بخش صنعت باید از ظرفیت دانشگاه‌ها استفاده کند

استاندار آذربایجان‌شرقی ضمن تشریح آخرین وضعیت برخی از پروژه‌های مهم و زیربنایی استان، گزارشی از عملکرد ۱۰۰ روز نخست مدیریت ارشد استان در دولت دوازدهم را تشریح کرد.
نصر- مجید خدابخش اظهار کرد: امیدوارم با دعای خیر مردم فهیم، گا‌م‌هایی برای تحقق ارزش‌های نظام و اهداف دولت برداریم.
وی با بیان اینکه سند توسعه آذربایجان‌شرقی در دوره مدیریت، استاندار سابق تدوین شده است، افزود: در حال حاضر پیگیر اجرایی شدن این سند هستیم و متناسب با شرایط، برای ایجاد زیرساخت‌ها تلاش می‌شود.
استاندار آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: اصلی‌ترین موضوع در توسعه و آبادانی، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی است و دولت وظیفه داردزیرساخت‌های این امر را فراهم کند.
وی افزود: پروژه‌های اساسی و تأثیرگذار استان از جمله راه‌آهن میانه به تبریز، تأمین برق و فرآوری معادن، توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان، عرصه خودروسازی، نفت و گاز جزو محورهای اساسی بوده
که در ۱۰۰ روز آغاز به کارم در استانداری، بیشتر بر روی آن‌ها تمرکز کرده‌ام.
خدابخش تصریح کرد: برای رسیدن به اهداف و ترسیم چشم‌اندازی از وضعیت استان، تاکنون از ۵۰ واحد صنعتی و تولیدی کوچک و بزرگ در استان بازدید کرده‌ام و جلسات مکرری هم با دستگاه‌های اجرایی مرتبط با امر سرمایه‌گذاری داشته‌ام.
استاندار آذربایجان‌شرقی بیان کرد: راه‌آهن تبریز- میانه جزو پروژه‌هایی است که تصمیم دارم هر ماه از آن بازدید کنم؛ خوشبختانه مسیر میانه تا بستان‌آباد طی دو ماه آینده آماده عبور قطار می‌شود و تلاش می‌کنیم باقی‌مانده این مسیر نیز با سرعت پیش برود.
وی اضافه کرد: در پروژه‌های دیگری مانند آزادراه تبریز- مرند- بازرگان نیز پیمانکار به سرعت در حال کار است و مسائل و مشکلات آن را نیز به جدیت پیگیری می‌کنیم.
خدابخش با اشاره به بازدید اخیر خود از شهرک صنعتی چرمشهر تبریز، اظهار کرد: در این مرکز سه هزار و ۲۰۰ نفر نیروی فعال مشغول به کار هستند و ۸۰ درصد چرم کشور در آن تولید می‌شود؛ برخی از واحدها دچار مشکلاتی مانند کمبود برق هستند که از راه‌های مختلف به دنبال حل مشکلات هستیم.
وی افزود: صنعت باید در خدمت فرآوری محصولات کشاورزی باشد و آن‌ها را تبدیل به ارزش‌افزوده کند که استفاده از ظرفیت جوانان دانشگاهی در این راستا ضروری است.
استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه در ۱۰۰ روز نخست مسئولیت، با دو موضوع مهم و اساسی در شهر تبریز مواجه بودیم، گفت: یکی از آن‌ها، آلودگی هوای تبریز بود که در این راستا ۳۰۰ اتوبوس جدید به ناوگان حمل‌ونقل عمومی شهر وارد خواهد شد.
وی ادامه داد: متروی تبریز هم به‌عنوان مهم‌ترین پروژه شهری جزو اولویت‌هاست، فاز اول خط یک مترو به طول ۱۵ کیلومتر راه‌اندازی شده و برای تکمیل آن ۶۰۰ میلیون تومان اعتبار لازم است.
خدابخش افزود: برای خط دو نیز که عملیات حفاری آن آغاز شده، خط اعتباری ۴۲۰ میلیون دلاری تصویب شده و مشکل کوچکی در قرارداد این خط وجود داشت که به زودی حل خواهد شد.
استاندار آذربایجان‌شرقی در ادامه با بیان اینکه اصلی‌ترین راه ایجاد اشتغال، سرمایه‌گذاری است، گفت: یکی از زمینه‌های بسیار مناسب برای اشتغال‌زایی، حوزه آی‌تی است که شرکت‌های بسیار موفقی در این حوزه داریم و دولت نیز تسهیلات خوبی در این حوزه ارائه می‌کند.
خدابخش به سرمایه‌گذاری‌های صورت‌گرفته در صنعت نفت و گاز در استان اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون پالایشگاه تبریز برای کاهش آلودگی هوا، بنزین یورو ۴ تولید می‌کند و در حال توسعه برای تولید یورو ۵ است که این طرح به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری نیاز دارد.
وی اذعان داشت: ۳۱۹ شرکت در استان قابلیت تولید تجهیزات نفت و گاز را دارند که فقط برخی از آن‌ها با وزارت نفت امکان تبادل دارند و اگر بقیه شرکت‌ها نیز در این چرخه وارد شوند ظرفیت بزرگی برای استان ایجاد خواهد شد.
استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه کارخانه تراکتورسازی تبریز برای دوام فعالیت، باید با تکنولوژی روز تطبیق داده شود، افزود: این کار در برخی از واحدهای صنعتی استان مانند کارخانه کاوه انجام شده و به‌نحو چشمگیری موفقیت‌آمیز بوده است.
وی با تأکید به اینکه ما دانشگاه‌های تبریز و سهند را داریم که ۸۰۰ استاد با رتبه دانشیاری به بالا و ۱۰ هزار دانشجوی کارشناسی ارشد و دکترا دارند، گفت: از بخش صنعت انتظار داریم از ظرفیت فنی و تکنولوژی دانشگاه‌ها استفاده کند.
خدابخش گفت: برندهایی که با رعایت استاندارد و کیفیت بتوانند خود را در بازار مطرح کنند می‌توانند در سطح جهانی عرضه شوند؛ برای نمونه فرش تبریز یک برند جهانی است و امروزه در بسیاری از کشورها، فرش با این برند تولید می‌شود.
استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه اصلی‌ترین زیرساخت توسعه صادرات، حمل‌ونقل است، ادامه داد: یکی از محورهای توسعه استان حمل‌ونقل است و برای این منظور مشاور حمل‌ونقل انتخاب کرده‌ام.
وی اضافه کرد: در بخش راه، پروژه‌های مهمی چون بزرگراه تبریز- اهر و ادامه آزادراه تبریز- بازرگان و مراغه – هشترود را داریم و در پروژه راه‌آهن میانه- تبریز هم بعد از اتمام خط یک، طرح برقی کردن خط دو را خواهیم داشت که سرمایه‌گذار خارجی برای اجرای آن آماده است.
خدابخش از افزایش پروازهای فرودگاه بین‌المللی تبریز خبر داد و گفت: هر ماه یک‌هزار و ۵۰۰ پرواز از این فرودگاه داریم؛ البته برخی هواپیماها نیاز به نوسازی دارند، شرکت‌های هواپیمایی نیز آمادگی دارند تا با هواپیماهای کوچک فعالیت کنند.
وی افزود: یکی از اولویت‌های ما در رویداد تبریز ۲۰۱۸، تلاش برای فراهم کردن فرصت سرمایه‌گذاری در راستای جذب گردشگر خارجی است؛ میزان درآمدی گردشگران خارجی نشان می‌دهد که بخش گردشگری، از بهترین بخش‌ها برای سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال است.
استاندار آذربایجان‌شرقی‌ تصریح کرد: وظیفه مدیر داشتن گوش شنوا و تلاش برای اصلاح امور است، اگر مدیری ظرفیت روحی و سعه صدر نداشته باشد، باید از مسئولیت کنار بکشد.
خدابخش با اشاره به تحرکات اغتشاش‌گران در برخی از شهرهای کشور با تحریک دشمنان خارجی، اظهار کرد: در این میان مردم هوشیار استان آذربایجان‌شرقی و تبریز با متانت رفتار کردند و اجازه سوءاستفاده به دشمنان انقلاب و نظام ندادند.

همچنین ببینید

با تمام توان و با برنامه آمده‌ام

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه با عزم ملی و همه در کنار هم موفق می‌شویم، …