن دارند.
وی با اشاره به اینکه جامعه عشایری اعم از کوچک و بزرگ، زن و مرد مدام در حال فعالیت هستند و هیچ‌ وقت از تلاش و کوشش دست بر نمی‌دارند افزود: با این‌که تنها دو درصد جمعیت آذربایجان شرقی را جامعه عشایری تشکیل می‌دهد ولی همین جمعیت اندک ۲۰ درصد پروتئین استان را تولید می‌کنند و این امر نشان‌گر تأثیرگذاری عشایر در تحقق اقتصاد مقاومتی است.
مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی بابیان اینکه جامعه عشایری جزو اقشار بی‌منت و تولیدکننده جامعه هستند، گفت: قطعاً جامعه عشایری نیز همانند سایر اقشار جامعه مشکلاتی دارند و وظیفه ماست که تا حد توان برای رفع مشکلات این قشر زحمت‌کش بکوشیم.
آل‌هاشم در ادامه با ذکر اینکه در جامعه عشایر شاهد تثبیت اشتغال هستیم، ابراز داشت: با توجه به این‌که در جامعه عشایر تنها خود عشایر مشغول به کار هستند و ما هم در راستای کمک به تحقق اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال هر اقدامی که می‌کنیم منجر به تثبیت اشتغال در عشایر می‌شود و خوشبختانه امسال از محل ماده ۱۰ و ۱۲ تسهیلاتی به جامعه عشایری و شرکت‌های تعاونی پرداخت کرده‌ایم.
وی با اشاره به تصویب تخصیص اعتبار یک و نیم میلیارد دلاری برای توسعه اشتغال در مناطق روستایی و عشایری از سوی مجلس شورای اسلامی، گفت: عشایر آذربایجان شرقی نیز از این تسهیلات استفاده می‌کنند و سعی داریم تا این تسهیلات به طرح‌های بزرگ، اشتغال‌زا و تولیدی جامعه عشایری تخصیص‌یافته و از آن بهره‌مند شوند.
مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه جامعه عشایری در رویداد ” تبریز ۲۰۱۸ ” چه نقشی می‌توانند از خود ایفاء کنند؟ گفت: شناسایی فرهنگ، آداب ‌و رسوم عشایر در راستای رویداد ” تبریز ۲۰۱۸ ” یکی از نکات بارز جامعه عشایری بوده که می‌تواند در این رویداد بین‌المللی بروز و ظهور پیدا کند.
آل‌هاشم بیان داشت: کمپ‌ها و تولیدات جامعه عشایری جزو تولیدات سالم محسوب می‌شود، زندگانی عشایری بر پایه آلاچیق‌ها در سطح شهرستان‌های آذربایجان وجود دارد و ما تلاش می‌کنیم تا این نوع روش زندگی و تولیدات ارگانیک و سالم عشایر را در راستای تبریز ۲۰۱۸ به گردشگران خارجی معرفی کنیم.
وی با تأکید بر اینکه در برخی شهرستان‌ها عشایر به‌صورت فصلی و در برخی مناطق آذربایجان شرقی دیگر نیز عشایر به‌صورت ثابت سکونت دارند، تصریح کرد: بنا داریم تا در شهرستان‌های تبریز، جلفا و خداآفرین عشایر به‌صورت ثابت ساکن باشند ولی در منطقه ارسباران با توجه به اقلیم منطقه حضور عشایر به‌صورت فصلی خواهد بود.
مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی در پایان خاطرنشان کرد: در رویداد تبریز ۲۰۱۸ شاهد شکوفایی و نشان دادن فرهنگ و زندگی عشایر و آداب و سنن خواهیم بود، زندگی عشایری در واقع یکی از جذاب‌ترین صحنه‌های ” تبریز ۲۰۱۸ ” قلمداد می‌شود.

همچنین ببینید

مذاکره بی‌موقع برای کشور خطرناک است

رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه اگر دشمنان در برابر حرف حق ما سر فرود آورند، …