امدادرسانی به مناطق حاشیه نشین تبریز دشوار است

شهردار تبریز در سمینار تخصصی «بررسی و ارزیابی رفتار لرزه‌ای اجزای سازه‌ای و غیرسازه‌ای ساختمان» اظهار داشت: نماهای سنگی و سنگین برخی ساختمان‌ها با وقوع زلزله هفت ریشتری تخریب شده و موجب خسارات مضاعف خواهند شد، از این رو ضرورت دارد معماران در این حوزه تغییراتی را انجام دهد.
باشگاه خبرنگاران جوان- ایرج شهین‌‌باهر، با اشاره به این‌که بعضی مهندسان برخی از مقررات ابلاغ‌شده را در قوانین نظام مهندسی رعایت نمی‌کنند، افزود: اگر مهندسان آیین‌نامه‌ها را رعایت و تمام ساخت و ساز، طراحی‌ها و اجراها بر اساس مقررات آیین‌نامه باشد، بعد از وقوع زلزله هفت ریشتری، با تلفات کم‌تری مواجه می‌شویم.
شهردار تبریز با بیان این‌که باید برای جلوگیری از آوار ریزی ساختمان‌ها در زلزله‌ها از جداگرهای لرزه‌ای استفاده کنیم، گفت: به عنوان مهندس سازه‌ای عمق فاجعه را درک کرده‌ام و معتقدم که جان شهروندان در خطر است، بر همین اساس همواره برای افزایش فضاهای باز در شهر تلاش خواهم کرد تا در زمان زلزله و بحران، عملیات امدادرسانی و اسکان موقت به موقع انجام گیرد.
وی با تاکید بر این‌که باید در محلات تبریز فضاهای باز را گسترش داد، افزود: فضاهای باز را باید در کنار محل زندگی مردم ایجاد کنیم چرا که ایجاد شهرک امن بالای کوه اقدامی صحیح نیست.
شهین‌باهر از ایجاد مکان‌های امن در مناطق حاشیه‌نشین خبر داد و خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت ساخت و ساز مناطق حاشیه‌نشین، این مناطق در حین وقوع زلزله خسارات زیادی می‌بینند که باید در این مناطق، فضای کافی برای خدمت و امدادرسانی فراهم شود و گرنه در همان ساعات اولیه بخش اعظمی از جمعیت به دلیل عدم امدادرسانی به موقع در ساعات بعدی جان خود را از دست می‌دهند.
وی ادامه داد: احداث زمین‌های فوتبال و پارک‌های محله‌ای، از تمهیداتی است که علاوه بر کارکرد تفریحی و اجتماعی، در برنامه‌های امداد، نجات و اسکان نیز در مناطق حاشیه نشین احداث می‌شود.
شهین باهر با بیان این‌که مهندسان نباید تخصص خود را به هیچ قیمتی بفروشند، چرا که نتایج آن عامل کشتار جمعی از هموطنانمان خواهد شد، اظهار کرد: بحث‌های فنی ساخت و ساز بر عهده مهندسان است که این قشر باید جهت تامین سلامت و ایمنی جان هزاران نفر به این مسائل دقت و توجه ویژه ای داشته باشند.
در پایان شهرداری تبریز تاکید کرد: باید روش‌های ساخت و ساز را تغییر داده و تکنولوژی‌ها را به‌روز کنیم.

همچنین ببینید

کشاورزی باید از حالت سنتی به پیشرفته تبدیل شود

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان‌شرقی به همراه جمعی از مدیران بخش کشاورزی از مجتمع کشت …