جاذبه‌های تاریخی تبریز آماده پذیرایی از میهمانان و گردشگران

جاذبه های تاریخی کهن شهر تبریز در سال جاری میلادی که این شهر به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام انتخاب شده، آماده میزبانی از بازدیدکنندگان داخلی و خارجی است.
ایرنا- استاندار آذربایجان شرقی با هدف بررسی وضعیت موزه های شهر تبریز برای میزبانی از گردشگران خارجی، از موزه های قاجار و مشروطه بازدید کرد.
استاندار آذربایجان شرقی در حاشیه بازدید خود از موزه  های تبریز گفت: یکی از اهداف و مقاصد اصلی گردشگران خارجی در سفر به شهر تبریز موزه های این کهن شهر است که باید آنها را فعال کنیم.
مجید خدابخش افزود: کارشناسانی که در موزه حضور دارند با توضیجات بسیار ارزشمند و جامعی که به گردشگران خارجی ارائه خواهند داد نقش بسزایی در تشریح تاریخ این کهن شهر ایفا می کنند.
وی همچنین در خصوص ساخت موزه فرش تبریز گفت: احداث این موزه با ۱۲ هزار متر زیر بنا از هشت سال پیش آغاز شده ولی از دو سال گذشته ساخت آن متوقف شده بود که در تلاش هستیم عملیات احداث این پروژه تا یک ماه آینده از سر گرفته شود.
خدابخش با اشاره به اینکه ربع رشیدی یکی از بی نظیرترین و پرافتخارترین آثار تبریز می باشد، گفت: کاوشگران آلمانی در این محوطه باستانی و بین المللی در حال کاوش هستند.
وی خاطرنشان کرد: تلاش می کنیم این اثر تاریخی بین المللی که قدمتی ۷۰۰ ساله دارد طی دو ماه آینده به عنوان یکی از مراکز گردشگری استان میزبان گردشگران داخلی و خارجی باشد.
موزه مشروطه نماد دورانی است که چراغ مشروطه و آزادی خواهی در سراسر ایران به زور اسلحه قزاقان روس خاموش گشته بود و تبریز به تنهایی و یک تنه ۱۱ ماه در مقابل لشکریان تا بن دندان مسلح استبداد ایستاد و ‹تبریزیان خاک خوردند، اما خاک ندادند›.
ساختمان زیبای این موزه با معماری دوره قاجار در فضایی به وسعت یک هزار و ۳۰۰ مترمربع در محله قدیمی راسته کوچه قرار گرفته و در سال ۱۳۵۴ در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
در این موزه تمامی آثار و مدارک مربوط به مبارزات دوران مشروطیت، شامل لوازم شخصی سران انقلاب مشروطه مانند ستارخان، اسناد، فرمان ها و دست نوشته های مشروطه خواهان و نیروهای دولتی در آن دوران و مطبوعات آزادیخواه دوران مشروطه نگهداری می شود.
این موزه در محله ششگلان، از محلات قدیمی تبریز، در یک خانه زیبای قدیمی متعلق به حسنعلی خان امیر نظام گروسی ایجاد شده و تاریخ احداث آن به اواسط دوره قاجار و زمان ناصرالدین شاه بر می گردد.
عمارت امیرنظام به سبک معماری درون گرا در دو طبقه با زیربنای یک هزار و ۵۰۰ متر مربع احداث و در سال ۱۳۷۰ خریداری شده و پس از بازسازی در سال ۱۳۸۵ به عنوان موزه قاجار به بهره برداری رسیده است.
این موزه دارای ۹ تالار نمایش شامل سکه های تاریخی، بافته، چینی و آبگینه، خاتم و فلزات، رجال و فرامین، سنگ نوشته ها، اسلحه و آثار معماری و شهرسازی است.
آذربایجان شرقی دارای ۲۸ موزه است که ۱۹ موزه در تبریز واقع شده و از جمله آنها می توان به موزه های آذربایجان، مشروطه، قاجار، سنجش، محرم، قرآن و کتابت، موزه عصر آهن، مسجد کبود، تاریخ طبیعی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، موسسه تاریخ و فرهنگ دانشگاه تبریز، شهر و شهرداری و موزه ادبی استاد شهریار در تبریز و موزه ایلخانی مراغه، سنگ نگاره های مراغه، صفوی بناب، هدایای خامنه، عشایر آذربایجان سراب، مردم شناسی جنوب سهند و موزه میانه در شهرستان های استان اشاره کرد.

همچنین ببینید

با تمام توان و با برنامه آمده‌ام

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه با عزم ملی و همه در کنار هم موفق می‌شویم، …