۱۷ خانه تاریخی در تبریز، کاربری اداری دارند!

نماینده تام‌الاختیار استاندار آذربایجان شرقی و مشاور شهردار تبریز در ستاد تبریز ۲۰۱۸، از تخلیه خانه تاریخی نیکدل در هفته آینده خبر داد.
شهریارنیوز- میرعلی اصغر الموسوی با اعلام این خبرگفت: در راستای اجرای دستور استاندار آذربایجان‌شرقی مبنی بر تخلیه خانه های تاریخی و تغییر کاربری آن ها از اداری به فرهنگی و گردشگری خانه نیکدل تخلیه می شود و به زودی به کاربری فرهنگی و گردشگری تغییر شکل می دهد.
وی ادامه داد: رایزنی‌هایی با شهردار تبریز انجام شده است تا سایر خانه‌های تاریخی تبریز که مالکیت آن ها با شهرداری تبریز است به مرور تخلیه شوند و به سمت کاربری فرهنگی و گردشگری هدایت شوند.
الموسوی با اشاره به نحوه کاربرد خانه تاریخی نیکدل و سایر خانه های تاریخی یادآور شد: این خانه های تاریخی با مشارکت بخش خصوصی و شهرداری تبریز کاربری فرهنگی و گردشگری پیدا می کنند و سعی خواهیم کرد که با فضاسازی مناسب این خانه ها بخشی از تاریخ تبریز را زنده کرده و در قالب تصویر و فضای مناسب به گردشگران معرفی کنیم.
وی اهمیت خانه های تاریخی در انتقال فرهنگ و تاریخ به نسل های جدید و گردشگران بی بدیل خواند و اظهار کرد: ما با کدام کتاب تاریخی و کدام مقاله می توانیم تاریخ تبریز را به گردشگران انتقال دهیم با کدام جمله و کلام می توانیم ستارخان و باقرخان و علی مسیو
و ثقه الاسلام را به نسل جوان معرفی کنیم؟ در حالی که با یک فضاسازی ساده در خانه های تاریخی می توانیم شخصیت های تاریخی و فرهنگی را به خوبی معرفی کنیم.
نماینده تام الاختیار استاندار آذربایجان شرقی و مشاور شهردار تبریز در ستاد تبریز همچنین گفت: از سایر نهادهای دولتی که از خانه های تاریخی استفاده اداری می کنند خواهش می کنیم این خانه ها را به شهروندان و گردشگران واگذار کنند چرا که یک اثر تاریخی به همه مردم تعلق ندارد و استفاده اداری از آن ها ظلم و جفا به تاریخ و همه مردم کشور است.
وی با اشاره به خانه ستارخان یادآور شد: توافق هایی با اداره کل میراث فرهنگی و شهرداری تبریز انجام شده تا خانه ستارخان نیز به زودی تخلیه و در اختیار شهرداری تبریز قرار داده شود تا با انجام تعمیرات لازم به کاربری مناسب تغییر داده شود.
میرعلی اصغر الموسوی در پایان با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۷ خانه تاریخی با کاربری اداری در تبریز وجود دارد یادآورشد: تعدادی از این خانه ها در اختیار شهرداری تبریز است که با موافقت و دستور شهردار تبریز هفته آینده خانه نیکدل به عنوان اولین خانه تخلیه می شود و امید است سایر خانه ها از جمله خانه امیرکبیر نیز با تدبیر شهردار تبریز تخلیه شده و در اختیار شهروندان قرار گیرد.
وی همچنین گفت: با تخلیه خانه نیکدل ستاد استانی تبریز ۲۰۱۸ به ساختمان مرکزی شهرداری تبریز واقع در چهارراه ابوریحان منتقل می شود.

همچنین ببینید

مذاکره بی‌موقع برای کشور خطرناک است

رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه اگر دشمنان در برابر حرف حق ما سر فرود آورند، …