اشتغال پایدار باانتخاب رشته های مهندسی و علوم پایه

استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: در عصر حاضر حوزه اشتغال همچون حوزه ارتباطات دچار تحول شده و ریاضیات در بخش ایجاد اشتغال و پایه سیستم‌های نرم‌افزاری نقش‌آفرین است و اگر ریاضیات را تعطیل کرده و از صحنه خارج کنیم جامعه و حیات بشر متوقف می‌شود.
فارس- مجید خدابخش در دیدار با هیئت امنای خانه ریاضیات آذربایجان‌شرقی، با بیان اینکه بر اساس استانداردهای دنیا اصولاً شهرداری‌ها از عمده خانه‌ها حمایت می‌کنند، اظهار داشت: بسیاری از هزینه‌هایی که در شهر برای رفاه مردم هزینه می‌شود را می‌توان به سمت ریاضیات هدایت کرد چرا که علاوه بر جسم مردم، اندیشه انسان‌ها هم اهمیت دارد.
وی با تأکید بر اینکه ریاضیات درس پایه و اساسی است، افزود: فارغ از کارهای ارزشمندی که در خصوص مسابقات انجام‌ شده است باید اهداف موردنظر خانه ریاضیات را بررسی کنیم و ببینیم تا چه میزان توانسته‌ایم به این اهداف در جامعه دست پیدا کنیم.
استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به موضوع محل تشکیل خانه ریاضیات، اضافه کرد: محل خانه ریاضیات پیگیری می‌شود و باید به‌صورت مناسب و در شان این مجموعه باشد و در این خصوص همه باید دست‌به‌دست هم بدهند، اما به صورت استاندارد، مسئول این موضوع شهرداری‌ها هستند.
وی ادامه داد: خانه ریاضیات باید به‌عنوان پاتوق علمی نامیده شوند تا بتواند علاقه‌مندان به این رشته را جذب کند متأسفانه در جامعه کاربردهای علم ریاضی به‌خوبی تبیین نشده است.
خدابخش در ادامه بابیان اینکه در موضوع ریاضیات نحوه تدریس و پرورش اهمیت دارد، گفت: در این خصوص روش حل گروهی مسائل یکی از کارهای بسیار خوب و عالی است.
وی بیان کرد: البته خوشبختانه فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های معتبر نوعاً بیکار نیستند، در عین‌ حالی که استخدام هم نیستند برای خود کار می‌کنند و در بحث اشتغال در فضای جدید کارهای فوق‌العاده بسیار بزرگی انجام می‌شود.
استاندار آذربایجان‌شرقی تأکید کرد: در عصر حاضر حوزه اشتغال همچون حوزه ارتباطات دچار تحول شده و ریاضیات در بخش ایجاد اشتغال و پایه سیستم‌های نرم‌افزاری نقش‌آفرین است و اگر ریاضیات را تعطیل کرده و از صحنه خارج کنیم جامعه و حیات بشر متوقف می‌شود.
وی اضافه کرد: در آینده نزدیک حتی علم پزشکی که با دست انجام می‌شود به‌طور کامل با دستگاه‌های پیشرفته و فنّاوری‌های جدید کار خواهند کرد که سازندگان این دستگاه‌ها مهندسان هستند و پایه و اساس مهندسی نیز ریاضیات است.
خدابخش بیان کرد: هرچند امروزه جامعه نسبت به برخی مشاغل گرایش بیشتری دارد اما دوره پایداری اشتغال به سمت رشته مهندسی و پایه و اساس آن یعنی ریاضیات خواهد بود.
وی افزود: از گذشته پایه تمام علوم ریاضیات بوده و تا آخر نیز این‌گونه خواهد بود حتی در علوم تجربی و حقوق به ریاضیات نیاز است چرا که بخش منطقی مغز با ریاضیات شکل می‌گیرد.
استاندار آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: همه رشته‌ها برای جامعه نیاز هستند، جامعه باید تکامل پیدا کند و خود جامعه این مسئله را مطالبه کند بر این اساس باید حوزه ریاضیات را تقویت کنیم.
وی با اشاره به اهمیت نحوه آموزش در حوزه ریاضیات بیان کرد: برخی شیوه‌ها امروز جوابگو نیست و باید شیوه‌های نوین بهره‌مند شد برای نمونه روش گروهی حل مسائل در ریاضیات بسیار روش خوبی بوده و اهمیت دارد.
خدابخش ادامه داد: نفس وجود خانه ریاضیات خیلی خوب است اما اصلی‌ترین کاری که خانه ریاضیات می‌تواند انجام دهد ایجاد پاتوق ریاضیات برای جذب و علاقه‌مندان و به‌تبع آن علاقه‌مند شدن جوانان به این مسئله است.

همچنین ببینید

با تمام توان و با برنامه آمده‌ام

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه با عزم ملی و همه در کنار هم موفق می‌شویم، …